Hlavní obsah

Los Angeles - Boston 2:4Češi zářili v NHL! Pastrňák dotlačil Boston k výhře, Chytil připravil tři góly. Vejmelka hráčem zápasu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Sobotní severoamerická NHL nabídla ve svém programu hned 15 zápasů a čeští hokejisté v ní hráli podstatnou roli! Český kanonýr David Pastrňák skóroval i ve čtvrtém utkání sezony, navrch přidal dvě asistence a pomohl Bostonu k výhře 4:2 na ledě Los Angeles. Karel Vejmelka vyšel v NHL vítězně z českého gólmanského souboje. Brankářská jednička Arizony kryla 32 střel hokejistů Anaheimu, dovedla tým k výhře 2:1 a byla vyhlášena nejlepším hráčem zápasu. Na druhé straně si Lukáš Dostál připsal 25 zákroků. Mezi hvězdy sobotních utkání patřil i Filip Chytil, který připravil tři góly při výhře New Yorku Rangers 4:1 na ledě Seattlu.

Český útočník David Pastrňák slavící jeho branku proti LA Kings.

Článek

Pastrňák otevřel ve 14. minutě v přesilové hře skóre švihem z levého kruhu a připsal si pátý gól v sezoně. Více branek dali v aktuálním ročníku jen čtyři hráči - Nikita Kučerov z Tampy Bay, Sam Reinhart z Floridy, Brock Boeser z Vancouveru a Auston Matthews z Toronta. Všichni mají na kontě šest tref.

Alex Laferriere vyrovnal v čase 26:28, ale Boston odskočil v dalším průběhu na 4:1. Poslední dvě branky Bruins vstřelil Brad Marchand po přihrávkách svého českého spoluhráče z útoku. Pastrňák, třetí hvězda zápasu, jej při první gólové akci našel mezi kruhy a podruhé jej uvolnil pasem zpoza branky. U čtvrté branky asistoval i Pavel Zacha.

Boston tak zkazil večer Anžemu Kopitarovi, který odehrál 1297. utkání v dresu Los Angeles a v čele historické tabulky klubu vystřídal Dustina Browna.

Arizona vedla ve 35. minutě 2:0, přičemž Dostál inkasoval obě branky z pravého kruhu. V prvním případě prošla českému gólmanovi střela Jasona Zuckera mezi tělem a rukou. Při druhé gólové situaci trefil Clayton Keller horní roh branky.

Vejmelku překonal jen ve 48. minutě Frank Vatrano, který se prosadil před brankou v přesilové hře. Víc český gólman Anaheimu nepovolil a potvrdil, že má v úvodu sezony dobrou formu: ve třech zápasech pustil pět gólů, vychytal dvě výhry a má úspěšnost zásahů 95,1 procenta.

„Byl to velký boj. Každý byl nadšený, že hrajeme první domácí zápas sezony a užíval si to. Vyhráli jsme, je to skvělý pocit,“ rozplýval se Vejmelka, kterého pochválil i autor jediné branky Anaheimu. „Chytal výborně. Ale měli jsme před ním vytvořit více závarů a trochu více mu to ztížit,“ konstatoval Vatrano. Dostál odchytal druhý zápas v ročníku, v prvním dovedl tým k vítězství nad Carolinou a drží si úspěšnost zásahů okolo 92 procent.

Rangers od deváté minuty prohrávali, ale skóre otočili i díky Chytilovi, který se stal druhou hvězdou zápasu. Český útočník si první bod připsal za přihrávku napříč útočným pásmem zleva do pravého kruhu, ze kterého vyrovnal Artěmij Panarin. V závěru prostřední třetiny se po bekhendovém pasu českého útočníka prosadil zblízka Alexis Lafreniére a zvýšil na 3:1. Pojistku přidal Panarin opět po Chytilově přihrávce.

„Všichni tři se snažíme hrát svou hru, ale zároveň spolu hodně komunikujeme. Dnes jsme odehráli dobrý zápas, povedl se nám,“ komentoval Chytil souhru s Panarinem a Lafreniérem. Před utkáním měl na kontě jen asistenci ve čtyřech duelech, ale na ledě Seattlu si vylepšil statistiky a poprvé v kariéře si připsal v NHL tři body v jednom zápase. „Ani po špatném utkání se pro mě nic nemění. Vím, že umím hrát hokej a vím, jak dobrý jsem a můžu být. To je nejdůležitější a na to se soustředím,“ prohlásil.

