1
6
4
3

Dobrý den, vítejte při sledování on-line přenosu ze čtvrtfinále tenisového turnaje v Dauhá mezi Jiřím Lehečkou a Andrejem Rubljovem z Ruska. Zápas začíná ve čtvrtek 23. února ve 12:42.

Jiří Lehečka zažívá perfektní vstup do tenisového roku 2023. Na turnaji v Aucklandu došel do osmifinále, na Australian Open šokoval postupem mezi nejlepší osmičku a čtvrtfinále si zahraje také na podniku v Dauhá. Zápasová bilance jednadvacetiletého tenisty z Kněžmostu zní 11:2.

V Melbourne si Lehečka vyšlápl na Bornu Čoriče, Camerona Norrieho či světovou devítku Felixe Augera-Aliassimea. Skončil až na raketě pozdějšího finalisty Stefanose Tsitsipase. V Davis Cupu se dvěma body zasloužil o kvalifikaci Čechů na finálový turnaj a daří se mu i v Kataru.

V úterý Lehečka porazil Bosňana Damira Džumhura poměrem 6:3, 7:6. Včera zdolal ve druhém kole Emila Ruusuvuoriho z Finska 6:2, 7:6. Obě utkání trvala přesně hodinu a půl.

Česká republika

ATP: 52.

Věk: 21 let (8. 11. 2001)

Držení rakety: pravák

Výška: 185 cm

Jiří Lehečka ve čtvrtfinále Australian Open 2023.
Jiří Lehečka ve čtvrtfinále Australian Open 2023. | Foto: Reuters

Jelena Ostapenková si na turnaji v Dubaji poradila s Lindou Fruhvirtovou a zase přiživila naději na návrat do špičky. Projděte si její profil.

Pětadvacetiletý Andrej Rubljov byl na páté příčce světového žebříčku už v roce 2021, nyní si toto kariérní maximum znovu udržuje. Moskevský rodák vyhrál na okruhu celkem 12 titulů, s ruským týmem ovládl před dvěma lety také Davis Cup a ATP Cup.

Sedmkrát si Rubljov zahrál čtvrtfinále grandslamu, dál se na podnicích největší čtyřky ještě nedostal. Letos v Melbourne zastavil jeho cestu pozdější vítěz Novak Djokovič.

Na turnaji v Dauhá, což je kategorie 250, vystupuje Rus coby nasazená jednička. V prvním kole měl volný los, ve druhém potřeboval na zdolání Tallona Griekspoora z Nizozemska tři sety. Nakonec zvítězil 1:6, 6:1, 7:6. Za stavu 3:5 ve třetí sadě odvrátil Rubljov dokonce tři mečboly.

Rusko

ATP: 5.

Věk: 25 let (20. 10. 1997)

Výška: 188 cm

Andrej Rubljov.
Andrej Rubljov. | Foto: Reuters

Zajímavý příběh odhalila ženská světová jednička.

Lehečka a Rubljov se utkali už vloni v dubnu, v osmifinále turnaje v Bělehradu. Český mladík vzdoroval ruskému favoritovi déle než dvě hodiny, nakonec padl 6:4, 6:7, 2:6.

Rubljov vyhrál los a pro první gem si vybral příjem.

0:0

Utkání právě začalo.

15:0

Přímý bod z podání na úvod pro českého hráče.

30:0

Rubljov ukončil druhou výměnu bekhendem do sítě.

30:15

Lehečka příliš odkryl jednu polovinu dvorce a Rubljov se tentokrát na bekhendu nemýlil. S přehledem prohodil Čecha.

40:15

Dobrým útokem dostal Lehečka soupeře pod tlak, ze kterého už se nevymanil. Dva gemboly pro rodáka z Kněžmostu.

40:30

Moc nechybělo, ale přeci jen skončil forhend Lehečky v autu.

1:0 Jiří Lehečka získává gem.

Úspěšný konec gemu pro Lehečku. Po returnu Rubljova přišpendlil míček bekhendem na lajnu.

