15.2 C
    Czech
    Pátek 26. dubna 2024

Poprava řízená mimozemšťanem. Nor Haaland se pěti trefami připojil k Messimu

Před včerejším odvetném zápase osmifinálové bitvy Ligy mistrů mezi Lipskem a Manchesterem City se hodně nahlas mluvilo o tom, že by mohl David přelstít Goliáše. Lipsko v prvním utkání urvalo remízu a na tu chtělo navázat i venku. Jenomže souboj měl jen jednoho vládce, Citizens vyhráli 7:0 a Haaland zařídil pět gólů.

Na konci února v prvním vzájemném zápase se urodilo překvapení. Lipsko dokázalo udržet na uzdě anglický velkoklub Manchester City a na domácím trávníku s ním remizovalo 1:1. Je tak jasné, že doufalo, že se mu na výkon i výsledek podaří navázat také na Britských ostrovech. Jenomže to se šeredně spletlo.

Vše bylo vyrovnané jen do 22. minuty. Z penalty udeřil poprvé v zápase norský snajpr a bořič rekordů Erling Haaland a poslal svůj tým do vedení. O dvě minuty později přidal gól číslo dvě, v nastavení prvního poločasu pak ještě stihl zkompletovat hattrick. A druhý poločas? Jedna velká show. Haaland se prosadil ještě v 53. a 57. minutě, což dává čtenářům znalým matematiky součet pět.

Pětkrát se trefili v jednom zápase Ligy mistrů před Haalandem pouze dva fotbalisté. Nor se připojil k elitní společnosti Lionela Messiho, který takhle řádil v dresu Barcelony v roce 2012, o dva roky později se pětkrát radoval z gólu v jediném zápase milionářské soutěže také Luis Adriano ze Šachtaru Doněck.

Haaland chtěl dát gólů ještě víc a po zápase mluvil o double hattricku. Kouč Pep Guardiola ale smýšlel jinak a svého svěřence po 63 minutách stáhl ze hry. „Chtěl jsem víc, ale co můžu dělat?“ ptal se po utkání smějící se Haaland.

Norský fenomén

Erling je v aktuální sezoně téměř nezastavitelný a po přesunu do Manchesteru City dává gólů jako na běžícím pásu. V Premier League jich má na kontě 28 ve 26 zápasech, v Lize mistrů jich dal letos 10 v 8 zápasech. Celkově jich ve slavné soutěži dal už 33, což znamená, že překonal třeba střelecký účet Wayna Rooneyho. Ten na podobné číslo potřeboval o 60 zápasů víc. Horší účty než Haaland mají třeba i Luis Suárez nebo Samuel Eto’o.

Kam až bude pokračovat? Citizens sní o celkovém triumfu, prvním v historii klubu. Nakročeno mají slušně, probili se do čtvrtfinále a budou čekat na los. Takové Haalandovy góly by Manchester potřeboval také v lize, kde ztrácí aktuálně pět bodů na Arsenal.