Radim Zohorna ve svém prvním startu v sezoně skóroval, ale jen zmírnil prohru Pittsburghu v St. Louis na konečných 2:4. Pittsburgh povolal Zohornu den před zápasem z farmy a ten se za důvěru odvděčil gólem. Český útočník vyslal během necelých jedenácti minut tři střely a svou aktivitu korunoval v 57. minutě, když do branky doklepl skákající kotouč.

„Hrál dobře, celá jeho lajna dřela,“ vyzdvihl trenér Pittsburghu Mike Sullivan českého hráče. „Každým rokem je silnější, má lepší kondici. Už za nás nějaké zápasy odehrál, má větší sebevědomí. Myslím si, že si uvědomuje, že může v lize hrát a být efektivním hráčem,“ doplnil. Výhru St. Louis řídil Brandon Saad, který dal dvě branky. Jeho spoluhráč Jakub Vrána nebodoval.

Tomáš Hertl vstřelil jediný gól San Jose při porážce 1:5 v Nashvillu. Český útočník vstřelil v 51. minutě svůj první gól v sezoně z dorážky a snížil na 1:4. Český centr si tak nadále udržuje průměr bodu na zápas (1+4), ale San Jose prohrálo i páté utkání. Nashville si klíčový náskok vypracoval ve 23. minutě, kdyby odskočil během dvanáct sekund z 1:0 na 3:0. K vítězství jej nasměroval dvěma trefami Tommy Novak.

„Myslím si, že jsme odehráli dobrý zápas, ale ve druhé třetině jsme na jednu minutu přestali hrát, a to rozhodlo,“ povzdechl si Hertl. „Kromě toho výpadku bych řekl, že jsme i ve druhé třetině hráli dobře. Vypracovali jsme si šance, měli jsme dát nějaké góly. I přesilové hry vypadaly lépe. Ale stále to nestačí,“ doplnil.

David Kämpf přispěl asistencí k obratu Toronta, které vyhrálo 4:3 v prodloužení na ledě Tampy Bay. David Jiříček zaznamenal v NHL poprvé přihrávku, kterou pomohl Columbusu k vítězství 5:4 v prodloužení v Minnesotě. Asistoval i Martin Nečas, ale Carolina podlehla v Coloradu 4:6.

Dominik Kubalík odehrál první zápas proti Detroitu, který jej začátkem července vyměnil do Ottawy. Český útočník ani v pátém utkání sezony nebodoval a se Senators musel strávit prohru 2:5. Vítězství Red Wings režírovali Dylan Larkin (1+2) a Joe Veleno (2+0).

Mistrovská kocovina se vyhnula Vegas, které vyhrálo v Chicagu 5:3 a je v čele NHL. Hosté zlomili v poslední třetině nerozhodný stav 2:2 třemi góly a jsou prvním obhájcem Stanleyova poháru v historii soutěže, který zahájil sezonu šesti vítězstvími. Na straně domácích plnil roli náhradního brankáře Petr Mrázek.

Lídr Edmontonu Connor McDavid nehrál posledních čtyři a půl minuty třetí třetiny a nezasáhl ani do prodloužení, ve kterém rozhodl Mark Scheifele o výhře Winnipegu 3:2. Hvězda NHL se sice po základní hrací době zkusila na ledě sklouznout, ale zbytek zápasu sledovala jen ze střídačky. „Připadalo mi, že jde o svalové zranění, ale ještě jsem s ním nemluvil. Zítra budu vědět víc,“ řekl trenér Edmontonu Jay Woodcroft.

