Hráči Floridy oslavují po vyhraném zápase proti Detroitu.

Hráči Floridy oslavují po vyhraném zápase proti Detroitu. | foto: Reuters

Hronek asistoval u obou branek Detroitu, přihrávku bral i Hertl

• 9
Dva čeští hokejisté se prosadili v pátečních zápasech NHL. Obránce Filip Hronek asistoval u obou tref Detroitu, který ovšem na domácím ledě podlehl 2:3 Floridě. Jednu přihrávku si zapsal i centr San Jose Tomáš Hertl. Vítězství se ale rovněž nedočkal, když se po prodloužení radoval domácí Anaheim.

Góly obránců zajistily hokejistům Floridy venkovní výhru 3:2 nad Detroitem. Hned dvakrát se za Panthers trefil z přesilovek Aaron Ekblad a třetí branku přidal pro změnu Gustav Forsling.

Za domácí skórovali Jonatan Berggren a Robby Fabbri. U obou akcí nechyběl český zadák Filip Hronek (23:32, 0+2, +1, 5 střel), jenž s průběžným ziskem 28 bodů (7+21) platí za 12. nejproduktivnějšího beka v soutěži. Jeho spoluhráč Dominik Kubalík (16:47, +/-: 0, 1 střela) ani obránce na vítězné straně Radko Gudas (18:22, +/-: 0, 1 střela) se v zápase neprosadili.

Nejvíce gólů hracího dne viděli fanoušci Anaheimu, jenž si poradil se San Jose 5:4 po prodloužení. Skvělý výkon podal nadějný útočník Ducks Mason McTavish, jenž s bilancí 2+2 figuroval u čtyř branek domácích. V 54. minutě vyrovnával na 4:4 a už po 68. vteřinách hry nastavení asistoval u vítězné trefy beka Johna Klingberga.

V dresu Sharks dvakrát přesně pálil švýcarský útočník Timo Meier. Jednou mu asistoval i centr Tomáš Hertl (19:48, 0+1, +/-: 0, 3 střely).

Tři góly z první třetiny nastartovaly hokejisty Calgary k vítězství 4:1 nad Islanders. Prosadili se Milan Lucic, Blake Coleman a Nikita Zadorov. Nulu na kontě Jacoba Markströma, jenž dostal přednost před Danem Vladařem, v 19. minutě vymazal Zach Parise.

Nic dalšího již ale ofenziva New Yorku nevyprodukovala a v 47. minutě za Flames ještě navýšil vedení Nazem Kadri. Výhru v dresu kanadského celku slavil i z farmy povolaný centr Radim Zohorna (12:01, +1).

Winnipeg porazil Tampu Bay 4:2 i díky třem asistencím jednoho z největších překvapení sezony, obránce Joshe Morrisseyho. Zlepšil se tak již na průběžných 46 bodů (7+39) a za suverénním Erikem Karlssonem (53 bodů, 13+40) ze San Jose je druhým v produktivitě obránců NHL.

Dva góly v dresu Jets vstřelil útočník Pierre-Luc Dubois, autorem rozdílevé trefy byl v přesilovce z 46. minuty kanonýr Kyle Connor. Gólman Connor Hellebuyck, jemuž ze střídačky kryl záda David Rittich, zastavil 26 z 28 střel Lightning.

Také další čeští gólmani byli v pátek jen v roli náhradníků. V souboji Chicaga s Arizonou na místo Petra Mrázka a Karla Vejmelky naskočili do akce Alex Stalock a Connor Ingram. Spokojený do kabin odcházel první jmenovaný poté, co zastavil všech 22 ran Coyotes a čistým kontem podpořil výhru Blackhawks 2:0. V 32. minutě ukončil čekání na první gól obránce Jake McCabe a v samém závěru výsledek do prázdné klece pojišťoval Tyler Johnson.

Výsledky NHL

Winnipeg Jets - Tampa Bay Lightning 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)

Branky: 19:21 Dubois (Connor, Morrissey), 27:05 Dubois (Morrissey, Scheifele), 45:38 Connor (Scheifele, Morrissey), 58:34 M. Barron (Lowry) - 11:48 Cirelli (Stamkos), 21:35 Kučerov (Cole, Cirelli). Rozhodčí: J. McIsaac, Ch. Lee – C. Apperson, T. Baker. Diváci: 15 325.

Winnipeg Jets Hellebuyck (Rittich) – DeMelo, Morrissey (A), Pionk, Dillon, Samberg, Schmidt – Ehlers, Dubois, Connor – Wheeler, Scheifele (A), Perfetti – Kuhlman, Lowry (A), M. Barron – Gagner, Stenlund, Jonsson Fjällby.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (Elliott) – Perbix, Sergačjov, Černák, Cole, Foote, H. Fleury – Kučerov (A), Point, Hagel – Killorn, Stamkos (C), Cirelli – Maroon, Paul, Colton – Perry, Bellemare, Naměstnikov.

Calgary Flames - New York Islanders 4:1 (3:1, 0:0, 1:0)

Branky: 04:36 Lucic (Huberdeau), 06:05 Coleman (Mangiapane, Backlund), 14:21 Zadorov (Lewis), 46:59 Kadri (Toffoli) - 19:01 Parise (Pageau, Mayfield). Rozhodčí: Markovic, Skilliter – Hughes, Smith. Diváci: 18 837.

