SESTŘIHY: Boston vyhrál, bodovali Pastrňák, Krejčí i Zacha. Hertl u obratu

Autor: ČTK, iSport.cz
0
Kuchta už může být u Haška nad čárou. Ale triko Belmondo je výsměch
Po zlatém gólu jsem nevěděl, co mám dělat, vzpomíná Hlaváč

Radek Faksa zvyšoval v NHL vedení Dallasu v San Jose ve 27. minutě už na 3:0, ale domácí hokejisté i díky asistenci Tomáše Hertla zápas otočili a vyhráli 5:3. Faksa skóroval poprvé od 23. listopadu, v následujících 25 zápasech si připsal dvě přihrávky. David Pastrňák, David Krejčí a Pavel Zacha přispěli shodně asistencí k výhře Bostonu 4:1 na ledě New York Islanders.

Faksa ukončil gólový půst se štěstím. Český útočník nejdříve přihrál před branku, ale domácí mu ji zblokovali a jeho druhý pokus si do vlastní sítě srazil Timo Meier. San Jose ale ještě v prostřední třetině vyrovnalo a u Meierovy branky na 3:3 si připsal druhou asistenci Hertl. Obrat dokonal v 51. minutě Erik Karlsson, který nasbíral čtyři body (1+3), a trefou do prázdné branky pojistil výhru Logan Couture.

„Když vedete 3:0, už byste měli vyhrát. Je to o nás. Nepotřebovali jsme dát další gól, ale měli jsme hrát tak, abychom žádný nedostali,“ povzdechl si trenér Dallasu Pete DeBoer. „Ani nevím, zda byl nějaký zlomový moment. Trápili jsme se trochu v přesilových hrách a oni byli efektivnější,“ doplnil Colin Miller.

Hlavní strůjce obratu Karlsson překonal hranici 60 bodů ve 46. utkání, rychleji to stihl od sezony 1988/89 mezi obránci jen Paul Coffey. V produktivitě této sezony je švédský zadák jen o bod za Pastrňákem, kterému patří třetí místo.

Islanders vedli 1:0 do 28. minuty, v níž vyrovnal Charlie McAvoy. O chvíli později se Boston radoval po české akci: Pastrňák našel mezi kruhy Zachu a jeho střelu doráželi před brankou clonící Krejčí a Derek Forbort, jemuž byl gól připsán. Na začátku třetí třetiny Pastrňák v přesilové hře naznačil střelu a křížným pasem uvolnil Brada Marchanda, jenž do odkryté branky zvýšil na 3:1. Po další povedené souhře zpečetil výhru Trent Frederic.

Boston vyhrál 24 z 25 zápasů v sezoně, pokud vedl po dvou třetinách. Jen jedno utkání nedotáhl a prohrál po nájezdech. „Máme zkušený tým. Starší hráči vědí, jak v takových situacích hrát,“ vysvětlil Marchand. Krejčí asistencí vyrovnal v historické produktivitě českých hráčů na pátém místě Václava Prospala. Oba mají na kontě 765 bodů. Více jich získali jen Milan Hejduk (805), Jakub Voráček (806), Patrik Eliáš (1025) a Jaromír Jágr (1921).

Steven Stamkos řídil hattrickem výhru Tampy Bay 5:2 ve Vancouveru a stal se 47. hráčem v historii NHL, který překonal hranici 500 vstřelených branek. Kapitán Lightning dosáhl této mety v jednom klubu, což se před ním povedlo jen 22 hokejistům. Hosté rozhodli o výhře už v úvodní třetině čtyřmi góly.

„Je to něco mimořádného,“ rozplýval se Stamkos. „Jde sice o individuální statistiku, ale hraju za klub už 14 let a spousta spoluhráčů mi pomohla, abych se dostal na takové číslo. Jsem jim za to vděčný. I za jejich reakci. Z gólu byli na ledě stejně nadšení jako já, to dělá celý moment ještě úžasnějším.“

Stamkos vstřelil 500. gól už v páté minutě, kterým otevřel skóre. „V posledních zápasech jsem zahodil několik šancí, tak bylo příjemné, že jsem se prosadil už na začátku. Vím, že mě spoluhráči hledali v situacích, kdy by za jiných okolností už stříleli. I proto jsem rád, že už je to za námi,“ řekl dvaatřicetiletý Stamkos.

V Calgary, které doma podlehlo Coloradu 1:4, nedošlo k českému brankářskému souboji. Domácí Daniel Vladař i na druhé straně Pavel Francouz zůstali na střídačce. Obhájce Stanleyova poháru položil základ úspěchu v rozmezí 7. až 13. minuty, během nichž dal první tři góly. Hlavními strůjci výhry byli Mikko Rantanen (2+1) a Artturi Lehkonen (2+0). Alexandar Georgijev přišel o nulu ve 43. minutě.

