Pastrňák byl v NHL tři sekundy od vítězného gólu, Mrázek inkasoval sedmkrát

foto Brankář Petr Mrázek z Chicaga a Zach Hyman z Edmontonu v utkání hokejové NHL, které se hrálo 28. ledna 2023.

New York - David Pastrňák dal po asistenci Davida Krejčího v poslední minutě sobotního utkání NHL vedoucí gól Bostonu na ledě Floridy, přesto nejlepší tým ligy na výhru nedosáhl. Domácí hokejisté výsledek dokázali otočit a zvítězili 4:3 v prodloužení. V sestavě Panthers si připsal jednu přihrávku Radko Gudas. Z českých gólmanů chytal od začátku jen Petr Mrázek, který pustil sedm branek ze 43 střel při porážce Chicaga 3:7 v Edmontonu.

David Rittich naskočil ve 47. minutě do brankoviště Winnipegu, který podlehl Philadelphii 0:4, a ze tří střel neinkasoval. Vejmelka, který minule vychytal čisté konto, tentokrát zůstal na střídačce Arizony, která prohrála v Anaheimu 1:2 v prodloužení. Pavel Francouz kryl záda Alexandaru Georgijevovi, který dovedl Colorado k výhře 4:2 nad St. Louis.

Florida třikrát vyrovnala a na 2:2 upravil ve 49. minutě Sam Bennett z protiútoku, který založil Gudas. V závěru přiblížil Pastrňák Boston k výhře, poté co se prosadil střelou zápěstím z mezikruží a vstřelil 38. gól v sezoně. Aleksander Barkov ale poslal zápas trefou tři sekundy před koncem třetí třetiny do prodloužení, které rychle ukončil Sam Reinhart. Lídr NHL prohrál poprvé v ročníku dvě utkání za sebou.

"Měli jsme dvakrát možnost vyhodit puk a nepovedlo se," komentoval trenér Bostonu Jim Montgomery nepovedený závěr normální hrací doby. "Soupeř hrál druhý zápas ve druhém dni a překvapilo mě, že nás ve třetí třetině přehrál. Byl odhodlanější, častěji měl puk. Nevyrovnali jsme se mu v touze vyhrát. Ale to se stává, když se hraje tolik zápasů. Ve spoustě předchozích utkání jsme soupeře v tomhle směru předčili," doplnil kouč.

Mrázek inkasoval poprvé v šesté minutě, kdy jej překonal Tyson Barrie v přesilové hře od modré čáry. Na začátku prostřední části vyrovnal Jason Dickinson, ale Edmonton odskočil v pasáži od 27. do 35. minuty na 5:1. Barrie a Zach Hyman se prosadili po dorážkách, Leon Draisaitl využil z blízka početní převahu a individuální akcí se blýskl Connor McDavid. Lídr produktivity NHL, který má na kontě 92 bodů (41+51) z 50 utkání, si vybruslil od zadního mantinelu před branku a bekhendem zvýšil.

V poslední třetině se změnilo skóre na obou stranách dvakrát. Mrázek nestačil na střelu Evandera Kanea z levého kruhu a ještě jej překonal spoluhráč Seth Jones, od jehož chráničů se odrazilo do sítě nahození Ryana McLeoda ze záporného úhlu. Ostravský rodák dostal sedm branek potřetí v sezoně.

V závěru utkání se dočkal nečekaného debutu v NHL Matt Berlin. Záložní gólman, který chytá za Univerzitu Alberta a s Edmontonem příležitostně trénuje, podepsal v den zápasu zkušební kontrakt poté, co kvůli nemoci nebyl k dispozici Stuart Skinner. I vzhledem k vývoji utkání jej trenér Jay Woodcraft na návrh hráčů včetně McDavida poslal do hry na poslední dvě a půl minuty.

"Myslel jsem si, že vtipkují, když mi sdělili, abych se připravil. Rychle jsem se protáhl, několikrát zhluboka nadechl a šel do brány. Srdce mi strašně rychle bušilo," líčil Berlin. "Celý den byl hektický. Učil jsem se na pondělní zkoušku z psychologie, když jsem se dozvěděl pár hodin před zápasem, že potřebují, abych dělal náhradního gólmana. A skončilo to neuvěřitelně. Nezapomenu na to po zbytek života," řekl Berlin, který chytil i jednu střelu.

Logan Couture zařídil dvěma góly a třemi asistencemi výhru San Jose 6:4 v Pittsburghu. Kanadský útočník, který si pěti body v zápase NHL vytvořil osobní maximum, zlomil v 56. minutě nerozhodný stav 4:4. Jeho spoluhráč Erik Karlsson si vedle gólu připsal i padesátou přihrávku v 51. utkání sezony. Této mety dosáhl rychleji mezi obránci naposledy Sergej Zubov v roce 1994. Tomáš Hertl k vítězství bodově nepřispěl.

Tampa Bay porazila na svém ledě Los Angeles 5:2 a dvanáctou domácí výhrou v řadě překonala klubový rekord. Hlavním strůjcem vítězství byl Nick Perbix, který připravil tři branky.

