Jakub Plaskura
13. prosince 2022 • 20:41

Tristní střelba pohřbila naději. Nymburk propadl a v LM nepostoupí

0
SESTŘIH: Slovácko - Sparta 2:4. Letenští jsou o krok blíž k titulu, zářil Kuchta
SESTŘIH: Plzeň - Mladá Boleslav 3:0. Jasná záležitost, hosté se zvedli až v závěru

V pražském azylu na Královce se Nymburk utkal o bytí a nebytí v Lize mistrů s bosenským sokem Igokea Aleksandrovac. Svěřenci Ladislava Sokolovského byli pod tlakem, pokud si chtěli udržet naději na postup do další fáze, museli soupeře z Balkánu porazit. A přinejlepším alespoň o 18 bodů. K tomu však měl tuzemský hegemon daleko a po porážce 69:73 v soutěži končí.

Oba týmy se znaly díky vzájemnému říjnovému klání v Bosně a Hercegovině. Igokea tehdy potvrdila kvalitu a výhodu domácího prostředí přetavila v jasnou výhrou. Nymburk sice potřeboval triumfovat, zároveň musel dávat pozor na individuality modrých, což se nepodařilo.

Stejně jako na bosenské půdě dělali Nymburským problémy Bryant Crawford a Nikola Tanaskovič. Hrál také bývalý hráč Nymburka Kendrick Ray, jenž se stal před pěti lety v dresu Středočechů dokonce MVP (nejužitečnějším hráčem) české ligy.

Od začátku byl k vidění rozháraný basketbal. Nervozita a tíha okamžiku doléhala hlavně na domácí, protože se v první půli absolutně nedařila střelba trestných hodů a zpoza perimetru nevycházely ani volné pokusy. Kanaďan Marek Klassen dřel, dokonce nasbíral double-double za 14 bodů a 10 asistencí, jenže ani to Sokolovského partě nestačilo. Igokea odcházela do kabin s vedením 40:37.

Pokud se v prvním poločase zejména domácí trápili při střelbě, ve druhé půli se jednalo o totální fiasko. Diváci těžko věřili, co dokáže ERA zahodit. Typickým příkladem byl Litevec Rapolas Ivanauskas, který se v zápase ze šesti pokusů z pole netrefil a neproměnil ani jeden ze čtyř trestných hodů.

Hlavní jmenovatel zpackaného vystoupení na evropské scéně? O vhodném složení kádru pro tuto sezonu lze úspěšně pochybovat i vzhledem k nymburské výkonnosti v Národní basketbalové lize, primárně však za vším stojí chabá produktivita. S takovým výkonem na evropské scéně nelze uspět.

Po další porážce je osud českého šampiona zpečetěn. Mise v Champions League skončí už po základní skupině podruhé za sebou. Rozlučkou bude zápas ve španělském Bilbau 21. prosince.

Skupina D:
ERA Nymburk - Igokea 69:73 (20:19, 37:40, 53:59)
Nejvíce bodů:
Klassen 14, Simmons 13, Watson 11 - Crawford 22, Tanaskovič 18, Jošilo 8. Fauly: 16:17. Trestné hody: 24/16 - 18/11. Trojky: 7:6. Doskoky: 53:42.