Basketbalistky USK prohrály doma s Fenerbahce 66:73 a zůstaly za ním druhé

foto Utkání 12. kola skupiny A Evropské ligy basketbalistek: USK Praha - Fenerbahce Istanbul, 31. ledna 2023, Praha. Zleva Alyssa Thomasová z USK Praha a Emma Meessemanová a Olcay Cakirová z Fenerbahce Istanbul.

Praha - Basketbalistky USK Praha prohrály ve 12. kole Evropské ligy doma s favorizovaným Fenerbahce Istanbul 66:73 a zůstaly za tureckým celkem v tabulce skupiny A na druhém místě. Českým mistryním nepomohl ani výkon francouzské podkošové hráčky Valériane Vukosavljevičové, která s 23 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Nejlepší střelkyní soupeře byla Breanna Stewartová s 18 body.

Pražanky prohrály s Fenerbahce popáté za sebou a podruhé v této sezoně. Tentokrát doplatily především na 22 ztrát. Loňský finalista naopak vyhrál v soutěži podesáté v řadě a pojistil si vedení v tabulce.

"Je to hrozná škoda. Víme, že se s Fenerbahce nedá vyhrávat, ale dají se porazit," řekla novinářům domácí trenérka Natália Hejková. "Zápas jsme měly výborně rozehraný a prohrály ho v podstatě ve třetí čtvrtině, kdy nám to nešlo v útoku. Udržet Fenerbahce na sedmdesáti bodech je fajn, ale drhlo nám to v útoku," litovala Hejková.

USK nastoupil před zaplněnou halou Královka i s americkou podkošovou oporou Alyssou Thomasovou, která v minulých dnech laborovala s virózou. Pražanky měly dobrý úvod a získaly vedení 6:0, přišly ale o Maríu Condeovou, která si po třech minutách poranila kotník. Po tříbodové trefě Temi Fágbénléové s klaksonem vyhrály Pražanky první čtvrtinu 21:16.

Na začátku druhé části utržila po souboji s Thomasovou úder do obličeje Stewartová. Americká hvězda pokračovala po krátkém přerušení ve hře. USK držel těsný náskok, v první půli soupeře porazil na doskocích 29:11, dopustil se ale také 14 ztrát. Fenerbahce dvě minuty před koncem druhé čtvrtiny skóre otočilo na 33:32, závěr ale patřil opět domácím. Po trefách Fágbénléové a Brionny Jonesové se Pražanky vrátily do vedení 38:33. Další koš Jonesové rozhodčí po zhlédnutí videa neuznali, padl těsně po vypršení času.

"Bylo tam dost ztrát a řada z nich byla zbytečná. Některé přihrávky byly hodně naivní. Držely jsme míč déle, než bylo třeba," konstatovala Hejková.

Turecký tým po přestávce zlepšil obranu a díky šňůře sedmi bodů manko smazal. Téměř celou pětiminutovku USK bez vstřeleného koše prolomila až Fágbénléová. V hostujícím dresu se rozstřílela Stewartová, k níž se přidaly Kayla McBrideová nebo Satou Saballyová. Fenerbahce získalo sedmibodové vedení a po třetí čtvrtině vedlo 52:47.

"Ty naše třetí čtvrtiny se opakují nejen v této sezoně. Soupeř viděl, že to s námi nebude jednoduché, hodně přitvrdil v obraně a měly jsme problém," podotkla Hejková.

Pražanky v závěrečné části nic nevzdaly a držela je Vukosavljevičová. Díky deseti bodům francouzské podkošové hráčky za pět minut a tříbodové trefě Teji Oblakové otočil USK stav na 64:62. Fenerbahce se ale povedla další sedmibodová šňůra a nepomohl ani oddechový čas Hejkové dvě půl minuty před koncem.

Domácí se v závěru ještě přiblížily po trefě Jonesové na tři body, favorit si ale koncovku pohlídal a navázal na domácí triumf 82:72 po prodloužení. "Zápasy s Fenerbahce nám ukázaly, jak můžeme v této sezoně hrát. Pořád ale můžeme být ještě lepší," řekla Hejková a pochválila i atmosféru. "Byla nejlepší v této sezoně. Myslím, že diváci si tenhle vyrovnaný zápas zasloužily," dodala slovenská trenérka.

Výsledky 12. kola Evropské ligy basketbalistek

Skupina A:

ZVVZ USK Praha - Fenerbahce Istanbul 66:73 (21:16, 38:33, 47:52)

Nejvíce bodů: Vukosavljevičová 23, Jonesová 16, Fágbénléová 12 - Stewartová 18, Saballyová 14, McBrideová 13. Fauly: 17:15. Trestné hody: 11/7 - 18/15. Trojky: 7:4. Doskoky: 48:30.

Szekszárd - Bourges 61:77.