Poprvé od Havlových dob: Proč dal Pavel milost Čechům, kteří dostali tresty kvůli marihuaně

Čtyři milosti prezidenta Petra Pavla, udělené v souvislosti s držením a distribucí marihuany, jsou prvním prezidentským pardonem týkajícím se této relativně sporné oblasti práva od doby, kdy byl prezidentem Václav Havel. Na současnou hlavu státu se kvůli trestům v souvislosti s marihuanou obrátili odsouzenci už loni, ale neuspěli.
Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Podcasty a audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.
Kriminalizace konopí patří ke sporným oblastem práva dlouhodobě. Ve sněmovních výborech nyní leží vládní návrh na částečnou legalizaci samopěstování a držení této rostliny, který je součástí novely trestního řádu. Není ale jasné, zda se jej podaří projednat do konce funkčního období Sněmovny.
Piráti jej kritizují jako nedomyšlený, výtky dal pro iRozhlas najevo i bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Téma ale dnes ožilo bez vazby na Sněmovnu – prezident Petr Pavel čtyřmi milostmi navázal na dobu Václava Havla, který některé z trestů souvisejících s držením či distribucí marihuany touto cestou řešil.
Čtyři z pěti dnes omilostněných mužů se do křížku se zákonem dostali právě kvůli marihuaně (pátý kvůli dopravní nehodě). Tři z nich byli za pěstování marihuany odsouzeni ve společném řízení a prezident jim prominul zbytky trestů v rozsahu tří až čtyř let.
Přihlédl například k tomu, že