15:0

Rubljov se dostal z defenzivy, doběhl Lehečkův kraťas a stihl poslat míček přesně po čáře.

30:0

Vítězný útok Rusa z forhendové strany.

40:0

Obranný bekhend Lehečky dolétl až za základní čáru. Vypadá to na pohodový první gem na servisu pro Rubljova.

1:1 Andrej Rubljov získává gem.

Čistá hra pro světovou pětku. Rubljov ukončil gem esem.

15:0

Lehečka odpověděl podobně tvrdým servisem a taktéž esem.

15:15

Útok českého tenisty byl až příliš dlouhý.

30:15

Výborný servis byl základem dalšího fiftýnu. Lehečka si pak výměnu v pohodě dohrál u sítě.

40:15

Hodně agresivní byl po soupeřově příjmu Lehečka. Zavalil Rubljova útoky a Rus poslal úder do sítě.

40:30

Tentokrát Lehečka nenašel odpověď na vynikající return.

40:40

Lehečka u gembolu ubral na razanci druhého podání a Rubljov se díky vítěznému returnu po lajně dostal na shodu. Míček lehce tečoval pásku.

40:A

Rubljov rozběhal Lehečku po základní čáře a vynutil si jeho chybu. Je tady první brejkbol zápasu, a to na ruské straně.

1:2 Andrej Rubljov získává gem.

Druhé podání vůbec nesedlo českému hráčovi, který tak po dvojchybě poprvé ztrácí servis. Rubljov půjde potvrzovat brejk.

15:0

Lehečka se dostal do výměny a tlačil se k síti. Rozhodl se hrát balonek z voleje, nenechal ho dopadnout, a bohužel přestřelil základní čáru.

30:0

Eso číslo dvě z rakety Rubljova.

40:0

Pokažený bekhend od Lehečky, gem má znovu rychlý spád.

1:3 Andrej Rubljov získává gem.

Opět ukončil Rubljov hru esem. Získal teď šest fiftýnů v řadě a úspěšně potvrdil uzmutý brejk.

15:0

Série vítězných fiftýnů Rubljova se zastavila, Rus returnoval mimo kurt.

30:0

Další přímý bod pro jednadvacetiletého Čecha.

30:15

Forhendový útok Lehečky do strany zastavila páska.

30:30

Rubljov hraje od začátku velmi soustředěně a skoro nechybuje. Forhendový winner trefil přesně do růžku.

40:30

Naštěstí pro Lehečku byl return Rusa nepřesný.

2:3 Jiří Lehečka získává gem.

Kvalitním servisem na téčko nakonec Lehečka uzavřel gem. Zamezil tedy většímu trháku, ale stále ztrácí na soupeře brejk.

0:15

Po první dvojchybě se na sebe Rubljov hodně zlobí.

15:15

Naštvání zřejmě pomohlo ruskému hráči k esu.

30:15

Lehečka byl od začátku výměny pod tlakem a posléze nezvládl těžký dobíhaný bekhend.

40:15

Bekhendový return Lehečky byl příliš dlouhý.

2:4 Andrej Rubljov získává gem.

Znovu eso na konec, to je zatím Rubljovova tradice. Český tenista se na příjmu zatím bohužel skoro nedostal do hry.

15:0

Křižný forhend Rubljova vylétl mimo dvorec.

30:0

Teď měl Lehečka štěstí. Rubljov na síti dobře odhadl směr Čechova úderu, nicméně volej poslal těsně do autu.

40:0

Forhend Rusa od základní čáry skončil daleko v zámezí.

3:4 Jiří Lehečka získává gem.

Suverénní gem pro Lehečku, čistá hra. Po dobrém servisu prohodil soupeře a po výměně stran se znovu pokusí zabojovat o zpětný brejk.

15:0

Přímý bod z podání pro Rubljova.

30:0

Ani při dalším returnu neměl Lehečka žádnou šanci. Míček vylétl vysoko a daleko do autu.

40:0

Konečně se šlo do výměny, jenže ani v ní nedokázal Lehečka ubránit Rusův útok. Opět se vyhodil.

