1698439534_p2023102709390

Belgičan Neuville vyhrál podruhé Rallye Monte Carlo

28. 1. 2024 • Novinky, Sport

Belgický pilot Thierry Neuville vyhrál podruhé v kariéře Rallye Monte Carlo. Jezdec týmu Hyundai zvítězil v zahajovací soutěži mistrovství světa s náskokem 16,1 sekundy před obhájcem prvenství Sébastienem Ogierem z Toyoty, který v domovské rallye usiloval o jubilejní desátý triumf. Pětatřicetiletý Neuville ovládl populární “Monte” už v roce 2020 a celkově vybojoval v šampionátu WRC dvacáté prvenství.

Jediný český jezdec na startu Jan Černý obsadil 18. místo a vyhrál kategorii WRC3. Rozhodl o tom v posledním testu, po němž pilot Fordu Fiesta předstihl o 1,9 sekundy francouzského soupeře Mattéa Chatillona. Ještě v sobotu dopoledne s ním třiatřicetiletý Černý prohrával o více než minutu, ale postupně manko stáhl a v posledním dnu se oba rivalové prostřídali ve vedení.

Neuville měl na základě nového bodování už po předposlední etapě jako průběžný lídr jistých 18 bodů do hodnocení MS a ve finále zisk rozmnožil na maximální počet 30. Opanoval zbylé tři rychlostní zkoušky včetně speciálně bodované power stage na úplný závěr.

V sobotu Neuville s Ogierem předstihli vítěze čtvrteční úvodní etapy Brita Elfyna Evanse a Belgičan šel do závěrečného dne s náskokem pouhých 3,3 sekundy na osminásobného mistra světa. Jubilejní vítězství v MS si už ale nenechal vzít. Celkem v soutěži se základnou v Ogierově rodišti Gapu vyhrál osm ze 17 rychlostních zkoušek.

“Abych se přiznal, nemám slov. Byl to prostě skvělý víkend, v autě jsem se cítil naprosto skvěle. Celý tým odvedl výbornou práci a všechny šlapalo. Je třeba v tom pokračovat, ale za tohle vítězství jsme moc rádi,” řekl Neuville, který začal nejlépe, jak mohl, snahu o premiérový titul. Dosud byl v konečném hodnocení pětkrát druhý a v posledních třech letech třetí.

Ogier byl během čtyřdenní soutěže nejrychlejší v šesti testech a soupeři vysekl poklonu. “Byl o tomhle víkendu velmi rychlý a byla to s ním hezká bitva,” uvedl Francouz, který se v sobotu odpoledne krátce ujal i vedení. Neuville mu ho dlouho nedopřál a Ogier už odpovědět nedokázal, s přehledem ale ve zbytku soutěže udržel za sebou týmového kolegu a vicemistra světa Evanse.

Třináctidílný šampionát bude pokračovat v polovině února Švédskou rallye.

Pořadí Rallye Monte Carlo:

1. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) 3:09:30,9, 2. Ogier, Landais (Fr./Toyota Yaris) -16,1, 3. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -45,2, 4. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) -1:59,8, 5. Fourmaux, Coria (Fr./Ford Puma) -3:36,9, 6. Mikkelsen, Eriksen (Nor./Hyundai i20) -5:34,6, …18. Černý, Krajča (ČR/Ford Fiesta) -32:38,2.

Průběžné pořadí MS (po 1 z 13 závodů): 1. Neuville 30, 2. Ogier 24, 3. Evans 21, 4. Tänak 15, 5. Fourmaux 11, 6. Kacuta (Jap./Toyota, Yaris) 9.

Pořadí týmů: 1. Toyota 46, 2. Hyundai 45, 3. M-Sport Ford 13.