Australian Open: Muchová kousíček od senzace, pád Kvitové i tři postupy

Autor: ČTK, iSport.cz
1
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Tři čeští tenisté a tenistky postoupili třetí den na grandslamovém Australian Open. Uspěla Barbora Krejčíková, Markéta Vondroušová a Jiří Lehečka, už ve druhém kole naopak vypadla Petra Kvitová či Dalibor Svrčina. Obrovský boj svedla Karolína Muchová, nakonec ale s nasazenou třináctkou Denielle Collinsovou padla v super tie-breaku. Dohrál i Rafael Nadal.

eská mužská jednička Lehečka porazil Američana Christophera Eubankse 6:4, 6:4, 3:6, 6:3, loňská čtvrtfinalistka turnaje Krejčíková zdolala francouzskou kvalifikantku Claru Burelovou 6:4, 6:1. Do 2. kola prošla Markéta Vondroušová, jež otočila dohrávané utkání s Američankou Alison Riskeovou-Amritrajovou a zvítězila 5:7, 6:1, 6:4.

Ve 2. kole neuspěla turnajová patnáctka Petra Kvitová, která podlehla Ukrajince Anhelině Kalininové 5:7, 4:6. Po dramatickém boji prohrála také Karolína Muchová, jež nestačila na loňskou finalistku a nasazenou třináctku Američanku Danielle Collinsovou 7:6, 2:6, 6:7. Dvacetiletý Dalibor Svrčina prohrál s Japoncem Jošihitem Nišiokou 3:6, 4:6, 2:6.

Program v Melbourne narušilo stejně jako v úterý počasí. Kvůli dešti se několik hodin nehrála většina utkání, výjimkou byly pouze duely pod zataženou střechou.

Dvojnásobné vítězce předloňského Roland Garros Krejčíkové vstup do utkání proti Burelové nevyšel a prohrávala 0:2. Dokázala však brzy zareagovat a díky třem brejkům získala první sadu. Také ve druhém setu přišla v úvodu o servis, od té doby ale vyhrála šest gamů za sebou. Nasazená dvacítka převzala roli nejvýše postavené české hráčky na turnaji a vyzve příště přemožitelku Kvitové Kalininovou.

Kvitová zahájila sezonu povedenými výkony v United Cupu a v prvním kole Australian Open vyřadila Belgičanku Alison van Uytvanckovou. Proti Kalininové sice zahrála 37 vítězných míčů, udělala ale také 41 nevynucených chyb. Duel prohrála přesně za dvě hodiny.

Finalistce turnaje z roku 2019 nevyšly koncovky obou setů. V závěru první sady přišla dvakrát o servis a ve druhé rozhodla devátá hra, kdy Kalininová získala další brejk a duel dopodávala. Ukrajinka se dostala do třetího kola grandslamového turnaje poprvé v kariéře.

Karolína Muchová podává v zápase proti Danielle Collinsové

„Snažila jsem se to nějakým způsobem zvládnout. Soupeřka ale hrála velice dobře. Ani mi nedala moc šanci to otočit. Moje hra jí nějakým způsobem sedí. Servis mi dnes úplně nepsal, hlavně ten první, což bylo důležité abych to třeba dotáhla do třetího setu,“ řekla Kvitová Radiožurnálu.

Vondroušová vstupovala do dohrávky zápasu, který v úterý přerušil déšť, s mankem 1:4 v prvním setu. Sice dokázala vyrovnat na 5:5, v koncovce ale sadu ztratila.

V dalším průběhu získala česká tenistka navrch, ve druhém setu prolomila všechny servisy soupeřky a vyrovnala. V rozhodující sadě sice Vondroušová prohrávala 2:4, čtyřmi hrami za sebou ale duel otočila. Riskeová doplatila na 43 nevynucených chyb, Češka jich udělala jen 18. Finalistka Roland Garros z roku 2019 se příště střetne se světovou dvojkou Uns Džábirovou z Tuniska.

Lehečka nadále vylepšuje svá grandslamová maxima. Po premiérovém postupu do 2. kola vyřadil Eubankse za dvě hodiny a 16 minut. Soupeři vzal pětkrát servis a zaznamenal 28 vítězných míčů.

Muchová měla zápas proti jedenácté hráčce světa Collinsové dobře rozehraný. Přestože ztratila v první sadě vedení 5:2, nakonec vyhrála set díky vydařenému tie-breaku.

Loňská finalistka však zápas nevzdala, ve druhém setu dvakrát prolomila servis Muchové a vynutila si rozhodující sadu. V ní Američanka dvakrát servírovala na udržení v zápase, ani jednou ale nepustila Češku k mečbolu. V super tie-breaku se za stavu 7:3 již radovala, než ji rozhodčí upozornili, že musí získat deset bodů. Těch vzápětí dosáhla a narazí v dalším kole na Jelenu Rybakinovou z Kazachstánu.

