V sobotu začíná v Anaheimu superkrosová sezona

Anaheim, periferie Los Angeles v Kalifornii, je tradičním místem zahajovacího závodu (letos po 32.) amerického superkrosového šampionátu. Seriál čítá rovněž tradičně 17 závodů, končíval dlouhá léta rovněž tradičně v nevadském Las Vegas, leč v době covidové Las Vegas vypadlo z kalendáře a šampionát končívá v utažském Salt Lake City.

Titul obhajuje Eli Tomac na Yamaze, většina protagonistů sedlá stejné stroje jako loni, výjimkou je Němec Ken Roczen, který po letech strávených s Hondou přešel do tábora Suzuki, kde slavil před lety úspěchy. U Hondy ho nahradil Colt Nichols, který přichází nejen od Yamahy, ale také ze slabší třídy 250. Z dvěstěpadesátek a od Yamahy přišli ještě dva další jezdci: Christian Craig přešel k Husqvarně a Justin Cooper zůstal u Yamahy. Všichni tři získali v minulých dvou letech s Yamahou titul ve slabší třídě. Justin Cooper ale pojede jen vybrané závody a v Anaheimu na startu nebude.

Komu se v Anaheimu nejvíc dařilo

Nejvíc vítězství nasbírali v Anaheimu hned čtyři jezdci – Jeremy McGrath, Chad Reed, Ricky Carmichael i James Stewart tu vyhráli každý osmkrát. Ze značek tu má nejvíc výher Yamaha (23), Honda vyhrála 21x, Kawasaki 17x, Suzuki 10x, KTM 7x a Husqvarna jednou. Z aktivních jezdců zde nejčastěji vyhrál Ken Roczen – pětkát, naposledy před rokem, byla to ale také jediná „bedna“ v sezoně a druhou polovinu superkrosů už Ken ani nejel.

Na koho soustředit pozornost

Eli Tomac se v historických tabulkách se 44 vyhranými superkrosy dělí s Australanem Chadem Reedem o čtvrté místo za nedostižným Jeremym McGrathem (72), Jamesem Stewartem (50) a Rickym Carmichaelem (48).

Loňský vicemistr Jason Anderson (mistr z roku 2018) měl po třech sezonách bez vítězství loni skvělý rok, když přechod od Husqvarny ke Kawasaki přetavil v sedm vítězství a zůstal pouhých devět bodů od titulu.

Chase Sexton patří k nastupující generaci, loni skončil celkově na šestém místě, když vyhrál jeden závod, letos by mohl přidat další.
Dylan Ferrandis měl loni smolnou sezonu a po zranění vypadl ze superkrosové sezony a neobhajoval ani motokrosový titul. Pokud se mu vrátila forma, mohl by bojovat i o titul.
Cooper Webb, předloňský mistr. Loni se mu nedařilo a vynechal i motokrosovou sezonu, aby doléčil zranění. Letos se chce soustředit na superkrosy.
Malcolm Stewart, mladší bratr legendárního „Bubby“, zraje a letos by mohl překvapit. Aspoň občas.
Zazlobit by mohl i veterán Justin Barcia, který je specialistou na zahajovací závody. Naposledy se mu to ale povedlo před třemi lety, ještě s Yamahou.

Největší otazník visí nad Kenem Roczenem. Po rozchodu s Hondou přistál u Suzuki, se kterou sice slavil své největší úspěchy, ale už je to dost dávno a motocykl není v posledních letech vylepšován. Bude to stačit?