40:15

Vítězný return Lehečky ještě pozdržuje tento gem.

3:5 Andrej Rubljov získává gem.

Lehečka musel při returnu odkrýt kurt a Rubljov jednoduché zakončení výměny nezkazil. Čech jde podávat na udržení v setu.

15:0

Nepřesný úder ruského hráče od základní čáry.

15:15

Vzápětí se Rubljov z podobné pozice nemýlil a Lehečka na jeho úder nedosáhl.

30:15

Rubljov si proti druhému servisu Lehečky vzal jestřábí oko, pokazil totiž return. Míček však sedl přesně na čáru.

40:15

Lehečka přidává své druhé eso.

4:5 Jiří Lehečka získává gem.

Křižný bekhend Lehečky znovu orazítkoval čáru, Rus tentokrát ani neprotestuje. Za chvíli může první set na podání uzavřít.

15:0

Tohle je škoda. Když už se Lehečka na příjmu dostal do výměny, brzy přetáhl jeden z forhendů od základní čáry.

15:15

Rubljov pokazil útok z relativně dobře připravené pozice.

30:15

Lehečka musel za returnem z kurtu a Rubljov pak trefil otevřený prostor. Dva míčky dělí Rusa od zisku první sady.

30:30

Lehečka se však chytá šance. Skvěle načasoval forhendový útok a poslal balonek do rohu kurtu.

40:30

Rubljov si ovšem přímým bodem z podání došel pro setbol.

40:40

Poprvé v zápase se Lehečka na příjmu dostává na shodu. Setbol odvrátil dobrými údery k základní čáře a Rubljov přetáhl forhend.

A:40

Ruský tenista opět trefil podání a pak hrál do protipohybu Lehečka. Druhý setbol.

4:6 Andrej Rubljov získává gem.

Lehečka škrtl return rámem rakety a míček vyletěl do autu. Rubljov zatíná ruku v pěst, první set vyhrál poměrem 6:4 za 34 minut.

15:0

Druhá sada začíná podáním Lehečky. Rubljov útočil forhendem pouze do deblové výseče.

30:0

Vítězný balonek do kříže z rakety Lehečky. Velmi pěkný úder.

40:0

Lehečka nehraje vůbec špatně, ostatně i v první sadě pustil soupeře k jedinému brejkbolu, který byl nakonec rozhodující. Teď přidal český hráč další fiftýn po přesném kraťasu.

Čistá hra pro Lehečku na úvod druhého dějství. Rubljov na závěr nevrátil jeho servis.

15:0

Po dobrém podání přidal Rubljov okamžitě i vítězný úder.

30:0

Lehečkův return zastavila síť.

40:0

Ruský tenista roztočil druhý servis ven z dvorce a Lehečka nenašel řešení nečekaného problému.

Ani Rubljov neměl na servisu problém rozjet druhou sadu. Po slabším returnu českého hráče zatloukl bezchybně míček.

15:0

Lehečka vystřihl famózní kraťas. Rubljov na síť ani neběžel.

30:0

Nečistě trefený úder od vítěze dvanácti turnajů ATP.

40:0

I další return Rubljova byl příliš dlouhý. Ve druhé sadě stále čekáme na první fiftýn hráče na příjmu.

40:15

Přeci jen Rus alespoň snižuje. Agresivním returnem dostal Lehečku pod tlak, český hráč hrál do autu.

40:30

Po vítězném forhendu se Rubljov v tomto gemu ještě přibližuje.

40:40

Rubljov se dostal do útočné ráže a Lehečka se dlouho bránil. Jenže proti bekhendu přesně po lajně neměl šanci. Rus bojuje o brejkbol.

A:40

Český tenista ovšem tento "big point" zvládl. Dobře podal a pak umístil míček na druhou stranu kurtu.

2:1 Jiří Lehečka získává gem.

Po druhém podání se Lehečka vydal na síť a z voleje nechytatelně zkrátil hru. Český tenista sice ztratil vedení 40:0, ale potom dotáhl gem do vítězného konce.