Svrčina, který se poprvé probojoval do hlavní části grandslamového turnaje z kvalifikace, 33. hráče světa Nišioku nezaskočil. V utkání přišel šestkrát o servis a udělal 38 nevynucených chyb. Nišioku čeká ve 3. kole Američan Mackenzie McDonald, jenž vyřadil obhájce titulu Španěla Rafaela Nadala.

Nadal titul neobhájí, Šwiateková postoupila

Španělský tenista Rafael Nadal titul na Australian Open neobhájí. Nasazená jednička prohrála ve druhém kole s Američanem Mackenziem McDonaldem 4:6, 4:6, 5:7 a sbírku rekordních 22 grandslamových titulů nerozšíří. Šestatřicetiletý rodák z Mallorky dohrával utkání se zraněním kyčle a zaznamenal v Melbourne druhý nejhorší výsledek v kariéře. McDonald vyzve v dalším kole Japonce Jošihita Nišioku, přemožitele Dalibora Svrčiny.

Mezi ženami postoupila světová jednička Iga Šwiateková z Polska, která porazila Camilu Osoriovou z Kolumbie 6:2, 6:3 a na turnaji zatím neztratila ani set. Jednadvacetiletá rodačka se ve třetím kole utká buď se Španělkou Cristinou Bucsaovou, nebo Kanaďankou Biancou Andreescuovou.

Ve třetím kole je i finalista předchozích dvou ročníků Daniil Medveděv. Šestadvacetiletý Rus si s domácím Johnem Millmanem poradil 7:5, 6:2, 6:2 a v úvodních dvou zápasech zatím bývalý první hráč světa neztratil ani set. Jeho dalším soupeřem bude Sebastian Korda z USA.

Postoupil také čtvrtý hráč světa Stefanos Tsitsipas z Řecka, který ve druhém kole porazil 6:3, 6:0 a 6:2 domácího Rinkyho Hijikatu z druhé stovky žebříčku. O osmifinále si zahraje s Tallonem Griekspoorem, jenž v nizozemském duelu vyřadil Botice van de Zandschulpa.

Světová dvojka Nadal se potýká od druhé poloviny loňského roku se zdravotními potížemi. V úvodu sezony prohrál oba zápasy na United Cupu a přestože v prvním kole Australian Open zdolal Brita Jacka Drapera, proti 65. hráči světa McDonaldovi neuhrál ani set. Ve druhé sadě si za stavu 3:5 nechal ošetřovat bolavou nohu. Utkání dohrával s viditelnými obtížemi a prohrál za dvě hodiny a 26 minut.

„Nevím, jestli je to sval, nebo kloub,“ řekl Nadal. „S kyčlemi jsem měl problémy už v minulosti, musel jsem se jim věnovat, léčit se, ale nikdy to nebylo tak hrozné. V podstatě se nemůžu hýbat,“ uvedl.

O ukončení zápasu s McDonaldem uvažoval prakticky od začátku. Jako obhájce se nechtěl s turnajem rozloučit skrečí. Dodal také, že neustálé zdravotní problémy už ho začínají štvát.

„Někdy z toho jste prostě jen unavení, když se zranění neustále opakují a vrací. Ale teď bych lhal, kdybych tvrdil, že to pro moji psychiku nebyla tvrdá rána. Takže především doufám, že kvůli tomu nebudu mimo hru příliš dlouho,“ prohlásil.

Nadal se stal prvním hráčem od roku 2001, který vypadl na Australian Open v pozici turnajové jedničky ve druhém kole. Naposledy se to přihodilo Brazilci Gustavu Kuertenovi. Hůře Nadal skončil v Melbourne jen v roce 2016, kdy prohrál v prvním kole s krajanem Fernandem Verdascem.

Nadalův rekord v počtu grandslamových titulů může vyrovnat Srb Novak Djokovič. Devítinásobný vítěz Australian Open loni v Melbourne nestartoval kvůli odmítání očkování proti koronaviru.

Šwiateková, která obhajuje loňské semifinále, zvládla duel s Osoriovou za hodinu a 25 minut. Třikrát sice přišla o servis, ale soupeřce ho vzala šestkrát.

Po obratu prošla do 3. kola také turnajová šestka Maria Sakkariová. Řecká tenistka otočila duel proti ruské kvalifikantce Dianě Šnajderové a zvítězila 3:6, 7:5, 6:3. Nasazená trojka Američanka Jessica Pegulaová přehrála přemožitelku Brendy Fruhvirtové Aljaksandru Sasnovičovou z Běloruska 6:2, 7:6.

Tenisový grandslamový turnaj Australian Open v Melbourne (tvrdý povrch, dotace 76,5 milionu australských dolarů):