Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 29. jún 2025Meniny má Peter a Pavol
< sekcia Kultúra

Divadlo Andreja Bagara pripravuje komédiu Chrobák v hlave

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Komediálna klasika prináša príbeh plný nečakaných zápletiek a zámen z éry Belle Époque.

Nitra 24. apríla (TASR) - Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre pripravuje novú inscenáciu Chrobák v hlave. Premiéru známej komédie Georgesa Feydeaua uvedie v réžii maďarského režiséra Attilu Béresa 17. mája. Ako pripomenulo DAB, pôjde o poslednú premiéru v aktuálnej divadelnej sezóne.

Komediálna klasika prináša príbeh plný nečakaných zápletiek a zámen z éry Belle Époque. Tvorcovia sa však rozhodli preniesť inscenáciu viac do súčasnosti. „Dej komédie Chrobák v hlave sa odohráva na prelome 19. a 20. storočia, ale súčasný divák je zvedavý na príbehy z 21. storočia. Ak by sme dej neumiestnili viac do súčasnosti, vzniklo by iba akési panoptikum, ktoré môže byť zaujímavé, ale vhodné maximálne na pousmiatie. My občas zabrnkáme aj na vážnu strunu a pôjdeme viac do hĺbky. V každom prípade dúfam, že sa diváci budú neuveriteľne zabávať. A keď na javisku 'vybuchne' zopár skrytých spoločensko-kritických bômb, tak sa možno aj zamyslia,“ povedal Béres.

Podľa jeho slov klasické komédie, akou je aj Chrobák v hlave, u divákov výborne fungujú. „Pretože v príbehoch plných omylov, nedorozumení či manželskej nevery často nevidia seba, ale svojho suseda. A čím je dej bližšie k našej dobe, o to lepšie sa na tom môžeme zasmiať. Takže kostýmy, scéna i samotná hra budú súčasné a aktuálne,“ priblížil režisér.

K umeleckému zážitku z inscenácie podľa jeho slov určite prispejú aj výkony nitrianskych hercov. Maďarský režisér s umeleckým kolektívom DAB pracuje prvýkrát a vzájomnú spoluprácu si pochvaľuje. „Vo svojej režijnej práci diktujem pomerne vysoké tempo a zo začiatku som u hercov vnímal isté prekvapenie. Ale je to veľmi dobrý súbor tvorený kvalitnými hercami. Dokázali sa veľmi rýchlo napojiť na môj rytmus a štýl práce a postupne sa približujú k môjmu náhľadu na inscenáciu,“ skonštatoval Béres.

Ako doplnil, maďarskí herci sú podľa jeho skúseností pri tvorbe hravejší a viac žartujú. „A to v dobrom, ale aj zlom zmysle slova. Nitriansky umelecký súbor je skôr pokojnejší a hĺbavejší. „Premýšľajú a cítia hlbšie, ale ak sa do jednotlivých situácií vcítia, dokážu byť riadni klauni,“ dodal režisér.

Podľa prezidenta sa nájde dohoda a SR 18. sankčný balík EÚ podporí

Premiérove vyjadrenia o neutralite podľa neho rezonovali iba v čase, keď ich vyslovil. Pellegrini tvrdí, že na samite ho s nimi nikto nekonfrontoval.

,aktualizované 

- Poslanec Národnej rady (NR) SR Július Jakab tvrdí, že vláda chystá historicky najväčšiu konsolidáciu. Poukázal pri tom na vyjadrenia vládnych predstaviteľov o tom, že konsolidačné opatrenia by mohli byť na úrovni troch miliárd eur.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal dekrét, podľa ktorého by jeho krajina mala odstúpiť od takzvaného Ottawského dohovoru o zákaze protipechotných mín.

- Hokejbalisti Slovenska do 23 rokov zdolali na svetovom šampionáte juniorov v Hradci Králové v súboji o bronz výber USA 6:5 po predĺžení.

- Náčelník generálneho štábu iránskych ozbrojených síl Abdolrahím Musáví vyhlásil, že Teherán nie je presvedčený, že Izrael bude dodržiavať dohodnuté prímerie.

- Horskí záchranári pomáhali vo Vysokých Tatrách uviaznutým poľským horolezcom. Horská záchranná služba (HZS) informovala, že o pomoc ich požiadali kolegovia z Poľska ešte v sobotu (28. 6.) vo večerných hodinách.

- Na okruhu Red Bull Ring v Spielbergu došlo pred Veľkou cenou Rakúska k nehode. Po pretekoch Formuly 2 narazilo odťahové vozidlo do kovového reklamného banera, ktorý sa zrútil na zem.

- Prezident SR Peter Pellegrini si myslí, že predčasné parlamentné voľby nateraz nie sú na stole. Vyjadrenia lídra SNS Andreja Danka kritizujúce kroky koaličných partnerov vníma ako politickú taktiku na stabilizáciu jeho voličskej základne.

- Na jazere Zelená voda pri Novom Meste nad Váhom prebieha pátracia akcia po 43-ročnom mužovi, ktorý je od noci nezvestný.

- Republikánmi kontrolovaný Senát amerického Kongresu tesnou väčšinou schválil rozpravu o zákone o daniach a výdavkoch amerického prezidenta Donalda Trumpa.

- Šéf talianskeho tímu Ferrari Fred Vasseur sa z osobných dôvodov nezúčastní Veľkej ceny F1 v rakúskom Spielbergu.

- Vyjadrenia o neutralite vo vzťahu k zahraničnej politike sú veľmi nebezpečné pre celé Slovensko. V diskusnej relácii Politika 24 na Joj 24 to uviedol minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).

- Počet darcov kmeňových buniek v Nemecku klesá v dôsledku demografických zmien, čo zvyšuje tlak pri liečbe leukémie.

- Prezident SR Peter Pellegrini vníma, že premiér Robert Fico (Smer-SD) korektne stanovil podmienky pre prípadnú podporu 18. balíka sankcií Európskej únie (EÚ) proti Rusku.

- Argentína odsúdila vyhrážky voči šéfovi jadrového dozorného orgánu OSN a Argentínčanovi Rafaelovi Grossimu po tom, ako Irán odmietol jeho žiadosť o návštevu atómových zariadení bombardovaných Izraelom a Spojenými štátmi.

- Americký prezident Donald Trump opätovne zaútočil na šéfa americkej centrálnej banky (Fed), ktorému dal najavo, že by mal rezignovať. Zároveň vyhlásil, že kľúčová úroková sadzba by mala klesnúť na 1 %.

- V bratislavskom Starom Meste sa na Hviezdoslavovom námestí začína tohtoročné Kultúrne leto. Verejnosť sa môže tešiť na vystúpenie speváčky Ildikó Kali či dídžeja Beyuza.

- Jaroslaw Kaczynski bol znovuzvolený za lídra hlavnej poľskej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS). V sobotu o tom drvivou väčšinou rozhodli delegáti na straníckom zjazde v stredopoľskom meste Przysucha.

- Najlepším krátkym animovaným filmom a celkovým víťazom 18. ročníka Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča je film Zomrela som v Irpini od ukrajinskej režisérky Anastasie Falileievej.

- Pravidelná priama linka do Bratislavy začína lietať aj z dánskej Kodane. Frekvencia letov bude dvakrát v týždni, a to v sobotu a utorok.