18. ligové kolo: Plzeň vyhrála v Brně, Sparta porazila Mladou Boleslav

foto 18. kolo první fotbalové ligy: Zbrojovka Brno - Viktoria Plzeň, 5. února 2023 Brno. Brankář Martin Berkovec z Brna dostává druhý gól.

Praha - Fotbalisté Plzně otočili utkání 18. kola první ligy v Brně a zvítězili 3:1. Obhájci titulu z druhého místa tabulky ztrácí bod na vedoucí Slavii. Premiérovou výhru v jarní části sezony si připsala i třetí Sparta, která po dalším obratu doma zdolala Mladou Boleslav 4:1. Bohemians 1905 zvítězili nad Hradcem Králové 2:0. Stejného výsledku dosáhl Liberec v Českých Budějovicích.

Plzeň v Brně nezačala dobře a za moravského nováčka se v deváté minutě prosadil Michal Ševčík. Po přestávce v rozmezí deseti minut otočili skóre Pavel Bucha a Jan Kopic. Čtvrt hodiny před koncem dostal červenou kartu domácí Josef Divíšek a třetí gól Viktorie přidal v závěru nastavení střídající Adam Vlkanova.

Západočeši částečně odčinili úvodní domácí porážku 1:2 s Hradcem Králové. Zbrojovka nevyhrála páté kolo po sobě, získala v nich jediný bod a v tabulce zůstala jedenáctá. Plzeň v lize porazila Brno podeváté za sebou.

Hosty z Mladé Boleslavi na Letné už ve třetí minutě poslala do vedení čerstvá posila Michal Tomič, hned za další tři minuty ale srovnala finská zimní akvizice Sparty Kaan Kairinen a ještě do pauzy otočil stav kapitán Ladislav Krejčí mladší z penalty. V závěru pojistil výhru Pražanů dvěma góly střídající Bulhar Martin Minčev.

Sparta si po remíze 1:1 v Olomouci připsala první jarní vítězství a z třetího místa tabulky nadále ztrácí sedm bodů na vedoucí Slavii. Boleslav prohrála poprvé po třech kolech a figuruje na desáté pozici.

Utkání na mladoboleslavském stadionu, kde hraje Hradec Králové domácí utkání během výstavby vlastního stadionu, rozhodly branky Lukáše Hůlky ze sedmé minuty a Václava Drchala ze 41. minuty. V úvodu druhé půle byl vyloučen hostující Daniel Köstl, ale Bohemians i díky brankáři Martinu Jedličkovi výsledek udrželi.

"Klokani" navázali na úvodní jarní výhru 2:0 nad Teplicemi a posunuli se na čtvrté místo. Hradec v nejvyšší soutěži podlehl Bohemians po devíti zápasech, doma nebodoval potřetí za sebou a propadl se na šestou příčku.

Liberci v Budějovicích zařídil náskok ve 41. minutě Lukáš Červ a v závěru utkání uzavřel skóre střídající Bosňan Imad Rondič z penalty. V 77. minutě byl vyloučen domácí Nigerijec Quadri Adediran. Slovan venku v lize uspěl po sérii čtyř porážek a posunul se na osmé místo. Dynamo v jarní části ani podruhé nebodovalo a nedalo gól a je třinácté.

Statistika nedělních zápasů 18. ligového kola:

Zbrojovka Brno - Viktoria Plzeň 1:3 (1:0)

Branky: 9. Ševčík - 59. Bucha, 69. Kopic, 90.+6 Vlkanova. Rozhodčí: Orel - Caletka, Matoušek - Kocourek (video). ŽK: Ševčík, Šural - Hejda, Ndiaye, Květ. ČK: 75. Divíšek (Brno). Diváci: 5018.

FC Hradec Králové - Bohemians Praha 1905 0:2 (0:2)

Branky: 7. Hůlka, 41. Drchal. Rozhodčí: Černý - Volf, Pospíšil - Batík (video). ČK: 49. Köstl. ŽK: Dvořák, Čihák - Jedlička, Jánoš. Diváci: 1039.

Dynamo České Budějovice - Slovan Liberec 0:2 (0:1)

Branky: 41. Červ, 87. Rondič z pen. Rozhodčí: Starý - Kubr, Slavíček - Nehasil (video). ŽK: Čolič, Hora, Penner, Potočný, Adediran, Janáček. ČK: 77. Adediran. Diváci: 1752.

Sparta Praha - FK Mladá Boleslav 4:1 (2:1)

Branky: 82. a 90.+5 Minčev, 6. Kairinen, 36. Ladislav Krejčí II - 3. Tomič. Rozhodčí: Hocek - Váňa, Machač - Szikszay (video). ŽK: Kairinen, Kuchta - Tomič, Matějovský. Diváci: 10.333.