Salač sedmý v Argentině a podruhé za sebou vybojoval místo v TOP10

Autor: ČTK, iSport.cz
1
Dodnes slýchám, že jsem zlomil Labantovi nohu, říká Gabriel. Chovanec ho podržel
Krejčího čas je tady. Zafeiris coby zklamání sezony, potřebuje Zima ochranu?

Motocyklista Filip Salač skončil sedmý ve Velké ceně Argentiny a stejně jako před týdnem v Portugalsku, kde dojel čtvrtý, vybojoval ve třídě Moto2 umístění v první desítce. Druhý závod seriálu mistrovství světa silničních motocyklů, který byl na okruhu v Termas de Río Hondo v mokrých podmínkách zkrácen na 14 kol, vyhrál Ital Tony Arbolino. V elitní MotoGP vybojoval první vítězství v kariéře Ital Marco Bezzecchi a ujal se vedení v průběžném hodnocení.

Salač se po solidním startu v prvním kole propracoval ze 13. místa na roštu na šestou příčku a pozici držel po většinu závodu. V závěrečných dvou kolech se ve skupince bojující o pátou příčku propadl až na deváté místo, nakonec ale dojel osmý a po dodatečné penalizaci jednoho ze soupeřů obsadil konečné sedmé místo.

Druhý muž ze sobotního sprintu Bezzecchi v MotoGP dominoval na mokru od startu do cíle a k premiérovému vítězství v královské třídě pomohl i týmu VR46 Racing legendy Valentina Rossiho. Druhý skončil Francouz Johann Zarco, třetí byl po startu z pole position Álex Márquez. Úřadující mistr světa a vítěz úvodní GP Francesco Bagnaia osm kol před cílem z druhého místa upadl, dojel bez bodů a přišel o vedení v průběžném hodnocení.

Hlavní kategorie byla ochuzena o řadu jezdců. V Argentině nestartovali po nehodách a zraněních ze zahajovacího víkendu v Portugalsku exmistr světa Marc Márquez a Pol Aspargaró ze Španělska, Ital Enea Bastianini ani Portugalec Miguel Oliveira. Přímo v dějišti k marodům přibyl další bývalý šampion Joan Mir. Španělský jezdec a Márquezův kolega z továrního týmu Hondy neprošel dopolední zdravotní prohlídkou nařízenou po jeho těžkém pádu v sobotním sprintu. Lékaři mu start zakázali kvůli zranění hlavy a krku.

Závod nejslabší třídy Moto3 vyhrál Japonec Tacuki Suzuki. Na mokré trati zvítězil pětadvacetiletý jezdec se čtyřsekundovým náskokem před skupinou pronásledovatelů a vybojoval třetí triumf v kariéře a první po třech letech. Vedení v šampionátu udržel Španěl Daniel Holgado, který na triumf z Portugalska navázal čtvrtým místem.

Velká cena Argentiny, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Termas de Río Hondo:

Moto3: 1. Suzuki (Jap./Honda) 35:18,099, 2. Moreira (Braz./KTM) -4,571, 3. Migno (It./KTM) -4,699, 4. Holgado (Šp./KTM) -8,814, 5. Ogden (Brit./Honda) -11,512, 6. Nepa (It./KTM) -11,865.

Průběžné pořadí (po 2 z 21 závodů): 1. Holgado 38, 2. Moreira 36, 3. Suzuki 27, 4. Muňoz (Šp./KTM) 20, 5. Nepa 19, 6. Migno 16.

Moto2: 1. Arbolino (It./Kalex) 26:26,606, 2. López (Šp./Boscoscuro) -0,663, 3. Dixon (Brit./Kalex) -1,961, 4. Canet -7,769, 5. García (oba Šp./Kalex) -11,954, 6. D. Binder (JAR/Kalex) -12,274, 7. Salač (ČR/Kalex) -13,100.

Průběžné pořadí (po 2 z 21 závodů): 1. Arbolino 41, 2. Canet 33, 3. Acosta (Šp./Kalex) 29, 4. Dixon 26, 5. Salač 22, 6. López 20.

MotoGP: 1. Bezzecchi (It./Ducati) 44:28,518, 2. Zarco (Fr./Ducati) -4,085, 3. Á. Márquez (Šp./Ducati) -4,681, 4. Morbidelli (It./Yamaha) -7,581, 5. Martín (Šp./Ducati) -9,746, 6. Miller (Austr./KTM) -10,562.

Průběžné pořadí (po 2 z 21 závodů): 1. Bezzecchi 50, 2. Bagnaia (It./Ducati) 41, 3. Zarco 35, 4. Á. Márquez 33, 5. Viňales (Šp./Aprilia) 32, 6. Miller 25.