Švédskou rallye vyhrál po čtyřech letech znovu Estonec Tänak

foto Estonská posádka Ott Tänak a Martin Järveoja s vozem Ford Puma Rally1 Hybrid na trati Švédské rallye 12. února 2023.

Umea (Švédsko) - Švédskou rallye vyhrál po čtyřech letech opět Estonec Ott Tänak. V roce 2019 triumfoval na sněhové soutěži s toyotou, dnes oslavil vítězstvím návrat za volant fordu po pěti letech. Po dvou dílech mistrovství světa se dostal do čela celkového pořadí.

Mistr světa ze sezony 2019 Tänak se na první místo ve Švédsku posunul v předposlední sobotní rychlostní zkoušce a po zbývajících dnešních třech testech vyhrál s náskokem 18,7 sekundy. "Znamená to pro mě hodně. Jel jsem v novém autě a podařilo se mi vyhrát pro tyhle kluky," řekl Tänak s odkazem na svůj staronový tým M-Sport Ford. Jezdil za něj v letech 2011-2017 a poté strávil pět sezon v Toyotě a Huyndai.

"Je to skvělý úspěch proti velkým továrním týmům," řekl Tänak, jenž se postaral o první výhru Fordu od loňského triumfu Francouze Sébastiena Loeba na Rallye Monte Carlo.

Druhý skončil Ir Craig Breen, přestože si v rámci týmové režie nechal dát v poslední erzetě desetisekundovou penalizaci. Stáj Huyndai chtěla, aby druhé místo obsadil Belgičan Thierry Neuville, jenž má na rozdíl od Breena ambice v celkovém pořadí mistrovství světa. Neuville však ztratil drahocenný čas nárazem do sněhové bariéry a nakonec mu druhá pozice unikla o 1,3 sekundy.

Loňský vítěz Švédské rallye a celého šampionátu Kalle Rovanperä z Finska skončil čtvrtý. Vítěz úvodní Rallye Monte Carlo Francouz Sébastien Ogier ve Švédsku nestartoval, do šampionátu se znovu zapojí v březnu v Mexiku.

Švédská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Tänak, Jarveoja (Est./Ford Puma) 2:25:54,5, 2. Breen, Fulton (Ir./Hyundai) -18,7, 3. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -20,0, 4. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) -25,1, 5. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -1:24,1, 6. Loubet, Gilsoul (Fr./Ford Puma) -5:59,0, ...44. Kohn, Střeska (ČR/Ford Fiesta) -1:22:47,5.

Pořadí MS (po 2 z 13 soutěží): 1. Tänak 41 b., 2. Rovanperä 38, 3. Neuville 32, 4. Evans 29, 5. Ogier (Fr./Toyota Yaris) 26, 6. Breen 19.

Pořadí týmů: 1. Toyota 80, 2. Hyundai 66, 3. M-Sport/Ford 51.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 20.04.2024 ČTK