Gól z první střely i vychytané nájezdy. Český brankář Vegas je dál stoprocentní

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

V NHL si dál drží stoprocentní bilanci. Ve vítězství proměnil gólman Vegas Jiří Patera i svůj třetí start na největší hokejové scéně. Proti San Jose se o něj zasloužil pětatřiceti zákroky a vychytanými nájezdy.

Jiří Patera zasahuje proti San Jose Sharks.

Ani Patera ale nezabránil v poslední době parádní disciplíně Sharks, kteří získávají body mohutnými závěrečnými nápory. Z 1:4 na 5:4 v prodloužení otáčeli s Islanders, z 0:4 na 6:5 v prodloužení v Detroitu a tentokrát v posledních 4 minutách dotáhli dvougólové manko (2:4). Tomáš Hertl vybídl Mikea Hoffmana, který 39 sekund před koncem základní hrací doby srovnal.

„Představoval jsem si trochu lepší hru před naším brankovištěm, ale byl to pro nás čtvrtý zápas během šesti dnů,“ omlouval Golden Knights jejich kouč Bruce Cassidy.

Patera dostal pozvánku do prvního týmu už 2. prosince kvůli zdravotním problémům hrdiny letošního play off Adina Hilla. Přednost mezi tyčemi však měl Logan Thompson. „O den dřív ale chytal Logan v Dallasu, takže teď šanci dostal Jiří,“ vysvětloval Cassidy.

Čtyřiadvacetiletý gólman nastoupil za Golden Knights na dva zápasy už v minulé sezoně, která pak skončila pochodem Vegas až ke Stanley Cupu. I novou sezonu nastartovali úřadující šampioni výborně. Se 43 body vedou celkovou tabulku. Podepsán je pod tím i Patera, ačkoli duel se San Jose pro něj začal nešťastně inkasovaným gólem z první střely od Maria Ferrara ve 29. sekundě.

„Těžký nástup, ale odvedl dobrou práci. V prvním zápase nikdy nevíte, i když loni měl dva starty a trochu si to vyzkoušel,“ řekl kouč. V nájezdech ale na českého brankáře nevyzráli Kevin Labanc ani Mikael Granlund, jehož bekhendový blafák mezi betony si Patera zkušeně pohlídal.

Pražský rodák v této sezoně nastoupil za farmářský tým Henderson Silver Knights ve 14 zápasech. Má z nich bilanci 6-6-2 s průměrem 3,17 branky na zápas. V AHL dosud čelil druhému největšímu počtu střel (441). S odchytanými 834 minutami se drží v první pětce.

„Všichni tvrdě bojují, ale zejména Jiří nás drží, je úžasný. Snažíme se zlepšovat a více mu pomáhat,“ řekl na adresu bývalého slávisty útočník Silver Knights Mason Morelli.

Patera byl během play off třetím „pohotovostním“ gólmanem Vegas. „Nechci jít nikam jinam. Moc rád bych pokračoval a hrál právě tady,“ řekl během oslav Stanley Cupu a na začátku července podškrábnul s Golden Knights novou roční smlouvu. Teď věří i ve více příležitostí hájit branku nejlepšího týmu NHL.