Semjon Varlamov kryl 44 střel včetně trestného střílení a dovedl New York Islanders k výhře 2:1 v prodloužení nad Vegas. Ruský gólman sebral gól skvělým zákrokem hokejkou Riellymu Smithovi, který zakončoval do prázdné branky.

Výsledky sobotních utkání NHL:

Colorado - St. Louis 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Branky: 10. Newhook, 12. Compher, 25. Rodrigues, 60. Nieto - 37. B. Schenn, 50. Barbašev. Střely na branku: 31:28. Diváci: 18.137. Hvězdy zápasu: 1. Newhook, 2. O'Connor, 3. Rodrigues (všichni Colorado).

Florida - Boston 4:3 v prodl. (0:1, 1:1, 2:1 - 1:0)

Branky: 29. Montour, 49. Bennett (Gudas), 60. Barkov, 61. Reinhart - 17. C. Smith, 38. Coyle, 60. Pastrňák (Krejčí). Střely na branku: 37:40. Diváci: 18.058. Hvězdy zápasu: 1. Lyon, 2. Barkov, 3. Reinhart (všichni Florida).

Ottawa - Montreal 5:0 (0:0, 3:0, 2:0)

Branky: 28. a 30. Giroux, 21. DeBrincat, 59. Joseph, 60. Brassard. Střely na branku: 36:28. Diváci: 20.034. Hvězdy zápasu: 1. Giroux, 2. A. Forsberg, 3. Sanderson (všichni Ottawa).

Pittsburgh - San Jose 4:6 (2:2, 1:2, 1:2)

Branky: 6. a 51. Malkin, 13. Crosby, 35. Poehling - 56. a 60. Couture, 2. Eyssimont, 20. E. Karlsson, 25. Gregor, 38. Barabanov. Střely na branku: 41:32. Diváci: 18.417. Hvězdy zápasu: 1. Couture (San Jose), 2. Malkin (Pittsburgh), 3. Barabanov (San Jose).

Tampa Bay - Los Angeles 5:2 (3:1, 1:1, 1:0)

Branky: 6. Point, 7. Bellemare, 16. Perry, 36. Colton, 57. Hedman - 11. Anderson-Dolan, 40. Danault. Střely na branku: 25:28. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Perbix, 2. Colton, 3. Perry (všichni Tampa Bay).

Winnipeg - Philadelphia 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)

Branky: 16. Cates, 32. Bellows, 44. Tippett, 47. DeAngelo. Střely na branku: 40:33. David Rittich odchytal za Winnipeg 13:12 minuty a ze tří střel neinkasoval. Diváci: 14.476. Hvězdy zápasu: 1. Hart, 2. Tippett, 3. Cates (všichni Philadelphia).

NY Islanders - Vegas 2:1 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 -1:0)

Branky: 24. Lee, 65. Barzal - 37. Carrier. Střely na branku: 37:45. Diváci: 17.255. Hvězdy zápasu: 1. Barzal, 2. Lee, 3. Varlamov (všichni NY Islanders).

Minnesota - Buffalo 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)

Branky: 4. Eriksson Ek, 33. Spurgeon, rozhodující sam. nájezd Kaprizov - 3. Quinn, 30. Girgensons. Střely na branku: 35:31. Diváci: 19.212. Hvězdy zápasu: 1. F. Gaudreau, 2. Spurgeon, 3. M.-A. Fleury (všichni Minnesota).

Edmonton - Chicago 7:3 (1:0, 4:1, 2:2)

Branky: 6. a 33. Barrie, 27. Draisaitl, 34. McDavid, 35. Hyman, 49. E. Kane, 52. McLeod - 26. Dickinson, 49. J. Toews, 55. Raddysh. Střely na branku: 43:29. Petr Mrázek odchytal za Chicago celý zápas, inkasoval sedm branek ze 43 střel a úspěšnost zásahů měl 83,7 procenta. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Hyman, 3. Draisaitl (všichni Edmonton).

Seattle - Columbus 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Branky: 9. Geekie, 29. Wennberg, 46. Tolvanen - 39. K. Johnson. Střely na branku: 31:25. Diváci. 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Wennberg, 2. Geekie, 3. Grubauer (všichni Seattle).

Anaheim - Arizona 2:1 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)

Branky: 33. M. Jones, 64. Zegras - 17. N. Ritchie. Střely na branku: 45:33. Diváci: 16.126. Hvězdy zápasu: 1. Zegras, 2. Gibson, 3. M. Jones (všichni Anaheim).

2. Winnipeg 51 31 1 19 162:135 63
3. Minnesota 48 27 4 17 151:138 58
4. Colorado 48 27 3 18 151:133 57
5. Nashville 48 24 6 18 137:141 54
6. St. Louis 50 23 3 24 154:181 49
7. Arizona 50 16 6 28 131:177 38
8. Chicago 48 15 4 29 118:176 34