Ve středečním programu NHL zazářil čtyřmi body Brady Tkachuk. V základní hrací době asistoval u tří branek a v prodloužení rozhodl o výhře Ottawy 5:4 nad Pittsburghem. V sestavě poražených chyběl Jan Rutta, kvůli zranění v horní části těla s týmem na zápas ani neodcestoval.

Domácí: 07:44. DeBrincat, 09:44. Stützle, 29:19. Batherson, 50:58. Pinto, 60:25. B. Tkachuk

Hosté: 06:36. Zucker, 15:23. Malkin, 23:07. Friedman, 52:33. Rakell

Domácí: Talbot (A. Forsberg) – Chabot (A), Bernard-Docker, Sanderson, Hamonic, Brännström, Holden – B. Tkachuk (C), Stützle, Batherson – DeBrincat, Norris, Giroux (A) – Brassard, Pinto, Gambrell – Kelly, Kastelic, Watson.

Hosté: DeSmith (Tokarski) – Dumoulin, T. Smith, M. Pettersson, Friedman, P. Joseph, Ruhwedel – Guentzel, Crosby (C), Rust – Zucker, Malkin (A), Rakell – D. O'Connor, Blueger, Carter – McGinn, Gruden, Kapanen.

Hebert, O’Rourke – Murray, Cherrey

Canadian Tire Centre, Ottawa

Návštěva

17 106 diváků

Domácí: 15:41. Parise

Hosté: 27:48. McAvoy, 31:00. Forbort, 45:03. Marchand, 55:38. Frederic

Domácí: Varlamov (Sorokin) – Romanov, Mayfield, Cholowski, Pulock, S. Aho I, Dobson – Bailey (A), Barzal, Dufour – Lee (C), Nelson, Beauvillier – Parise, Pageau, Fasching – M. Martin, Cizikas, Clutterbuck (A).

Hosté: Ullmark (Swayman) – Grzelcyk, McAvoy, H. Lindholm, Carlo, Forbort, Clifton – Marchand (A), Bergeron (C), Pastrňák (A) – Hall, Krejčí, Cr. Smith – Zacha, Coyle, Frederic – N. Foligno, Koppanen, Greer.

McCauley, St. Laurent – Suchánek, Kelly

UBS Arena, New York

Návštěva

17 255 diváků

Domácí: 42:27. Toffoli

Hosté: 06:17. Rantanen, 11:01. Lehkonen, 12:58. Lehkonen, 59:02. Rantanen

Domácí: Markström (Vladař) – R. Andersson, Hanifin, C. Tanev (A), Weegar, Mi. Stone, Zadorov – E. Lindholm, Dubé, Toffoli – Lucic, Huberdeau (A), Kadri – Backlund (A), Mangiapane, Coleman – Duehr, Ružička, Lewis.

Hosté: Georgijev (Francouz) – E. Johnson, D. Toews (A), Girard, B. Hunt, MacDermid, Englund – MacKinnon (A), Rodrigues, Lehkonen – Ničuškin, Rantanen (A), Compher – Cogliano, L. O'Connor, Newhook – Meyers, Blidh, MacDonald.

Hanson, Blandina – Toomey, Apperson

Scotiabank Saddledome, Calgary

Návštěva

17768 diváků

Domácí: 29:41. Lorentz, 31:49. Bonino, 35:18. Meier, 50:41. E. Karlsson, 59:25. Couture

Hosté: 06:43. Dellandrea, 23:54. J. Robertson, 26:57. Faksa

Domácí: Reimer (Kähkönen) – Jayc. Megna, E. Karlsson, Vlasic, Benning, Ferraro, Harrington – Meier, Hertl, Eyssimont – Nieto, Couture, Barabanov – Bonino, Sturm, Gregor – Gadjovich, Lorentz, Lindblom.

Hosté: Oettinger (Wedgewood) – Heiskanen, C. Miller, Lindell, Hakanpää, Lundkvist, R. Suter – Pavelski, Seguin, J. Robertson – Ja. Benn, W. Johnston, Dellandrea – Marchment, Glendening, Gurjanov – F. Olofsson, Faksa, Kiviranta.

Charron, Skilliter – Smith, Panchich

SAP Center, San Jose

Domácí: 46:35. Kuzmenko, 49:10. Q. Hughes

Hosté: 04:40. Stamkos, 08:28. Kučerov, 13:18. Point, 14:35. Stamkos, 58:38. Stamkos

Domácí: S. Martin (15. Delia) – L. Schenn, Q. Hughes, T. Myers, Ekman-Larsson (A), Bear, Dermott – Garland, Horvat (C), J. Miller (A) – Boeser, E. Pettersson, Michejev – Studnicka, Dries, Kuzmenko – Lockwood, Lazar, Joshua.

Hosté: Elliott (Vasilevskij) – Bogosian, Hedman (A), Černák, Cole, H. Fleury, Sergačjov – Kučerov (A), Point, Hagel – Killorn, Stamkos (C), Cirelli – Maroon, Paul, Colton – Perry, Bellemare, Naměstnikov.