USA - Lotyšsko

USA - Lotyšsko Zdroj: imago-images.com

Lotyšská bronzová fiesta pokračuje. Parlament vyhlásil štátny sviatok!

ŠPORT.sk • 29. máj 2023 o 12:45
Historické bronzové medaily visia od nedeľňajšieho popoludnia na krkoch lotyšských hokejistov. Malá pobaltská krajina si ich úspech váži a hokejový národ môže privítať svojich hrdinov bez toho, aby myslel na pracovné povinnosti. V nedeľu krátko pred polnocou totiž tamojší parlament rozhodol o štátnom sviatku na počesť tohto úspechu. Informoval o tom lotyšský portál sportacentrs.com.

Lotyšskí hokejisti vyhrali v súboji o 3. miesto v Tampere nad USA 4:3 pp. Bronzový gól so zlatým šmrncom vystrelil V 2. minúte predĺženia Kristians Rubins.

"Dosiahli sme historický úspech, je to neuveriteľné. Sme vo Fínsku, ale cítime sa ako doma. S takou podporou od fanúšikov, akú sme mali počas tohto dva a pol týždňa, by sme to nedokázali. Samozrejme, je to niečo špeciálne, keď prezident krajiny letí sem len preto, aby si pozrel zápas. Dopriali sme Lotyšsku tento sviatok, už sa tešíme na návrat domov," povedal po stretnutí kapitán Kaspers Daugavinš.

Lotyšsko svoju historicky prvú účast v semifinále svetového šampionátu okorenilo bronzovou medailou. V domácej B-skupine v Rige malo po dvoch úvodných zápasoch na konte 0 bodov po prehrách 0:6 s Kanadou a 1:2 so Slovenskom, potom sa však družina organizátorov zmátožila a dokázala sa prebojovať do štvrťfinále z 3. miesta práve na úkor Slovákov. V ňom zdolali Švédov 3:1, v boji o finále vzdorovali Kanade a prehrali 2:4.