Výsledky sobotní NHL:
Ottawa - Detroit 2:5 (1:1, 0:2, 1:2)
Branky: 17. Sanderson, 49. Greig - 25. a 48. Veleno, 19. Gostisbehere, 35. Perron, 41. Larkin. Střely na branku: 38:23. Diváci: 18.834. Hvězdy zápasu: 1. Larkin, 2. Veleno, 3. Husso (všichni Detroit).
Arizona - Anaheim 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Branky: 18. Zucker, 35. Keller - 48. Vatrano. Střely na branku: 27:33. Karel VEJMELKA odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval jeden gól z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 97 procent. Lukáš DOSTÁL ochytal za Anaheim 57:52 minuty, inkasoval dva góly z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 92,6 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. VEJMELKA, 2. Keller, 3. Zucker (všichni Arizona).
Montreal - Washington 3:2 v prodl. (1:0, 1:0, 0:2 - 1:0)
Branky: 19. Monahan, 30. Gallagher, 61. Caufield - 52. a 58. D. Strome. Střely na branku: 28:33. Diváci: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. Allen (Montreal), 2. D. Strome (Washington), 3. Caufield (Montreal).
Buffalo - NY Islanders 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Branky: 37. J. Skinner, 40. Samuelsson, 43. Cozens - 59. Dobson. Střely na branku: 43:25. Diváci: 16.179. Hvězdy zápasu: 1. Mittelstadt, 2. Comrie, 3. Samuelsson (všichni Buffalo).
Tampa Bay - Toronto 3:4 v prodl. (3:1, 0:0, 0:2 - 0:1)
Branky: 7. a 14. Kučerov, 11. Barre-Boulet - 53. a 55. Knies (na druhou KÄMPF), 5. W. Nylander, 65. Tavares. Střely na branku: 33:52. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Tavares (Toronto), 2. Kučerov, 3. Barre-Boulet (oba Tampa Bay).
Florida - Vancouver 3:5 (1:1, 0:2, 2:2)
Branky: 55. a 56. Reinhart, 12. Barkov - 12. Q. Hughes, 31. Soucy, 32. E. Pettersson, 56. Kuzmenko, 58. Boeser. Střely na branku: 36:31. Diváci: 16.991. Hvězdy zápasu: 1. Kuzmenko (Vancouver), 2. Reinhart (Florida), 3. E. Pettersson (Vancouver).
Chicago - Vegas 3:5 (1:1, 1:1, 1:3)
Branky: 2. Bedard, 29. R. Johnson, 60. Perry - 5. W. Karlsson, 28. Marchessault, 41. N. Roy, 54. Mark Stone, 57. Cotter. Střely na branku: 24:24. Diváci: 19.867. Hvězdy zápasu: 1. Cotter, 2. N. Roy, 3. Amadio (všichni Vegas).
Dallas - Philadelphia 5:4 v prodl. (2:2, 1:0, 1:2 - 1:0)
Branky: 5. Johnston, 8. Seguin, 21. Hintz, 51. Benn, 63. Pavelski - 17. a 52. Konecny, 11. Farabee, 53. Walker. Střely na branku: 25:40. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski, 2. Johnston (oba Dallas), 3. Konecny (Philadelphia).
St. Louis - Pittsburgh 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
Branky: 10. a 56. Saad, 26. Neighbours, 28. Parayko - 20. Malkin, 57. ZOHORNA. Střely na branku: 21:33. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Saad, 2. Binnington, 3. Kapanen (všichni St. Louis).
Nashville - San Jose 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)
Branky: 23. a 43. Novak, 18. Fagemo, 23. Sherwood, 54. Evangelista - 51. HERTL. Střely na branku: 34:32. Diváci: 17.222. Hvězdy zápasu: 1. Sherwood, 2. Fagemo, 3. Novak (všichni Nashville).
Minnesota - Columbus 4:5 v prodl. (0:1, 2:1, 2:2 - 0:1)
Branky: 28. Mermis, 29. Zuccarello, 45. Brodin, 58. Johansson - 9. Danforth (JIŘÍČEK), 27. K. Johnson, 48. Jenner, 55. Fantilli, 64. Roslovic. Střely na branku: 28:54. Diváci: 18.479. Hvězdy zápasu: 1. Roslovic, 2. Jenner (oba Columbus), 3. Brodin (Minnesota).
Colorado - Carolina 6:4 (1:1, 5:2, 0:1)
Branky: 20. Johansen, 22. O'Connor, 33. Olofsson, 35. Lehkonen, 36. MacKinnon, 40. Rantanen - 17. Kotkaniemi, 30. Burns, 31. Bunting (NEČAS), 53. Slavin. Střely na branku: 28:27. Diváci: 18.131. Hvězdy zápasu: 1. O'Connor, 2. Lehkonen, 3. Johansen (všichni Colorado).
Edmonton - Winnipeg 2:3 v prodl. (2:1, 0:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 2. Nurse, 7. Bouchard - 11. Morrissey, 39. Naměstnikov, 64. Scheifele. Střely na branku: 40:27. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Scheifele (Winnipeg), 2. Draisaitl (Edmonton), 3. Hellebuyck (Winnipeg).
Seattle - NY Rangers 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
Branky: 9. Schultz - 13. a 46. Panarin (na obě CHYTIL), 34. Kakko, 38. Lafreniére (CHYTIL). Střely na branku: 19:27. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Panarin, 2. CHYTIL, 3. K. Miller (všichni NY Rangers).
Los Angeles - Boston 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)
Branky: 27. Laferriere, 59. Grundström - 36. a 58. Marchand (na obě PASTRŇÁK, na druhou ZACHA), 14. PASTRŇÁK, 35. Geekie. Střely na branku: 34:25. Diváci: 18.145. Hvězdy zápasu: 1. Kopitar (Los Angeles), 2. Marchand, 3. PASTRŇÁK (oba Boston).

5.St. Louis42119:115
6.Minnesota521218:215