Dubovská si vyjela pět bodů v Záhřebu, Shiffrinová další triumf

Lyžařka Martina Dubovská ve večerním slalomu Světového poháru v Záhřebu bodovala 26. místem a dosáhla nejlepšího výsledku v sezóně. Svou dominanci opět potvrdila americká hvězda Mikaela Shiffrinová, jež si dojela pro sedmý triumf v pohárovém ročníku a celkově 38. v kariéře s náskokem více než sekundy a půl. Ze 14 startů v olympijské sezóně Shiffrinová polovinu vyhrála.

Švédka Estelle Alphandová v 1. kole slalomu SP v Záhřebu.

Pětadvacetiletá Dubovská bodovala poosmé ve Světovém poháru, jejím maximem je dva roky stará 18. příčka ze Semmeringu. Po prvním kole byla sedmadvacátá, ve druhém zajela 19. čas, ztrátu na nejrychlejší měla jen necelou vteřinu a v konečném pořadí si o příčku polepšila. Druhá česká reprezentantka Gabriela Capová skončila šestačtyřicátá.

"Z 26. místa se těším. Vždycky je co zlepšovat a ani tato jízda nebyla optimální. Ale vážím si každého bodu, protože ve Světovém poháru není zase tak jednoduché bodovat," řekla Dubovská pro svazový web.

Shiffrinová pod umělým osvětlením znovu prokázala, že to na lyžích momentálně umí jako nikdo jiný. Úřadující mistryně světa, olympijská vítězka i královna seriálu vedla v polovině závodu před druhou Švýcarkou Wendy Holdenerovou o 1,41 sekundy a po druhém kole byl mezi nimi rozdíl 1,59. Třetí skončila Švédka Frida Hansdotterová.

Závod s názvem Snow Queen Trophy vyhrála Shiffrinová už potřetí (2013 a 2015) a znovu si mohla nasadit křišťálovou korunu. "Ve druhém kole jsem neměla dobrý timing, jízda nebyla klidná, ale stačilo to. Tahle trofej se mi moc líbí. Normálně o tom moc nepřemýšlím, ale takhle korunka je fakt krásná," usmívala se se staronová královna svahu Sljeme.

Dvaadvacetiletá Američanka vyhrála během tří dnů druhý závod, na Nový rok dominovala městskému paralelnímu slalomu v Oslu. Ze šesti slalomů našla jedinou přemožitelku: Slovenku Petru Vlhovou, která dnes navzdory nemoci skončila čtvrtá.

Shiffrinová má na kontě už 1081 bodů (po 16 závodech) a s obrovským náskokem jasně míří za obhajobou velkého i malého křišťálového glóbu. Pokud bude pokračovat v tomto bodovém průměru, může překonat rekord, který před pěti lety stanovila Slovinka Tina Mazeová (2414 bodů). Ráda by specialistkám sebrala i glóby v obřím slalomu a sjezdu, jehož pořadí rovněž senzačně vede.