MČR v půlmaratonu

Björgenová 40. vítězstvím ve sprintu potvrdila triumf ve světovém poháru

Lahti (Finsko) - Předposlední sprinty sezony světového poháru vyhráli v Lahti volnou technikou norští běžci na lyžích Eirik Brandsdal a Marit Björgenová. Mistryně světa z Falunu potvrdila 40. sprinterským vítězstvím v kariéře zisk velkého křišťálového glóbu za celkový triumf v seriálu.

Marit Björgenová
zdroj: ČTK/AP autor: Martti Kainulainen

Björgenová, jež za dva týdny oslaví pětatřicáté narozeniny, vyhrála SP počtvrté v kariéře. Poprvé ovládla seriál už před deseti lety, následovala prvenství v letech 2006 a 2012.

Šestinásobná olympijská vítězka Björgenová mohla také už dnes získat malý glóbus za hodnocení sprintu, její největší rivalka a krajanka Ingvild Flugstad Östbergová však skončila druhá. Do posledního sprintu v Drammenu tak Björgenová příští týden půjde s náskokem 40 bodů. Třetí dnes dojela Američanka Kikkan Randallová.

Také v závodu mužů byli na prvních dvou místech Norové. Zvítězil Brandsdal, druhý byl Sindre Björnestad Skar. Třetí místo obsadil Francouz Richard Jouve.

Jediný český sprinter v Lahti Dušan Kožíšek vypadl v kvalifikaci, v níž obsadil čtyři sekundy za postupovou třicítkou 64. místo.

Obhajobu celkového prvenství má na dosah dnes čtyřiadvacátý Martin Johnsrud Sundby. Před krajanem Peterem Northugem vede o 332 bodů, vzhledem k bonusům v závěrečném závodu na 50 km se bude rozdávat ještě 390 bodů. Jasno může být nicméně už po nedělní klasické patnáctce.

Výsledky SP v běhu na lyžích v Lahti - sprint volně:

Muži: 1. Brandsdal 2:42,75, 2. Skar (oba Nor.) -0,21, 3. Jouve (Fr.) -0,52, 4. Taugböl (Nor.) -0,77, 5. Gros -0,84, 6. Jay (oba Fr.) -3,29, ...v kvalifikaci 64. Kožíšek (ČR).

Průběžné pořadí SP (po 25 z 28 závodů): 1. Johnsrud Sundby 1218, 2. P. Northug (oba Nor.) 886, 3. Cologna (Švýc.) 876, 4. Halfvarsson (Švéd.) 827, 5. Bělov (Rus.) 752, 6. Krogh (Nor.) 751, ...59. Jakš 101, 75. Kožíšek 55, 84. Bauer (všichni ČR) 49.

Ženy: 1. Björgenová 2:59,79, 2. Östbergová (obě Nor.) -0,14, 3. Randallová -0,24, 4. Digginsová (obě USA) -0,38, 5. Herrmannová (Něm.) -2,49, 6. Falková (Švéd.) -3,64.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 28 závodů): 1. Björgenová 1868, 2. Johaugová 1203, 3. Wengová 1101, 4. Östbergová 834, 5. Hagaová 667, 6. Fallaová (všechny Nor.) 545, ...18. Vrabcová-Nývltová 303, 58. Nováková (obě ČR) 79.