0:15

Lehečka se trefil na čáru, Rubljov úder přetáhl. Poprvé v zápase vede český tenista na příjmu 15:0.

15:15

Další fiftýn Rubljov nepouští. Uspěl kratším forhendem do kříže.

30:15

Vzápětí přichází eso z rakety světové pětky.

40:15

Hezká výměna plná tvrdých úderů od základní čáry. Bohužel do sítě jako první zahrál Lehečka.

2:2 Andrej Rubljov získává gem.

Vyrovnáno. Rubljov trefil své šesté eso v zápase přesně na téčko.

15:0

Dlouhý return od Rubljova.

30:0

Lehečka v rohu doběhl rychlý úder Rubljova a pak čopovaným forhendem prohodil soupeře. To byla paráda.

40:0

Výborný první servis a pak bekhendové dohrání výměny pro Lehečku.

3:2 Jiří Lehečka získává gem.

Rubljov přestřelil na returnu a Lehečka čistou hrou opět odskakuje do vedení. Ve druhé sadě zatím čekáme na první brejkbol.

15:0

Rubljov u sítě nadvakrát ukončil dobře rozehranou výměnu.

30:0

Sedmé eso pro rodáka z Moskvy. Lehečka má dvě.

40:0

Return českého tenisty nepřešel přes síť.

3:3 Andrej Rubljov získává gem.

Nekompromisní gem od Rubljova. Druhým esem v této hře srovnal na 3:3 a podávat jde zase Lehečka.

15:0

Lehečka si přichystal pozici servisem a pak poslal míček forhendem razantně a přesně do rohu.

15:15

Bekhend českého hráče ovšem končí mimo kurt.

30:15

Přímý bod z podání pro Lehečku.

40:15

Rubljov se na příjmu octl pod tlakem a chyboval úderem do sítě.

4:3 Jiří Lehečka získává gem.

Další přímý bod, čekání na brejkbol ve druhé sadě pokračuje. Rubljov půjde po výměně stran opět dotahovat.

15:0

Nepřekvapivý začátek gemu. Rubljov zapsal přímý bod.

15:15

Vzápětí už se Lehečka dostal do výměny. Rubljov se neposkládal u základní čáry k bekhendu a zahrál do sítě.

30:15

Výborná výměna z obou stran, Lehečka ji chtěl zakončit kraťasem. Míček zastavila páska, chyběl kousíček.

30:30

Znovu ruský tenista nezvládl bekhendový úder od základní čáry. Lehečka je nejblíže brejkbolu ve druhé sadě.

40:30

Dobrým returnem si Lehečka přichystal pozici k útoku, pak ale poslal míček do autu. Brejkbol se zatím nekoná.

4:4 Andrej Rubljov získává gem.

Rubljov si pořádně oddechl. Napasoval kratší forhendový úder přesně na čáru a urval nelehký gem. Druhý set pomalu míří do koncovky.

15:0

Rubljov nedokázal vrátit Lehečkův servis.

30:0

Ani napodruhé, tentokrát mířil Rus daleko do autu.

30:15

Intenzivní výměnu ukončil Lehečka forhendem do sítě.

40:15

Dlouhý forhend od Rubljova, gem v kvapíkovém tempu. Lehečka se může posunout k důležitému vedení 5:4.

5:4 Jiří Lehečka získává gem.

Rubljov přestřelil na returnu a Lehečka může být relativně v klidu. Teď se může pokusit ukradnout druhý set na příjmu.

0:15

Bekhend křížem z rakety Rubljova doputoval jen do sítě.

0:30

Lehečka se dostal do výměny, vymanil se z defenzivy a nakonec dostal šanci. Perfektní bekhendový winner a český hráč je dva míčky od vyrovnání.

0:40

Je to tady. Lehečka má první brejkbol v zápase, a jsou to rovnou tři brejkboly pohromadě. Rubljov se může uvztekat zlostí.

6:4 Jiří Lehečka získává gem.

To je krádež! Fantastický return Lehečky donutil Rubljova k další chybě. Rus poprvé v zápase ztrácí servis a utkání půjde do třetího setu.

