Polska spała, a tu takie wieści. Mamy medal mistrzostw świata!

Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim rozgrywane w kanadyjskim Calgary rozpoczęły się od naprawdę mocnego uderzenia naszej reprezentacji. Andżelika Wójcik, Iga Wojtasik i Karolina Bosiek zdobyły brązowy medal w sprincie drużynowym. Polki w decydującym o medalu starciu pokonały swoje największe rywalki - Holenderki. Dobrze poradzili sobie także panowie, którzy w tej samej konkurencji zajęli wysokie piąte miejsce.

W Calgary od 15 do 18 lutego trwa 23. edycja mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim. To impreza, w której na medal czekaliśmy przez dwie poprzednie edycje. Czekaliśmy, bowiem już na start rywalizacji brązowy krążek wywalczyły nasze panie. Polki w składzie Andżelika Wójcik, Iga Wojtasik i Karolina Bosiek pokonały wielkie Holenderki.

Co za występ Polek! Medal MŚ jest nasz

Polskie panczenistki w trzeciej parze spotkały się z Holenderkami, które wygrały klasyfikację generalną Pucharu Świata. Dzięki doskonałej jeździe biało-czerwone okazały się lepsze o 0,23 setne sekundy. Ich rywalki uchodziły za wielkie faworytki, a dzięki wspaniałemu występowi Polek musiały obejść się smakiem. Złoty medal wywalczyły Kanadyjki, a wicemistrzyniami świata zostały Amerykanki. Nasze reprezentantki do złota straciły 1,49 s.

Warto dodać, że medal Polek przypadł w dziesiątą rocznicę wielkiego sukcesu polskiego, zimowego sportu. 15 lutego 2014 roku Zbigniew Bródka pokonał Koena Verweija i sięgnął po mistrzostwo olimpijskie. Tego samego dnia złoty krążek na igrzyskach w Soczi wywalczył też Kamil Stoch.

Rywalizację w Calgary mają za sobą już także panowie. Polscy sprinterzy w składzie Marek Kania, Piotr Michalski i Damian Żurek byli blisko medalu. Zajęli ostatecznie 5. miejsce, a do krążka zabrakło im zaledwie 0,05 s.

Panczeniści swoją rywalizację w sprincie drużynowym zakończyli na piątej pozycji. Mistrzowie Europy w składzie Marek Kania, Piotr Michalski i Damian Żurek długo zachowywali jednak szanse na medal. Podium przegrali o zaledwie 0,05 s.