Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 8. júl 2025Meniny má Ivan
< sekcia Regióny

Bratislavský kraj znova očkuje proti HPV vírusu

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Vakcína je vhodná pre všetky vekové kategórie od deväť rokov.

Bratislava 20. júna (TASR) - Bratislavský samosprávny kraj (BSK) v piatok znova očkuje proti HPV vírusu. Očkovať bude opäť v zdravotnom stredisku na Rovniankovej ulici v Petržalke, v Malackách na Nádražnej ulici a ambulancii MamaTataJojo. Potrebná je registrácia. TASR o tom informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman.

„Očkovacími dňami prispievame k prevencii onkologických ochorení. Zároveň tým zdôrazňujeme jej dôležitosť a rovnako robíme osvetu. Očkovací deň je určený osobám, ktoré sa chcú chrániť pred infekciou HPV a nedarí sa im naplánovať očkovanie u svojho lekára. Očkujeme deti aj dospelých,“ skonštatoval predseda BSK Juraj Droba.

Vakcína je vhodná pre všetky vekové kategórie od deväť rokov. Očkovacia schéma je pre deti do 15 rokov dvojdávková a trojdávková pre starších ako 15 rokov. Pri trojdávkovej schéme sa postupuje tak, že prvá dávka sa podáva vo zvolenom termíne, druhá dávka po troch mesiacoch a tretia dávka po šiestich mesiacoch od prvej dávky. Všetky tri dávky by sa mali podať v priebehu jedného roka.

Očkovanie proti HPV je bezplatné, teda hradené zo zdravotného poistenia, pre všetky 12-, 13- a 14-ročné deti. Staršie deti môžu využiť benefit zdravotných poisťovní, ktoré im preplatia spätne časť ceny vakcíny. Dospelí vakcínu uhrádzajú v plnej výške.

Ľudský papilomavírus, HPV, môže spôsobiť rakovinu u oboch pohlaví. Okrem rakoviny krčka maternice sú to aj iné nádory, rakovina vagíny, penisu alebo konečníka. Dostupná je účinná prevencia vo forme očkovania a preventívnych prehliadok. Očkovanie je preto vhodné pre obe pohlavia.

Prezident sa na stretnutí so Šimkovičovou zaujímal o podporu projektov

Pellegrini sa zaujímal o fungovanie podporných kultúrnych fondov a financovanie veľkých kultúrnych podujatí vrátane festivalov.

- Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR plánuje ku koncu júla vyhlásiť výzvu na podporu spracovania rýb.

- Frakcia Patrioti pre Európu (Patriots for Europe - PfE) dostala v Európskom parlamente úlohu spravodajcu pre nové klimatické ciele Európskej únie.

- Okrem výdatného dažďa hrozí najmä na západnom Slovensku silnejší vietor. Informuje o tom na svojom webe Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Vydal výstrahu druhého stupňa pred vetrom pre okresy Bratislava a Pezinok.

- Španielska polícia sa domnieva, že Diogo Jota prekročil povolenú rýchlosť, keď minulý týždeň zomrel spolu so svojím bratom pri autonehode.

- Prezident SR Peter Pellegrini v utorok prijal v Prezidentskom paláci ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (nominantka SNS). Pýtal sa na podporu kľúčových projektov na Slovensku. TASR o tom informoval odbor komunikácie Kancelárie prezidenta SR.

- Európska komisia (EK) vo výročnej správe o stave právneho štátu vydanej v utorok skonštatovala, že Slovensko urobilo príliš malý pokrok pri plnení odporúčaní, ktoré mu predložila v rámci vlaňajšej správy.

- Policajti zo Zlatých Moraviec zadržali v obchodnom centre 24-ročného muža, ktorý mal v plechovke od vitamínov drogy. Pracovník SBS ho podozrieval, že si v obchode chystá tovar za účelom následnej krádeže.

- Za prvý polrok (do 6. júla) eviduje Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR 368 nehôd motorkárov, z toho bolo osem smrteľných. Záchranári preto apelujú na motorkárov, aby nepreceňovali svoje sily.

- Minister životného prostredia Tomáš Taraba rozhodol o navýšení financií v šiestej výzve programu Obnov dom o ďalších 24,7 milióna eur. Príležitosť získať dotáciu 19.000 eur tak dostanú postupne všetci majitelia rodinných domov, ktorí splnili podmienky.

- Kremeľ v utorok vyhlásil, že je „šokovaný zjavnou samovraždou“ bývalého ruského ministra dopravy Romana Starovojta. V pondelok ho našli mŕtveho v jeho aute len niekoľko hodín po tom, čo ho prezident Vladimir Putin odvolal z funkcie.

- Bulharsko sa môže pripravovať na zmenu svojej meny, keďže ministri financií EÚ (Ecofin) v utorok na svojom zasadnutí v Bruseli udelili konečný súhlas so vstupom Bulharska do eurozóny, ktorá tak od 1. januára 2026 bude mať 21 členov.

- Obžalovaný Juraj C., ktorý vlani 15. mája v Handlovej vážne postrelil predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), sa pôvodne chcel vyhnúť procesu a uzavrieť dohodu o vine a treste. Podmienkou bolo, že za svoj skutok dostane trest odňatia slobody maximálne vo výmere 12 rokov.

- Francúzsky cyklista Bryan Coquard dostal žltú kartu, pokutu 500 švajčiarskych frankov a prišiel o 13 bodov na 112. ročníku Tour de France ako trest za kolíziu s Belgičanom Jasperom Philipsenom.

- Minulotýždňové mimoriadne zasadnutie vlády venované najmä automobilovému priemyslu bolo posledné pred letnou prestávkou. Ministri sa najbližšie zídu na riadnom rokovaní, ktoré je naplánované na 20. augusta v Bratislave.

- Zo slovenského trhu sa v roku 2024 stiahlo 15 liekov. Vyplýva to z výročnej správy Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) za minulý rok.

- Hasiči zasahovali v pondelok (7. 7.) pri požiari dvoch áut po nehode za obcou Slovenský Grob v smere na Čiernu Vodu v okrese Pezinok. V krátkom čase sa im ho podarilo zlikvidovať.

- Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR avizuje v súvislosti s pondelkovou (7. 7.) víchricou na východnom Slovensku humanitárnu pomoc. Vyhlásil to šéf rezortu Erik Tomáš (Hlas-SD).

- Po vyše roku od atentátu na premiéra Roberta Fica sa v utorok na Špecializovanom trestnom súde, pracovisko Banská Bystrica, začal súdny proces so strelcom Jurajom C. Čelí obžalobe pre obzvlášť závažný zločin teroristického útoku spáchaný na chránenej osobe.

- Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) apeluje na obozretnosť pri nákupe lístkov mimo oficiálnych predajných kanálov. Upozorňuje pritom na výskyt falošných predajcov na inzertných portáloch a sociálnych sieťach pred blížiacimi sa festivalmi.

- Nemecký futbalový reprezentant Jamal Musiala z Bayernu Mníchov absolvoval úspešnú operáciu zlomeniny lýtkovej kosti na ľavej nohe.