Ruský favorit odešel před rozhodujícím dějstvím do útrob stadionu. Utkání je zatím z velké části o servisu. Lehečka nabídl za dva sety jediný brejkbol, který Rubljov zkraje zápasu využil. Ve druhé sadě si český tenista počkal na své první šance a v nejvhodnější moment udeřil.

0:15

Třetí set začal. Rubljov trefil dobře svůj return a Lehečka vyhodil v těžké pozici míček do autu.

15:15

Vzápětí se český tenista chytá vítězným bekhendem po lajně.

30:15

Pětadvacetiletý Rus returnoval nepřesně.

40:15

Trochu se štěstím spadlo Lehečkovi druhé podání na čáru. Ve výměně pak Rubljov pokazil bekhend.

Výborný servis na tělo Rubljova. Lehečka zvládá dobře vstup do rozhodujícího setu a půjde vyzkoušet příjem.

0:15

Nadějný začátek gemu. Rubljov hrál od základní čáry do sítě.

15:15

Ubylo přímých bodů Rubljova, častěji se při jeho servisu chodí do výměn. Tentokrát Rus zhodnotil mírnou převahu a fiftýn vybojoval.

15:30

Famózní a pořádně agresivní forhendový útok od Lehečky.

30:30

Dotek pásky připravil Rubljova o eso a posléze se šlo do výměny. Těsný aut však vzal Lehečkovi šanci na fiftýn.

30:40

Lehečka má brejkbol! Došel si pro něj trpělivými útoky k postranní čáře.

2:0 Jiří Lehečka získává gem.

Skvěle! Lehečka hned na úvod třetího setu bere soupeři podání. Znovu to bylo po velmi soustředěném a bezchybném výkonu ve výměně.

15:0

Přímý bod z podání pro českého mladíka.

30:0

Ruský tenista netrefil dobře úder po čáře a znovu se pořádně vzteká.

30:15

Rubljov doběhl kraťas Lehečky a český tenista už ho pak na síti nepřelstil.

40:15

Rubljov nezvládl nelehkou pozici v rohu kurtu a bekhendem hrál do sítě. Lehečka má dva gemboly na vedení 3:0.

3:0 Jiří Lehečka získává gem.

Lehečka naprosto v poklidu potvrzuje brejk a vede v rozhodujícím setu už o tři gemy. Je v tom skrytý jeden brejk, navíc Rubljov teď rozhodně není v pohodě.

15:0

Lehečkův return nepustil do hry síť.

30:0

Trochu šťastným vítězným úderem navýšil Rubljov vedení.

40:0

Ruský tenista si po dobrém podání došel pro winner na síť.

40:15

Další útok Rubljova byl nepřesný.

3:1 Andrej Rubljov získává gem.

Přímý bod na závěr gemu, Rubljov rychle snižuje na 1:3.

15:0

Aktivní hrou si Lehečka došel pro první fiftýn pátého gemu třetí sady.

30:0

Nepřesnost se vloudila na raketu Rubljova.

40:0

Lehečka má dnes skvělé první podání. Ani tentokrát ho nedokázal Rubljov vrátit do kurtu.

40:15

Po druhém servisu českého mladíka už se světový hráč číslo pět trefil returnem přesně po čáře.

40:30

Rubljov pořádně rozběhal Lehečku, pak brnknul o pásku. Čech zpomalil výměnu, ale Rubljov rozhodl agresivním winnerem.

40:40

Bohužel teď Rubljov odhadl směr útoku Lehečky od sítě a prohodil českého soupeře. Ze stavu 40:0 je tady shoda.

A:40

Výborně. Lehečka si v těžkých chvílích zachovává chladnou hlavu. Po dobrém servisu trefil neskutečně přesný bekhend cross.

4:1 Jiří Lehečka získává gem.

Lehečka drží náskok jednoho brejku. Rubljov nedokázal vrátit jeho podání, respektive hrál jen do autu.

