ACF Fiorentina - FC Viktoria Plzeň

Střelba i běh na výbornou. Soukalová ovládla sprint v Östersundu

Östersund – Výborný běh + stoprocentní střelba = vítězství. Této matematické rovnice se ve sprintu Světového poháru v Östersundu držela Gabriela Soukalová a mohla se radovat z 9.  triumfu v seriálu. Druhou Italku Sanfilippovou porazila o 15 sekund. Třetí skončila Ukrajinka Olena Pidhrušná. Veronika Vítková byla čtrnáctá. Do nedělního stíhacího závodu vyběhne Soukalová v žlutém dresu vedoucí závodnice SP.

Gabriela Soukalová se raduje z výhry ve sprintu v Östersundu
zdroj: ČTK/SCANPIX SWEDEN/ autor: Christine Olsson/TT

"Je to skvělé, neuvěřitelné. Vůbec bych nečekala, že tak zkraje sezony budu v sobě mít tolik sil. Jsem zpátky a je to úžasné," radovala se Soukalová po čtvrtém sprinterském triumfu v kariéře. "Žluté startovní číslo, které jsem vybojovala, to je odměna a spousta vzpomínek na předloňskou sezonu."

Soukalová vylepšila páté místo z čtvrtečního vytrvalostního závodu, v němž se o vítězství připravila chybou při poslední, dvacáté ráně. Tentokrát šestadvacetiletá dvojnásobná stříbrná medailistka z olympijských her v Soči trefila všech deset terčů a v cíli vystřídala v čele překvapivě vedoucí Sanfilippovou, jež dosud nikdy neskončila v závodě SP v elitní desítce.

"Samozřejmě že se mi při stojce vybavila poslední rána z vytrvalostního závodu. Ale řekla jsem si: 'Teď, anebo nikdy!'" řekla Soukalová.

Předstihnout ji mohla ještě Francouzka Marie Dorinová-Habertová, avšak na stojce dvakrát minula a přes nejrychlejší běžecký čas skončila až šestá. Rychleji než Soukalová běžela už jen nakonec desátá Finka Kaisa Mäkäräinenová.

Běžecky vyšel závod i Vítkové, ale dvě chyby ji odsunuly až na 13. místo. Eva Puskarčíková minula třikrát a doběhla 43., Lucie Charvátová a Jitka Landová skončily v druhé polovině startovního pole.

Ženy - sprint (7,5 km):

1. Soukalová (ČR) 19:46,2 (0 tr. okruhů), 2. Sanfilippová (It.) -15,0 (0), 3. Pidhrušná (Ukr.) -38,4 (1), 4. Preussová (Něm.) -39,8 (1), 5. Eckhoffová (Nor.) -40,4 (1), 6. Dorinová Habertová (Fr.) -42,9 (2), 7. Abramovová (Ukr.) -46,0 (1), 8. Oberhoferová (It.) -47,6 (1), 9. Hinzová (Něm.) -52,0 (1), 10. Mäkäräinenová (Fin.) -52,2 (2), ...14. Vítková -59,9 (2), 43. Puskarčíková -1:56,5 (3), 67. Charvátová - 2:28,4 (5), 73. Landová (všechny ČR) -2:42,6 (4).

Průběžné pořadí SP (po 2 z 26 závodů): 1. Soukalová 100, 2. Pidhrušná 96, 3. Dorinová Habertová 92, 4. Eckhoffová 83, 5. Wiererová (It.) 81, 6. Sanfilippová 65, ...9. Vítková 63, 48. Landová 9.