Čeká nás velký týden, napsal Trump po Putinově návrhu na jednání | Svět | Lidovky.cz

Putinův návrh na jednání vítá Francie i USA. Čeká nás velký týden, napsal Trump

Autor: ,
  7:28aktualizováno  8:11
Donald Trump vítá zájem Ruska o jednání a uvedl, že chce na ukončení války na Ukrajině spolupracovat s Kyjevem i s Moskvou. Americký prezident to v neděli napsal na své sociální sítí Truth Social. Návrh vítá také francouzský prezident Emmanuel Macron. Ruský prezident Vladimir Putin navrhl, aby se 15. května uskutečnila v Istanbulu přímá jednání Ruska s Ukrajinou.
Načítají se informace o videu…

„Potenciálně velký den pro Rusko a Ukrajinu! Pomyslete na statisíce životů, které budou zachráněny, protože tato nekonečná ‚krvavá jatka‘ snad skončí. Bude to úplně nový a mnohem lepší svět. Budu nadále spolupracovat s oběma stranami, aby se tak stalo. USA se místo toho chtějí zaměřit na obnovu a obchod. Čeká nás VELKÝ týden,“ napsal Trump.

Online reportáž

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v sobotu v Kyjevě s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, německým kancléřem Friedrichem Merzem, britským ministerským předsedou Keirem Starmerem a polským premiérem Donaldem Tuskem shodli na nabídce příměří v bojích na Ukrajině, které má bez předběžných podmínek začít platit od pondělí 12. května a trvat přinejmenším 30 dní. Evropa i Spojené státy podle nich zkoordinují nové rozsáhlé sankce proti Rusku, pokud Putin příměří odmítne.

S požadavkem na bezpodmínečné třicetidenní zastavení bojů přišly jako první Spojené státy; Ukrajina souhlasila, zatímco Rusko se jasně nevyslovilo. Trump si ukončení rusko-ukrajinské války vytkl jako svůj prvořadý zahraničněpolitický cíl. USA už dříve pohrozily, že pokud se cesta k příměří neotevře, zanechají snah o zprostředkování míru.

Na krok Ruska otevřít jednání o příměří reagoval také francouzský prezident Emmanuel Macron. „Bezpodmínečnému příměří nepředchází jednání,“ řekl Macron novinářům poté, co při návratu z Kyjeva vystoupil z vlaku v polském městě Přemyšl. Přímá jednání mezi Ruskem a Ukrajinou jsou podle něj „prvním krokem, ale nestačí“. Protinávrh ukazuje, že jde o Putinovu zdržovací taktiku, dodal.

Macron v sobotu v Kyjevě s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, německým kancléřem Friedrichem Merzem, britským ministerským předsedou Keirem Starmerem a polským premiérem Donaldem Tuskem vyzvali Rusko k příměří v bojích na Ukrajině, které by bez předběžných podmínek začalo platit od pondělí 12. května a trvalo by přinejmenším 30 dní. Evropa i Spojené státy podle nich zkoordinují nové rozsáhlé sankce proti Rusku, pokud Putin příměří odmítne.

Putin, na jehož pokyn Rusko před více než třemi lety zahájilo plošnou invazi na Ukrajinu, krátce nato navrhl, aby se ve čtvrtek 15. května bez předběžných podmínek v tureckém Istanbulu konaly přímé rozhovory Ruska s Ukrajinou.

Jejich účelem by mělo být „odstranit základní příčiny konfliktu“ a dosáhnout „dlouhodobého, trvalého míru pro historickou perspektivu“, nikoliv pouze přerušit boje za účelem opětovného vyzbrojení. Výzvu evropských lídrů k 30dennímu příměří Putin v projevu výslovně nezmínil.

Načítají se informace o videu…

Bolístky pod kontrolou: Vyhrajte dětské náplasti Cosmos s Prasátkem Peppou
Bolístky pod kontrolou: Vyhrajte dětské náplasti Cosmos s Prasátkem Peppou

I drobné odřeniny a škrábance mohou být pro děti velké drama. Zúčastněte se proto naší soutěže a vyhrajte limitovanou edici dětských náplastí...

Stránky budou vždy ve světlých barvách.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.