15:0

Lehečka doběhl kraťas, ale pak hrál jen přesně na raketu Rubljova.

30:0

Forhendovým útokem dostal Rus svého soupeře pod tlak. Lehečka už se nevymanil.

40:0

Rubljov využil kratšího returnu Lehečky a neomylně poslal míček do otevřeného kurtu.

40:15

V trochu netradiční pozici se Lehečka prosadil přímo z returnu. Raketu měl výše, než je obvyklé, přesto trefil forhend perfektně.

4:2 Andrej Rubljov získává gem.

Rubljov ukončuje gem přímým bodem a rychle zase snižuje. Teď má předposlední šanci v zápase, aby vzal Lehečkovi servis.

15:0

Lehečka se i přes druhý servis protlačil k fiftýnu. Rubljova rychle uvařil na základní čáře.

30:0

A znovu. Lehečka tentokrát zapsal winner, Rus byl bez šance.

40:0

Dělový první servis a přímý bod pro Lehečku.

5:2 Jiří Lehečka získává gem.

S naprostým klidem dohrál Lehečka sedmý gem třetího setu a krůček ho dělí od postupu do semifinále v Dauhá. Rubljov teď musí udržet servis a pak soupeře "brejknout".

0:15

Složitý forhend hraný nízko nad zemí poslal Rubljov do autu.

15:15

Vzápětí si Rus pomohl přímým bodem z podání.

15:30

Senzační return Lehečky a pak ještě lepší forhendový útok do rohu kurtu. Český tenista hraje v Dauhá v obrovské pohodě.

30:30

Mečboly už mohly být tady, ale Rubljov si na síti skvěle poradil s těžkým halfvolejem. Vykouzlil kraťas.

30:40

Po dvojchybě Rubljova už je tady první mečbol pro Lehečku.

40:40

Ruský favorit se zbavil mečbolu nejrychleji, jak mohl. Trefil eso.

40:A

Return Lehečky byl těsně v autu a Rubljov otáčí průběh gemu.

40:40

Nečistě trefený balonek od Rubljova vrací gem na shodu.

A:40

Lehečka se bránil, seč mu síly stačily. Rubljov přeci jen dovedl výměnu, jejíž tempo diktoval, do vítězného konce.

5:3 Andrej Rubljov získává gem.

Rubljov odvrátil mečbol a esem ukončil osmý gem třetí sady. Ještě tedy žije, ale Lehečka jde podávat na postup.

15:0

Začíná skvěle. Přímý bod po servisu na tělo.

30:0

Další přímý bod, Rubljov hrál balonek z returnu jen do sítě.

40:0

Parádní defenziva Lehečky! Rubljov ho dostal pod pořádný tlak, v nejtěžší chvíli si český hráč pomohl vysokým lobem. Rus smečoval z dálky do autu, což znamená tři mečboly pohromadě.

40:15

Dvojchyba, první mečbol z této várky je pryč.

6:3 Jiří Lehečka získává gem, set a zápas.

Další mečbol už končí vítězně pro Lehečku! Rubljov returnoval do sítě a z pozice nasazené jedničky na turnaji v Dauhá končí. Český mladík po hodině a 42 minutách postupuje do semifinále.

Celé utkání bylo z velké části o servisu, který mají oba hráči na skvělé úrovni. V první sadě rozhodl jediný brejkbol, Rubljov ji opanoval 6:4. Lehečka ale od začátku nehrál vůbec špatně a když nebyl pod tlakem, skoro nekazil.

Ve druhém dějství výkon ještě zlepšil. Za stavu 5:4 získal první tři brejkboly v zápase, hned první proměnil a Rus se hlasitě rozčiloval. Zpět do psychické pohody už se Rubljov nevrátil. Naopak Lehečka mu brzkým brejkem ve třetím setu utekl a náskok už nepustil.

V semifinále turnaje v Dauhá narazí Lehečka na vítěze duelu mezi Skotem Andym Murraym a Francouzem Alexandrem Mullerem.

Ode mě je to pro tuto chvíli vše. Děkuji za pozornost a přeji hezký den.