SESTŘIHY Play off NHL: Pastrňák otevřel sérii gólem, Nečas hvězdou

Autor: iSport.cz, ČTK
0
SESTŘIH: West Ham - Liverpool 2:2. Další ztráta „Reds“, hráli oba Češi
SESTŘIH: Toronto - Boston 1:3. Pastrňák gólem uklidnil Bruins, Maple Leafs na pokraji vyřazení

Boje o Stanley Cup v roce 2023 odstartovaly! David Pastrňák dal první gól série mezi Bostonem a Floridou a Bruins i díky jeho příspěvku vedou v sérii po výhře 3:1. David Krejčí a Pavel Zacha mají po jedné asistenci. Martin Nečas byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu za asistence u obou gólů Caroliny při vítězství 2:1 nad NY Islanders.

Pastrňák otevřel v 6. minutě v přesilovce skóre, poté co mu puk po Krejčího odražené střele před brankou přiklepl k dorážce Tyler Bertuzzi. V úvodu druhé části domácí zvýšili díky 50. trefě Brada Marchanda v play off a na snížení Panthers ještě před přestávkou odpověděl po Zachově asistenci Jake DeBrusk.

Zacha při absenci kapitána Patrice Bergerona naskočil ve středu první útočné formace a znamenal první bod v bojích o Stanley Cup. Premiéru v play off si odbyl Bertuzzi, jenž naskočil ve druhém útoku po boku Krejčího a Pastrňáka. Kanadský útočník, jenž na začátku března přišel z Detroitu, zakončil zápas se dvěma asistencemi a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

„Nikdo o něm nepochyboval. Je to hráč, proti kterému nechcete hrát. Dokáže vám zápas znechutit a ještě je nebezpečný. Svou soutěživost prokazuje v každém utkání, bylo jasné, že v play off bude enormně platný,“ pochválil Bertuzziho Marchand.

Boston k první výhře došel i přes to, že soupeř byl střelecky aktivnější. Panthers ohrozili branku Linuse Ullmarka ve 32 případech, na švédského gólmana si ale přišel pouze Matthew Tkachuk. „V play off je výsledek důležitější než předvedený výkon. Při hře 5 na 5 jsme byli horším týmem, zápas přesto dopadl skvěle,“ řekl trenér Bruins Jim Montgomery.

Carolina se proti Islanders prosadila v početních výhodách a na začátku obou akcí byl Nečas. Hned ve 4. minutě po jeho spolupráci s Brentem Burnsem skóroval Sebastian Aho, v úvodu druhé třetiny zase Stefan Noesen.

„Islanders nás dobře dostupovali a nenechali nás hrát s pukem na hokejce. Přesilovky nám pomohly. Získali jsme v nich trochu sebevědomí a dali jsme v nich dva góly,“ konstatoval Nečas.

Edmonton podlehl v úvodním duelu play off Západní konference Los Angeles 3:4 v prodloužení. V desáté minutě nastaveného času rozhodl v přesilové hře Alex Iafallo. K výhře Kings dvěma góly přispěl Adrian Kempe. Pod všechny branky vítězů se podepsal centr první formace Anže Kopitar, jenž zaznamenal gól a tři nahrávky.

Bez bodu zůstal nejproduktivnější hráč základní části NHL Connor McDavid. Suverénní vítěz produktivity, který v 82 zápasech dlouhodobé části získal 153 bodů, se do statistik nezapsal teprve poosmé v aktuálním ročníku. Kanadský centr navíc zápas zakončil se dvěma zápornými body ve statistice plus minus a byl v tomto ohledu nejhorší ze všech hráčů na hřišti. Leon Draisaitl, druhý nejproduktivnější hokejista základní části, dal dva góly.

Duel Dallasu s Minnesotou rozhodl ve 13. minutě druhého prodloužení Ryan Hartman. Dvěma body za gól a asistenci se pod výhru Wild podepsal Sam Steel. Jednapadesáti zásahy se blýskl gólman Minnesoty Filip Gustavsson.

Góly

Domácí: 03:47. S. Aho II, 22:27. Noesen

Hosté: 22:51. Pulock

Sestavy

Domácí: Raanta (Andersen) – Slavin (A), Burns, Skjei, Pesce, Gostisbehere, Chatfield – Teräväinen, S. Aho II (A), Jarvis – Noesen, Kotkaniemi, Nečas – Martinook, J. Staal (C), Fast – Drury, Stastny, Stepan.

Hosté: Sorokin (Varlamov) – Pelech, Pulock, S. Aho I, Mayfield, Bolduc, Dobson – Lee (C), Horvat, Barzal – Engvall, Nelson (A), Palmieri – Pageau, Parise, Fasching – Martin, Cizikas, Clutterbuck (A).

Sestavy

Domácí: Ullmark (Swayman) – Orlov, McAvoy (A), Lindholm, Carlo, Clifton, Forbort – Marchand (A), Zacha, DeBrusk – Pastrňák (A), Krejčí, Bertuzzi – Frederic, Coyle, Hall – Hathaway, Nosek, N. Foligno.

Hosté: Lyon (Bobrovskij) – Ekblad (A), Forsling, Montour, M. Staal, Mahura, Gudas – Duclair, Barkov (C), Verhaeghe – Lundell, Luostarinen, Tkachuk (A) – Lomberg, E. Staal, Reinhart – Cousins, White, G. Smith.

Sestavy

Domácí: Oettinger (Wedgewood) – Heiskanen, Suter, Hakanpää, Lindell (A), C. Miller, Harley – Pavelski, Hintz, J. Robertson – Dadonov, W. Johnston, Ja. Benn (C) – Seguin (A), Domi, Marchment – Dellandrea, Glendening, Faksa.

Hosté: Gustavsson (M. Fleury) – Spurgeon (C), Middleton, Dumba (A), Brodin, Faber, Merrill – Zuccarello, Hartman, Kaprizov – Boldy, Gaudreau, M. Johansson – Nyquist, Steel, M. Foligno (A) – Reaves, Dewar, Duhaime.

Sestavy

Domácí: Skinner (Campbell) – Ceci, Nurse (A), Bouchard, Ekholm, Desharnais, Kulak – Hyman, McDavid (C), Nugent-Hopkins – Yamamoto, Draisaitl (A), E. Kane – Janmark, Bjugstad, Kostin – Ryan, R. McLeod, Foegele.

Hosté: Korpisalo (Copley) – Doughty (A), Anderson, M. Roy, Gavrikov, Durzi, Edler – Kempe, Kopitar (C), Byfield – Arvidsson, Danault (A), Moore – Kaliyev, Lizotte, Iafallo – MacEwen, Kupari, Grundström.