Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Rallye Dakar, 3. etapa: Loprais zaútočil + první smrtelná nehoda

Michal Štěpanovský
Diskuze (0)
Dnešní poslední etapa před přejezdem do Chile se nesla ve znamení útoků ruských kamionů kamaz a českého jezdce Aleše Lopraise. Vyhrál Airat Mardějev, který se současně posunul do čela průběžného pořadí.

Aktualizováno 00:20:

Kamiony

V souboji aktuálně nejlepších českých truckem byl tentokrát rychlejší Aleš Loprais (MAN), který najel na Martina Kolomého (Tatra) 56 sekund. To mu stačilo, aby se vyhoupl na druhou příčku celkové klasifikace.

„Po dnešní etapě jsme pátí, což není špatné. Ale můžeme litovat včerejší půlminutové penalizace, protože ty rozdíly jsou hodně těsné. Spíše by nám to pomohlo v zítřejší etapě, ve které bychom startovali z druhé pozice a před sebou bychom měli jen jeden vůz. To je vždycky lepší, ale i tak se s tím určitě popereme,“ myslí v cíli třetí etapy již na zítřek Martin Kolomý.

Dosud vedoucí jezdec Hans Stacey (Iveco) z Nizozemí dnes ztratil 12 minut a 47 sekund, což ho v nesmírně vyrovnané konkurenci stálo propad až na osmé místo.

3. etapa: 1. Mardějev (Rus./Kamaz) 3:19:06, 2. Karginov (Rus./Kamaz) +1:51, 3. De Rooy (Niz./Iveco) +4:30, 4. Loprais (ČR/MAN) +7:00, … 6. Kolomý (ČR/Tatra) +7:56, 13. Vrátný (ČR/Tatra) +31:51, 14. Macík (Liaz) +31:52.

Průběžné pořadí (po 3. etapách): 1. Mardějev 8:26:22, 2. Loprais +7:55, 3. Karginov +7:58, 4. Nikolajev (Rus./Kamaz) +8:07, 5.Kolomý +8:22, … 13. Macík +42:58, 16. Vrátný +1:06:07.

Motocykly

O prvotřídní senzaci se postaral vítězstvím Mattias Walkner (KTM) z Rakouska. Osmadvacetiletý nováček letošního Dakaru se zásluhou dnešního nejrychlejšího času posunul na třetí místo v aktuálním pořadí. „Je neskutečné vydržet na motorce tolik hodin. Nechci přeceňovat výsledek, vždyť jsme teprve začali a já se pořád učím,“ prohlásil v cíli.

Trojnásobný mistr světa v motokrosu ve třídách MX1 a MX3 vyhrál o čtyřicet sekund před Španělem Marcem Comou (KTM) a vedoucího jezdce průběžného pořadí Španěla Joana Barredu Borta nechal za sebou o téměř dvě minuty.

Z českých jezdců byl opět nejrychlejším David Pabiška (KTM), který na 36. místě zaostal za vítězem o 26:07 minuty. Dařilo se jeho týmovému kolegovi z SP Moto Milanovi Engelovi, který dojel na 41. pozici o 33:25 minuty za vítězem. Na 44. příčce dokončil etapu další dakarský nováček Ondřej Klimčyw se ztrátou 34:41 minuty.

Včerejší etapa měla ještě dohru. Všichni motorkáři museli po dojetí absolvovat lékařskou prohlídku a povinnou rehabilitaci včetně konzumace výživových doplňků. Pro druhou polovinu startovního pole byla zrušena zhruba polovina měřeného úseku z důvodu nereálnosti dojetí. To se týkalo i našeho jezdce Zdeňka Gottwalda (Husqvarna), který byl po včerejšku na posledním 143. místě se ztrátou 13 hodin, 36 minut a 34 sekund na vedoucího jezdce. V soutěži však pokračuje.

Etapu poznamenala také jedna tragická událost, zahynul polský motocyklový jezdec Michal Hernik. Nováček v soutěži byl nalezen mrtvý 14 kilometrů před cílem rychlostní zkoušky.

3. etapa: 1. Walkner (Rak./KTM) 2:34:28, 2. Coma (Šp./KTM) +40 s, 3. Barreda Bort (Šp./Honda) +1:53, … 37. Pabiška (ČR/KTM) +26:07, 41. Gottwald (ČR/Husqvarna) +29:21, 45. Engel (ČR/KTM) +33:25, 47. Klimčyw (ČR/KTM) +34:41, 66. Veselý (ČR/KTM) +48:07.

Průběžné pořadí (po 3 etapách): 1. Barreda Bort 9:43:05, 2. Goncalves +5:33, 3. Walkner +10:33, … 36. Pabiška +1:32:11, 38. Klimčyw +1:42:26, 47. Engel +2:19:30, 68. Veselý +3:20:48, … 121. Gottwald +11:04:02.

Automobily

Domácí matador Orlando Terranova udržel i nadále dosavadní nadvládu speciálů Mini a posunul se mezi nejlepší trojici v letošním ročníku. Katařan Al-Attiyah dojel pátý, což jeho vedoucí příčku neohrozilo. Pomalu se dopředu dostávají Peugeoty 2008 DKR a nejrychlejším na nich je Španěl Carlos Sainz, který postoupil ze včerejší šesté na dnešní čtvrtou příčku celkového pořadí.

3. etapa: 1. Terranova, Graue (Arg./Mini) 2:57:28, 2. De Villiers, Von Zitzzewitz (JAR., Něm./Toyota) +1:54, 3. Alrajhi, Gottschalk (Sau. Arab., Něm./Toyota) +2:52.

Průběžné pořadí (po 3 etapách): 1. Al-Attiyah, Baumel (Kat., Fr./Mini) 9:21:26, 2. De Villiers, Von Zitzewitz +5:18, 3. Terranova, Graue +18:05.

Čtyřkolky

Měřený úsek ovládli domácí jezdci, ale vedoucí jezdec průběžného pořadí Rafael Sonik z Polska měl situaci pod kontrolou a zůstal i nadále lídrem.

3. etapa: 1. Bonetto (Arg./Honda) 3:08:27, 2. Halpern (Arg./Yamaha) +58 s, 3. Sonik (Pol./Yamaha) +2:14.

Průběžné pořadí (po 3 etapách): 1. Sonik 11:38:20, 2. Lafuente (Urug./Yamaha) +4:55, 3. Halpern +12:23.