Házenkářky jasně podlehly Nizozemsku, na MS jdou dál z druhého místa

Autor: ČTK, iSport.cz
0
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

České házenkářky v závěrečném utkání základní skupiny H na mistrovství světa utrpěly debakl 20:33 s Nizozemskem a do další fáze turnaje prošly z druhého místa. Svěřenkyně norského trenéra Bent Dahla se zápasem v dánském Frederikshavnu protrápily a s šampionkami z roku 2019 udržely krok jen úvodních 20 minut. Nedařilo se jim především v útoku.

Český tým nenavázal na výhry z úvodních dvou zápasů skupiny nad Kongem a Argentinou a do další fáze šampionátu, kterou budou čtyři šestičlenné osmifinálové skupiny, si přenese dva body. Osmifinálovou část Dahlův výběr zahájí ve středu proti Ukrajině, v pátek se utká se Španělskem a v neděli s Brazílií.

Český tým v úvodu vedl 2:1, ale pak už dominoval favorit. Dahlovy svěřenkyně držely ve skóre krok do 19. minuty, kdy Šustáčková snížila na 7:8. Pak se Češky začaly trápit v ofenzivě, zahazovaly i ty nejvyloženější šance a v poslední desetiminutovce první půle vstřelily jedinou branku.

Čtyři góly za úvodní dějství dala Cholevová, naopak nedařilo se kapitánce Jeřábkové, která v prvním poločase neskórovala. Nizozemky, devátý tým z předloňského světového šampionátu, využily české trápení v útoku a do přestávky si vytvořily náskok 14:8.

V úvodu druhého dějství se Dahlovy svěřenkyně ještě dokázaly přiblížit ve skóre a ve 42. minutě po brance Jeřábkové snížily na 16:20. Nizozemky pak ale zaznamenaly sérii čtyř gólů a definitivně rozhodly. Závěrem se rezignované Češky protrápily a jejich ztráta nakonec narostla na více než dvouciferný rozdíl.

Nizozemky vyhrály i druhý vzájemný zápas v letošním roce, v březnu Dahlův výběr porazily na přípravném turnaji Golden League 37:29. Soupeři se dvakrát utkají i na jaře v pokračování evropské kvalifikace.

Národní tým startuje na světovém šampionátu podruhé za sebou. Ze základní skupiny postoupil stejně jako předloni, kdy ještě pod vedením trenéra Jana Bašného obsadil 19. místo. Českým maximem od rozdělení federace je osmá příčka z roku 2017.

Mistrovství světa házenkářek v Dánsku, Norsku a Švédsku:

Skupina H (Frederikshavn):
Nizozemsko - Česko 33:20 (14:8)
Sestava a branky Česka
: Kudláčková, Novotná - Stříšková, Šustáčková 3, Desortová, Stellnerová, Kuxová, J. Franková, A. Franková 1, Dresslerová, Zachová, Kovářová, Jeřábková 3, Malá 5, Jestříbková 2, Cholevová 6.
Nejvíce branek Nizozemska: Van Weteringová 7. Rozhodčí: Belchírí, Hamidí (oba Alž.). Sedmimetrové hody: 0/0 - 1/0. Vyloučení: 5:2. Diváci: 674.

Argentina - Kongo 31:26 (14:15)

1. Nizozemsko 3 3 0 0 114:66 6
2. Česko 3 2 0 1 83:77 4
3. Argentina 3 1 0 2 79:98 2
4. Kongo 3 0 0 3 68:103 0