Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 9. júl 2025Meniny má Lujza
< sekcia Kultúra

Týždeň slovenského filmu prináša laudácio pre Miloslava Luthera

Na archívnej snímke režisér Miloslav Luther. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Tvorbu Luthera si organizátori prehliadky uctili projekciou troch filmov.

Bratislava 25. apríla (TASR) - Laudáciom pre režiséra a scenáristu Miloslava Luthera pokračuje v piatok v bratislavskom kine Lumiére Týždeň slovenského filmu. Bilančná prehliadka nadväzujúca na národnú filmovú cenu Slnko v sieti za rok 2024 premieta ocenené i nominované snímky. V piatkovom programe ponúkne aj Lutherov televízny film Posledný coctail (1993), adaptáciu divadelnej hry Slawomira Mrožeka. Súčasťou premietania bude laudácio pre tohtoročného laureáta ocenenia Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre, ktoré pre Miloslava Luthera prednesie Peter Michalovič.

Tvorbu Luthera si organizátori prehliadky uctili projekciou troch filmov - Chodník cez Dunaj, Útek do Budina (režisérsky zostrih) a spomínanou snímkou Posledný coctail. „Je to herecký koncert Milana Lasicu a Stana Dančiaka,“ povedal pre TASR Luther k televíznemu spracovaniu absurdnej drámy Mrožka Veľvyslanec. Divadelná hra „je výpoveďou o svete, v ktorom žijeme“. „Autor v nej nekladie len sugestívne otázky, ale hľadá aj odpovede, ktoré bez moralizovania nachádza,“ uvádza Slovenský filmový ústav (SFÚ), organizátor Týždňa slovenského filmu. Dodáva, že Mrožekovu hru o moci, strachu a vydieraní v sfére súčasnej politiky si Luther zvolil do programu sám.

V televíznom filme Posledný coctail si zahrali aj Anna Javorková, Peter Šimun a ďalší. „Je to absurdná dráma a myslím si, že má veľmi veľa čo povedať nielen k našej domácej situácii, ale vôbec svetovej. Až vizionársky poukazuje na veci, ktoré nám hrozia, ktoré prežívame a ktorých dôsledky si nie celkom uvedomujeme,“ priblížil Luther svoj film, ktorý nakrútil v roku 1993. Ako podčiarkuje režisér - v čase, keď sa rozpadlo Československo a vznikal nový slovenský štát. „Už vtedy bol vizionársky. Som rád, že po toľkých rokoch sa Posledný coctail vracia a hovorí o tom, že veci sa opakujú, nič nie je nové, len to má nové nástroje, ale podstata je tá istá. Lebo sme stále rovnakí, menia sa generácie, ale vždy prežívajú to isté, so všetkými pozitívnymi aj negatívnym stránkami,“ uzavrel Luther.

BUDE ZASE PRŠAŤ: Vo štvrtok treba počítať aj s vetrom na horách

V okresoch s tretím stupňom výstrahy očakávajú meteorológovia ojedinele výskyt intenzívneho dažďa s úhrnom viac ako 130 milimetrov.

- Juhokórejský súd na stredajšom pojednávaní vyhovel žiadosti prokurátora o vydanie zatykača na bývalého prezidenta Jun Sok-jola, ktorý je už niekoľko mesiacov obvinený v súvislosti s vyhlásením stanného práva v decembri minulého roka.

- Vo štvrtok (10. 7.) treba v niektorých okresoch Slovenska počítať s dažďom či vetrom na horách. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahy prvého, druhého i tretieho stupňa. Informoval o tom na svojom webe.

- Slovensko na úrovni stálych predstaviteľov pri EÚ opäť zablokovalo 18. balík sankcií proti Rusku, uviedol Euronews. Jeho diplomatické zdroje podľa svojich vyjadrení naďalej dúfajú, že kompromis s Európskou komisiou bude možné dosiahnuť v najbližších dňoch.

- Súdny proces s obžalovaným dôchodcom Jurajom C., ktorý vlani 15. mája v Handlovej strieľal na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), bude na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, pokračovať v auguste.

- Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) zaznamenal od utorka (8. 7.) 8.00 h do stredy 8.00 h na niektorých miestach Slovenska extrémne vysoké denné úhrny zrážok.

- Polícia bude v Trnave dohliadať na bezpečnosť v súvislosti so štvrtkovým (10. 7.) futbalovým zápasom medzi Spartakom Trnava a švédskym tímom BK Häcken. Zápas nie je vyhodnotený ako rizikový.

- Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR otvára v spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave nový vzdelávací program na prípravu odborníkov pre výkon nestáleho členstva SR v Bezpečnostnej rade Organizácie Spojených národov.

- Z vykonaných znaleckých posudkov vyplynulo to, čo tvrdí obžalovaný Juraj C., že premiéra nechcel usmrtiť, ale zraniť. Konštatoval to obhajca Namir Alyasry počas súdneho procesu, ktorý v stredu pokračuje na Špecializovanom trestnom súde, pracovisko Banská Bystrica.

- Európsky parlament (EP) v stredu v Štrasburgu schválil návrh na uvoľnenie viac než 280 miliónov eur z Fondu solidarity EÚ (FSEÚ) na pomoc krajinám postihnutým ničivými záplavami v septembri a októbri minulého roka.

- Po veternej smršti pretrváva mimoriadna situácia v desiatkach obcí na Slovensku. Ide najmä o Prešovský a Košický kraj. Situácia v štyroch obciach Prešovského kraja sa stabilizovala natoľko, že ich starostovia mimoriadnu situáciu odvolali.

- Diaľnica D2 smerom do Bratislavy v úseku Lozorno - Stupava je pre dopravnú nehodu neprejazdná. Na mieste sa zrazili tri nákladné vozidlá.

- Hnutie Progresívne Slovensko podáva na Generálnu prokuratúru SR dve trestné oznámenia. Jedno sa týka prevozu busty Cecílie Gonzagovej, predmetom druhého sú zmluvy STVR so Slovenským futbalovým zväzom, podpísané dočasným riaditeľom I. Slaninom pred odchodom z funkcie.

- Lesný požiar, ktorý narušil leteckú aj železničnú dopravu vo francúzskom prístavnom meste Marseille a okolí, v stredu zoslabol.

- Opozičná strana SaS iniciuje hromadnú pripomienku k návrhu novely zákona o politických stranách. V stredu o tom informoval poslanec za SaS Ondrej Dostál. Verí, že k nej získajú 500 podpisov a podarí sa im ovplyvniť podobu legislatívy.

- Školské aktivity nad rámec učebných osnov musia rešpektovať princíp politickej, ideologickej a náboženskej neutrality, rovnako musí byť dodržané právo rodiča vyjadriť nesúhlas s účasťou svojho dieťaťa na týchto aktivitách. Zdôraznil to minister školstva T. Drucker.

- Christian Horner z tímu Red Bull skončil vo funkcii šéfa tímu a generálneho riaditeľa. Dlhoročnú tvár stajne F1 nahradí Laurent Mekies.

- Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, pokračuje druhým dňom súdny proces s atentátnikom Jurajom C., ktorý vlani 15. mája v Handlovej vážne postrelil premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

- Štátny podnik Vodohospodárska výstavba (VV) otvára v stredu letnú sezónu spustením výletnej lode Ondava, ktorá sa stane novou atrakciou pre návštevníkov Vodného diela Gabčíkovo.

- V niektorých okresoch Prešovského a Žilinského kraja platia v stredu výstrahy tretieho stupňa pred dažďom. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) miestami varuje aj pred vetrom a vetrom na horách. V Tvrdošíne tiež platí tretí stupeň výstrah pred povodňami.

- Na Taiwane sa v stredu začalo najväčšie každoročné vojenské cvičenie Chan Kchuang. Jeho cieľom je preveriť schopnosti odolať prípadnej vojenskej invázii z pevninskej Číny.