Brignoneová je první italskou vítězkou kombinace na MS, Shiffrinová vypadla

foto Super G v Meribelu. Na snímku italka Federica Brignoneová během sjezdu ve Francii 6. února 2023.

Méribel (Francie) - Federica Brignoneová jako první italská lyžařka vyhrála kombinaci na mistrovství světa. Využila náskoku po úvodním superobřím slalomu a díky druhému nejlepšímu slalomu nechala o 1,62 sekundy za sebou dvojnásobnou mistryni světa Wendy Holdenerovou ze Švýcarska. Bronz překvapivě získala Rakušanka Ricarda Haaserová. Obhájkyně titulu a největší favoritka Američanka Mikaela Shiffrinová vypadla po chybě krátce před cílem slalomu.

Bronzová olympijská medailistka Brignoneová podruhé za sebou na MS vyhrála kombinační super-G. Na rozdíl od předloňského šampionátu v Cortině d'Ampezzo, kde vypadla na začátku slalomu, tentokrát druhou část kombinace zvládla ve druhém nejlepším čase.

Italka jela jako první a musela čekat, jak si povedou její soupeřky. Nejvíce byla její pozice v čele závodu v ohrožení při jízdě Shiffrinové, která po super-G ztrácela 96 setin. Manko postupně stahovala a na závěrečném mezičase zaostávala jen o osm setin, takže si jela pro zlato. Několik branek před cílem ale chybovala a stejně jako na loňských olympijských hrách kombinační slalom nedokončila.

V Pekingu loni nezískala žádnou olympijskou medaili a vypadla celkem třikrát. "Vím, že se mě na to lidé budou ptát, ale neznervózňuje mě to. Nebojím se, že by se to opakovalo. Jsem samozřejmě zklamaná, že jsem nedokončila a nezískala medaili, ale jsem taky celkem nadšená, protože jsem lyžovala fakt dobře," uvedla. Potěšilo ji, jak si na trati vedla. "Už jsem víceméně dostihla Brignoneovou, i když jsem si na startu nebyla jistá, jestli to můžu dokázat. Jsem šťastná, že jsem alespoň toho dosáhla," dodala Shiffrinová.

Dvaatřicetiletá Brignoneová i díky jejímu zaváhání vybojovala první velký titul. "Jsem za dnešek strašně šťastná a vděčná. Byl to úžasný den. Zajela jsem dvě opravdu dobrá kola. Zlatá medaile byla to jediné, co mi v kariéře chybělo, takže jsem ohromně nadšená," radovala se.

Při výpadku Shiffrinové byla ve slalomu nejrychlejší vítězka kombinace z MS 2017 a 2019 Holdenerová, jež se díky tomu posunula z patnáctého místa ke stříbru. Třetí skončila Haaserová, pro kterou je bronz v 29 letech první velkou medailí. Teprve potřetí se prosadila do rakouského výběru v závodě mistrovství světa. Na stupně vítězů se zatím nedostala ani ve Světovém poháru.

České lyžařky při absenci Ester Ledecké v kombinaci nestartovaly. Do slalomu pak nenastoupily mimo jiné Švýcarka Lara Gutová-Behramiová a Norka Ragnhild Mowinckelová, které se po super-G dělily o druhé místo..