Michał Probierz przeszedł do historii. Jako pierwszy selekcjoner reprezentacji Polski w XXI wieku wygrał debiutancki mecz

Jacek Czaplewski
Michał Probierz pokonał Wyspy Owcze w swoim debiucie
Michał Probierz pokonał Wyspy Owcze w swoim debiucie PAP/Leszek Szymański
Michał Probierz zaczął selekcjonerską kadencję w reprezentacji Polski od zwycięstwa. Na wyjeździe ograł Wyspy Owcze 2:0 po golach Sebastiana Szymańskiego i Adama Buksy. Tym samym następca Fernando Santosa przełamał klątwę swoich poprzedników. Żaden w XXI wieku nie wygrał bowiem pierwszego meczu.

Udany debiut Michała Probierza w reprezentacji Polski

- Nie jestem przesądny. Przesądy to oznaka słabości - odpowiedział w przeddzień debiutu Probierz na pytanie o klątwę selekcjonerów. Od czasów Janusza Wójcika (1997 rok) żaden nie wygrał pierwszego meczu. Udało się dopiero dzisiejszemu bohaterowi po porażkach i remisach aż jedenastu trenerów - w tym Leo Beenhakkera, Adama Nawałki czy ostatnio Fernando Santosa.

Uczciwie jednak trzeba przyznać, że mimo nieobecności Roberta Lewandowskiego wyzwanie było znacznie łatwiejsze niż w wielu przypadkach - Probierz musiał w końcu ograć nie Hiszpanię jak Jerzy Engel, nie Włochy jak Jerzy Brzęczek, tylko Wyspy Owcze, zespół który zamyka tabelę eliminacji do Euro i pewnie nigdy nie wystąpi na wielkiej imprezie, a który całą drugą połowę biegał za Polakami w dziesiątkę z uwagi na czerwoną kartkę.

W niedzielę (15 października) Polska zagra drugi raz z Probierzem jako selekcjonerem. Rywalem na PGE Narodowym w Warszawie będzie Mołdawia. Kolejne spotkania zaplanowano na listopad. Zagramy towarzysko z Łotwą i o punkty przeciw Czechom. Póki co podmieniliśmy ich na drugim miejscu, co jest najlepszą informacją czwartku.

REPREZENTACJA w GOL24

Oto najlepsze MEMY o meczu Wyspy Owcze - Polska. Zadebiutował w nim selekcjoner Michał Probierz, któremu nerwów oszczędził Sebastian Szymański, zdobywając bramkę na 1:0 już w 4 minucie. W drugiej połowie wynik ustalił Adam Buksa.