18. ligové kolo: Slavia vyhrála v Pardubicích, Baník deklasoval Teplice

foto Utkání 18. kola první fotbalové ligy: FK Pardubice - Slavia Praha, 4. února 2023, Pardubice. Zleva Michal Hlavatý z Pardubic a Jakub Hromada ze Slavie.

Praha - Fotbalisté vedoucí Slavie zvítězili v 18. kole první ligy v Pardubicích 2:0 a pokazili poslednímu týmu tabulky soutěžní premiéru na zrekonstruovaném domácím Stadionu Arnošta Košťála. Pražané mají v čele čtyřbodový náskok na mistrovskou Plzeň, která se v neděli představí na hřišti brněnského nováčka. Slovácko v Uherském Hradišti hrálo bez branek s Olomoucí. Ostrava deklasovala Teplice 5:0 a venku vyhrála po 14 utkáních. Zlín neudržel v Jablonci dvoubrankový náskok a remizoval 2:2.

Zápas v Pardubicích před vyprodaným hledištěm s 4620 diváky gólově otevřel v 19. minutě Václav Jurečka z penalty. Domácí přes několik šancí vyrovnat nedokázali. Konečný výsledek stanovil v závěru nastavení Peter Olayinka. To už hosté dohrávali bez vyloučeného stopera Aihama Ousoua.

Slávisté neprohráli ani šesté vzájemné utkání v nejvyšší soutěži. V srpnu rozdrtili Pardubice v Edenu 7:0 a připravil jim nejhorší ligový debakl. Východočeši nevyhráli čtvrté kolo po sobě a zůstali na chvostu tabulky s tříbodovou ztrátou na předposlední Zlín.

Olomouc v úvodním poločase na Slovácku skórovala, ale branka Mojmíra Chytila neplatila kvůli ofsajdu. Mužstvo z Uherského Hradiště doma bodovalo s Hanáky podeváté za sebou a v posledních čtyřech duelech s nimi navíc neinkasovalo. Sigmě v neúplné tabulce patří čtvrtá a Slovácku šestá příčka se shodným počtem 26 bodů.

Ostrava všechny góly v Teplicích vstřelila až po změně stran. V 53. minutě otevřel skóre Jiří Klíma, další trefy přidali Cadu, Filip Kaloč, střídající Jiří Boula a David Lischka. Ten ve třetí minutě nastavení dokonal debakl a nejvyšší výhru Baníku v ligové sezoně. Ostrava se posunula na osmé místo. Severočeši po porážce 0:2 s Bohemians 1905 prohráli i druhý jarní zápas a jsou dvanáctí.

Zlín poslal do vedení ve 20. minutě Vachtang Čanturišvili, který pak v 52. minutě přihrál na gól Martinu Fillovi. Za chvíli ale snížil Jakub Považanec a v 72. minutě stejný hráč s pomocí teče od Josse Didiby už v přesilovce po vyloučení Libora Kozáka srovnal. "Ševci" i ve druhém soutěžním utkání pod trenérem Pavlem Vrbou remizovali a nadále ztrácejí na Jablonec tři body. Čtrnáctí Severočeši zvítězili v jediném z posledních osmi kol.

V neděli se vedle souboje Brna s Plzní uskuteční další tři utkání. Třetí Sparta přivítá Mladou Boleslav, Hradec Králové v mladoboleslavském azylu vyzve Bohemians 1905 a České Budějovice se doma utkají s Libercem.

Statistika sobotních zápasů 18. ligového kola:

FK Teplice - Baník Ostrava 0:5 (0:0)

Branky: 51. Klíma, 64. Cadu, 79. Kaloč, 83. Boula, 90.+3 Lischka. Rozhodčí: Berka - Vlček, Šimáček - Orel (video). ŽK: Juroška (Ostrava). Diváci: 2563.

FK Jablonec - Trinity Zlín 2:2 (0:1)

Branky: 58. Považanec, 72. vlastní Didiba - 20. Čanturišvili, 52. Fillo. Rozhodčí: Zelinka - Horák, Kotalík - Kocourek (video). ŽK: Šulc, Jovovič - Reiter, Kozák, Simerský, Balaj. ČK: 63. Kozák. Diváci: 731.

1. FC Slovácko - Sigma Olomouc 0:0

Rozhodčí: Klíma - Ratajová, Vyhnanovský - Adámková (video). ŽK: Brandner, Svědík (trenér, oba Slovácko) Diváci: 2812.

FK Pardubice - Slavia Praha 0:2 (0:1)

Branky: 19. Jurečka z pen., 90.+6 Olayinka. Rozhodčí: Machálek - Hájek, Antoníček - Petřík (video). ŽK: Šimek - Ousou, Lingr, Santos, Douděra. ČK: 90. Ousou. Diváci: 4620 (vyprodáno).