23. 3. 2023 12:41 − 1341× − 0

Španělské tratě plné speciálů Hyundai

Už vloni se ve španělském superšampionátu roztrhl se soutěžními speciály Rally2 od korejské značky pytel.

Pepe López si s jedním z nich dokázal dojet pro mistrovskou korunu a letos by se měl častěji objevovat na mezinárodní půdě. Od silného soupeře si ale neodpočnou ani jeho krajané v domácím mistrovství. Hyundai i20 N Rally2 se startovním číslem 1 nechyběl hned na startu úvodní Rallye Sierra Morena. Hyundai Motor Espaňa pokračuje v podpoře mladých talentů a letos dal příležitost vyniknout úřadujícímu mistru Evropy ERC4 Óscaru Palomo Ortízovi. Nováčkem v kokpitu Hyundaie i20 N Rally2 se letos stává další účastník loňského ročníku mistrovství Evropy Javier Pardo. Španělského superšampionátu se bude účastnit s podporou výrobce pneumatik MRF Tyres. Jako doma jsou ve vozech Hyundai Surhayen Pernía a bývalý šampión Iván Ares. Právě oni dva byli v roce 2017 prvními jezdci, kteří se španělskému publiku představili ve voze Hyundai tehdejší kategorie R5. Sedmičku aktuálních speciálů i20 N Rally2 na startu Rallye Sierra Morena doplnili ještě Francisco López a José Luis Peláez. S jedním osamoceným exemplářem C3 Rally2 pokračuje španělský Citroen Rally Team. Vloni si v šampionátu dobře počínal Alejandro Cachón, když se dokázal dostat až do finálního boje o titul. Jak je ale u Citroenu na Pyrenejském poloostrově zvykem, letos dostává příležitost nový pilot. Vítěz Peugeot Rally Cupu Ibérica 2022 Diego Ruiloba. Dvě silná želízka v ohni měla vloni i česká značka Škoda. Efrén Llarena až do poslední rally bojoval o titul. Letos se však bude plně koncentrovat na mistrovství Evropy. I tak ale dvojice zbrusu nových Fabií RS Rally2 na startu úvodní rally nechyběla. Jednu si pořídil šampión z roku 2021 José Antonio Suárez a za volant té druhé usednul v rámci nového projektu bývalý juniorský mistr světa Jan Solans.

A byl to právě Solans, kdo se v úvodní soutěži superšampionátu postaral o tu největší show. V první rychlostní zkoušce ještě o jednu desetinu prohrál, ale už v té druhé se dostal do čela. Ares pak vyhrál RZ 3 a podruhé se na chvíli vyhoupnul na první příčku. Do servisu už ale přijel jako lídr Solans. V druhé sekci úvodní etapy sice pilot Škody vyhrál pouze jednu ze čtyř zkoušek, ovšem ke ztrátě jeho vedoucí pozice nedošlo. Za jeho zády si to mezitím rozdávali dva mistrovští jezdci Hyundaie. Jejich duel v první etapě vyzněl lépe pro úřadujícího šampióna Lopeze, který zároveň zaostal jen o 2,7 sekundy za Solansem. Pilot Fabie RS Rally2 v neděli ráno vyhrál dvě rychlostní zkoušky a svůj náskok podstatně navýšil už skoro na čtvrt minuty. Suárez s druhou Škodou zůstával těsně za stupni vítězů. I když i v druhé etapě pořádně tlačil na třetího Arese, porazit jej nakonec nedokázal. I tak je čtvrté místo na start sezóny dobrým výsledkem. Rozhodně do nového ročníku vstoupil Suárez lépe než vloni, kdy po haváriích ani jednu z úvodních dvou soutěží nedokončil. Dva mladíci zvykající si na novou techniku Rally2 spolu celou soutěž bojovali jako rovný s rovným. Ti nejrychlejší jim sice kilometr po kilometru ujížděli a nakonec je přeskočil i několikaminutovou ztrátu ze soboty stahující Pardo, ale jejich vzájemný duel byl impozantní. Ruilloba vyrážel na trať poslední zkoušky s náskokem 7,3 sekundy, ale dostal se do potíží a o vítězství v tomto soukromém duelu přišel. Šestý absolutně tedy nakonec skončil Palomo Ortíz. Hyundai měl v boji tolik želízek v ohni, ale vítězství mu uteklo. Solans se s novou technikou z Mladé Boleslavi sžil rychle a z Córdoby si odváží nejvíce bodů. López za sebou udržel Arese a oba se alespoň postavili na stupně vítězů.