Calgary Flames Markström (Vladař) – Hanifin, R. Andersson, Weegar, C. Tanev, Zadorov, Mi. Stone – Dubé, E. Lindholm, Toffoli – Lucic, Kadri, Huberdeau – Mangiapane, Backlund, Coleman – Ružička, Zohorna, Lewis.

New York Islanders Varlamov (Sorokin) – Dobson, Romanov, Pulock, Wotherspoon, Mayfield, S. Aho I – Cizikas, Bailey (A), R. Johnston – Fasching, Nelson, Lee (C) – Beauvillier, Pageau, Parise – Clutterbuck (A), Räty, M. Martin.

Washington Capitals - Nashville Predators 2:3 (1:2, 1:0, 0:1)

Branky: 09:52 Milano (Sheary, Orlov), 31:07 Aube-Kubel (E. Gustafsson, T. van Riemsdyk) - 04:10 Novak (Trenin), 15:09 Trenin (Lauzon, Pärssinen), 56:44 McDonagh (R. Johansen, Duchene). Rozhodčí: Dwyer, Brenk – Barton, Daisy. Diváci: 18 573.

Washington Capitals C. Lindgren (Kuemper) – T. van Riemsdyk, E. Gustafsson, Jensen, Orlov (A), Fehérváry, Irwin – Sheary, Kuzněcov, Ovečkin (C) – Oshie (A), D. Strome, Milano – Aube-Kubel, Eller, M. Johansson – Hathaway, Mantha, Dowd.

Nashville Predators Lankinen (Saros) – Josi (C), McDonagh, A. Carrier, Ekholm (A), Lauzon, Fabbro – Sissons, Pärssinen, F. Forsberg – Duchene, R. Johansen, Jankowski – Granlund (A), Glass, Niederreiter – Jeannot, Novak, Trenin.

Anaheim Ducks - San Jose Sharks 5:4P (2:2, 1:2, 1:0 - 1:0)

Branky: 06:38 Zegras (Klingberg, Vatrano), 14:15 R. Strome (McTavish, Colt. White), 33:06 McTavish (Silfverberg, Benoit), 53:13 McTavish (Henrique), 61:08 Klingberg (Terry, McTavish) - 00:38 Nieto (Barabanov, Vlasic), 06:03 Lorentz (E. Karlsson, Gadjovich), 30:16 Meier (Labanc, Hertl), 33:20 Meier (Labanc, Benning). Rozhodčí: South, Schlenker – Mills, Johnson. Diváci: 16281.

Anaheim Ducks Stolarz (Gibson) – Fowler (A), Kulikov, Klingberg, Benoit, Vaakanainen, Colt. White – McTavish, Terry, Henrique (A) – Vatrano, Zegras, R. Strome – Silfverberg (A), Carrick, Comtois – Jays. Megna, Leason, Kirkland.

San Jose Sharks Kähkönen (Reimer) – E. Karlsson, Jayc. Megna, Vlasic, Benning, Harrington, Ferraro (A) – Labanc, Meier, Hertl – Couture (C), Nieto, Barabanov – Sturm, Bonino (A), J. Svečnikov – Lindblom, Gadjovich, Lorentz.

Detroit Red Wings - Florida Panthers 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)

Branky: 01:04 Berggren (Chiarot, Hronek), 56:17 Fabbri (Hronek, Copp) - 02:33 Forsling (E. Staal, G. Smith), 26:28 Ekblad (Barkov, M. Tkachuk), 48:11 Ekblad (Barkov, Montour). Rozhodčí: O'Donnell, St. Laurent – Tobias, McNamara. Diváci: 19515.

Detroit Red Wings Husso (Hellberg) – Seider, Walman, Hronek, Chiarot (A), Määttä, Lindström – Perron, Larkin (C), Rasmussen – Copp (A), Raymond, Berggren – Veleno, Kubalík, Fabbri – Sundqvist, P. Suter, Erne.

Florida Panthers Bobrovskij (Knight) – Ekblad (A), Forsling, Montour, M. Staal, Mahura, Gudas – Barkov (C), Verhaeghe, M. Tkachuk (A) – Luostarinen, Reinhart, Bennett – Lundell, Coli. White, Cousins – Lomberg, G. Smith, E. Staal.

Chicago Blackhawks - Arizona Coyotes 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky: 31:55 McCabe (S. Jones, Domi), 59:16 T. Johnson (J. Toews, Lafferty). Rozhodčí: St. Pierre, Schrader – Pancich, Gawryletz. Diváci: 19 359.

Chicago Blackhawks Stalock (Mrázek) – S. Jones (A), McCabe, Murphy (A), J. Johnson, Mitchell, C. Jones – Kurashev, Domi, L. Reichel – Raddysh, J. Toews (C), T. Johnson – Athanasiou, Dickinson, Seney – R. Johnson, Lafferty, Blackwell.

Arizona Coyotes Ingram (Vejmelka) – Gostisbehere, Chychrun, Välimäki, J. Brown, Nemeth, Stecher, Moser – Keller (A), McBain, Schmaltz – Carcone, Bjugstad, Crouse (A) – N. Ritchie, Hayton, Fischer (A) – Boyd, Kassian.

Mistrovství světa v hokeji 2024

Čtvrtfinále MS 2024 proběhne ve čtvrtek 23. května, semifinále v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna.