12. Suomela (Näkyvä)
10. Zadina (Sklenička)
50. Jaškin (Kaut, Sklenička)
60. Nestrašil

Dobré večer, vítejte u sledování online reportáže z utkání Carlson Hockey Games mezi Finskem a Českem. Utkání začne ve čtvrtek 19. dubna v 19:00.

Finsko zahájilo přípravu na světový šampionát dvojzápasem s Běloruskem. Oba duely skončily po šedesáti minutách nerozhodně a o vítězi rozhodlo vždy až prodloužení. V tom prvním byli úspěšnější Bělorusové, kteří slavili výhru 3:2. Na druhý den se ovšem karta otočila a šťastnější byl výběr Finska, jenž se radoval z vítězství 4:3. O necelý týden později následovala dvě střetnutí s Lotyšskem. Finové v nich nepovolili svému soupeři ani gól a navíc si připsali dvě výhry po výsledcích 3:0 a 5:0.

MS 2017, Rusko-Finsko: finská radost
MS 2017, Rusko-Finsko: finská radost | Foto: Reuters

Česko se poprvé svým fanouškům představilo v rámci Euro Hockey Challenge v Příbrami, kdy hostili dvakrát reprezentaci Švýcarska. V obou utkáních byla úspěšnější družina Josefa Jandače, která zvítězila 5:2 a 4:1. Navíc si premiérové branky za národní tým připsali Jakub Galvas s Martinem Kautem. K dalším utkáním v rámci evropské výzvy odcestovala Česká republika do Francie. V obou případech sice shodně prohrávala 0:2, ale skóre dokázala pokaždé otočit a domů tak odjížděla s výhrami 2:5 a 2:6. I v zemi galského kohouta padaly první góly v reprezentačním dresu. Na svědomí je měli Tomáš Pavelka, David Kaše, Matěj Stránský nebo třeba David Šťastný.

Josef Jandač dává hráčům pokyny v semifinále Česko - Rusko na ZOH 2018
Josef Jandač dává hráčům pokyny v semifinále Česko - Rusko na ZOH 2018 | Foto: Reuters

Poslední vzájemná utkání vyznívají ve prospěch České republiky. Ta totiž v pěti posledních případech dokázala Finsko hned čtyřikrát porazit. Naposledy se ovšem v únoru letošního roku radovali z výhry 2:0 Finové.

Úvodní sestavy:

Finsko: Kilpeläinen (Husso) - Riikola (A), Pokka, Kivistö, Honka, Vaakanainen, Näkyvä (A), Jokiharju - Jormakka, Manninen, Palola - Savinainen (C), Suomela, Puustinen - Rajala, Sandell, Ikonen - Enlund, Niemi, Anttila - Björkqvist

Česko: Francouz (Furch) - Pyrochta, Jordán (A), Pláněk, Sklenička, Pavlík, Pavelka, Galvas, Moravčík - Nestrašil, Horák (A), Kubalík - Zadina, Chytil, Jaškin - Kaut, Chlapík, Červenka (C) - Musil, Tomášek, Šťastný

Rozhodčí: Oskirko, Soin - Onrdráček, Špůr

1.

Utkání právě začalo.

1.

O první střelu zápasu se pokusil Riikola, avšak jeho pokus se k Francouzovi nedostal a vpřed mohou pro změnu Češi.

1.

Do zajímavé šance se dostával Pokka, jenž se po levé straně protlačil až před naši bránu a bekhendem vyzkoušel Francouze. Puk zůstal na chvíli ležet za českým gólmanem, ale nakonec jej český brankář stačil pokrýt.

2.

Na druhé straně se pouštěli do útočení také Češi, avšak Galvas nedokázal přejít přes střední pásmo.

3.

Také Česko se dostalo do velmi zajímavé pozice! Jakub Galvas naservíroval kotouč před bránu, kde Tomášek jen těsně minul finskou bránu.

4.

Galvas si nyní protahuje své střídání a musí se se svými spoluhráči bránit v rohu obranného pásma tlaku soupeře.

4.

Další šance Finska! Manninen nebezpečně pálil na Francouze z levého kruhu, ale český brankář si i tentokrát poradil.

5.

Na druhé straně se musel činit také Kilpelainen, který pokryl nahození Martina Pláňka. Vhazovat se bude před finským gólmanem.

6.

Češi dokázali přežít přečíslení dvou proti jednomu, které z pohledu Česka vyřešil včasným návratem Martin Kaut.

6.

Česká republika si zahraje první přesilovou hru. Dvě minuty za vražení na hrazení dostává Marko Antilla.

6.

Velmi zajímavá rána bez přípravy v podání Dominika Kubalíka. Ten z pravého kruhu pořádně prověřil finského gólmana.

7.

Ve skrumáži před bránou se nepodařilo Skleničkovi ani Chytilovi protlačit kotouč za brankovou čáru a Finsko se poté osvobozuje.

8.

Češi početní výhodu nevyužili a Finové tak hrají v plném počtu.

8.

Následuje první komerční přestávka zápasu, po níž se bude vhazovat v neutrální zóně.

9.

Další přesilová hra pro český výběr. Menší trest za podražení vyfasoval Julius Honka.

10.

Druhá přesilovka je již využita a Češi vedou 1:0! Nahození FILIPA ZADINY z vrcholu pravého kruhu směřovalo na Jaškina před bránou, ale před ním si mezi nohy vlastního brankáře srazil kotouč jeden z finských obránců. Asistence: David Sklenička.

11.

Česko se poté opět tlačilo do útočného pásma, ale tentokrát se Finové v pohodě ubránili.

12.

Finové ovšem nenechali s odpovědí dlouho čekat! Po levé straně se do útočného pásma vřítil ANTTI SUOMELA, jenž střelou na bližší tyč překvapil Francouze, který dost možná nebude mít úplně čisté svědomí. Asistence: Kristian Näkyvä.

13.

Hra je nyní opět přerušena a následuje druhá reklamní pauza.

14.

Čechům se sice trochu krkolomně podařilo přejít přes střední pásmo, ale hru z pohledu Finů vytlačil zpět do neutrální zóny Enlund.

15.

Kubalík s Chytilem dostali kotouč z vlastní obranné třetiny a spolu se svým spoluhráči odjíždějí na střídačku.

15.

Filip Chytil nabral velkou rychlost ve středním pásmu a poté pěkně pálil z mezikruží. Jeho pokus ovšem jen těsně minul horní roh.

16.

Další přečíslení Finů dvou proti jednomu. Tentokrát se ovšem Francouz nenechal překvapit a ránu z levého kruhu dokázal ukrýt.

16.

Také Finové si zahrají přesilovku. Filip Zadina je vyloučen na dvě minuty za držení.

16.

Čechům se ovšem nepodařilo vyhodit, byť k tomu měli dostatek prostoru. Finové se tedy i nadále drží v pásmu.

17.

Tak až nyní dostali čeští hokejisté kotouč alespoň do středního pásma a Finsko musí vyklidit útočné pozice.

17.

Povedenou kombinaci Finů zastavuje skvělý Francouz! Český brankář se blýskl výborným zákrokem svým betonem proti šanci Sandella.

18.

Česko hraje v plném počtu.

19.

Jakub Galvas vyslal na bránu Finska šikovné nahození, které sice Češi dokázali tečovat, ale Kilpelainen puk dokázal vykopnout.

20.

Probíhá poslední minuta první třetiny.

20.

Pavel Francouz si nyní velmi dobře pohlídal bekhendové nahození Suomely a prostor u své pravé tyče dokonale utěsnil.

20.

Kotouč je nyní za naší bránou a v této periodě se již nic převratného nestane.

20.

První třetina právě skončila.

Je za námi první dějství zápasu. Do něj vstoupili oba týmy velmi aktivně a v hlavní roli byli oba brankáři, kteří se činili až do 10. minuty. To Češi hráli první početní výhoduve kterém si nahození Filipa Zadiny srazil do vlastní brány jeden z finských obránců. Pro osmnáctiletého Čecha to byla premiérová trefa v reprezentačním dresu. Jenže vedení Česku nevydrželo dlouho. Ve 12. minutě srovnal Antii Suomela. Oba týmy se poté ještě snažily propracovat k dalšímu gólu, ale ani jeden z gólmanů druhý gól za svá záda nepustil.

21.

Začala druhá třetina.

21.

Druhá perioda začala ve stejném duchu jako ta první. Na jedné straně se po pěkném protlačení před bránu neprosadil Dominik Kubalík a vzápětí si na Francouzovi vylámal zuby Puustinen.

22.

Rajala dobře využil, že Skleničkovi podjely brusle a stáhl si kotouč do mezikruží. Jeho ránu ovšem dobře vyrazil Pavel Francouz.

23.

Finové se poměrně dlouho drželi v útočném pásmu. Rajala dělal velké starosti naší obraně a nakonec jeho střelu z mezikruží vyrazil opět Pavel Francouz.

23.

Finsko bude mít k dispozici druhou početní výhodu. Michal Moravčík zahákoval svého soupeře a bude za to pykat dvě minuty na trestné lavici.

24.

Česká čtveřice se zatím brání velmi dobře a vyhazuje kotouč ven z obranného pásma.

24.

Pokka dobře vystřelil od modré čáry, ale po zákroku Francouze se nejrychleji zorientoval Pyrochta, jenž opět vyhazuje.

25.

Velké štěstí měli nyní hosté! Sandell opět osamocen před Francouzem selhal a poté nastřelil z pravého kruhu Pavlíka Palola. Český obránce sice zachránil náš tým od druhé branky, ale bude potrestán, protože při svém zákroku posunul klec.

25.

Filip Pavlík již usedá na trestnou lavici, kde si odpyká menší trest za zdržování hry.

25.

Češi již hrají alespoň ve čtyřech.

26.

Pavel Francouz si připisuje další zákrok proti střele z pravého kruhu. Český tým je v posledních minutách pod velkým tlakem.

27.

Česko se následně osvobozuje a Finové musí spěchat pro kotouč za svoji bránu.

27.

Jenže český výběr bude hrát znovu ve třech, byť jen malou chvíli. Dmitrij Jaškin vyfasoval dvě minuty za podražení.

28.

Češi jsou již ve čtyřech, ale musí se i nadále bránit tlaku soupeře.

28.

Naše reprezentace se ale nyní dobře brání a opět posílá kotouč přes všechny čáry až k finskému brankáři.

29.

Jordánovi se podařilo znovu vyhodit a přesilovka Finů je pomalu u konce.

29.

Česká republika nyní přežila dlouhé minuty v oslabení a po delší době hraje opět v plném počtu.

30.

Další velká šance Finska! Před Francouzem vyplul zcela osamocený hráč Finů, který ovšem ležícího Francouze překonat nedokázal.

30.

Následně zkoušel své štěstí ještě Rajala, ale ani mu se nepodařilo vsítit druhou branku svého týmu.

31.

Následně je hra opět přerušena a po komerční pauze se bude vhazovat před Kilpeläinenem.

32.

Červenka s Pyrochtou na chvíli dokázali získat útočné pásmo, ale Finové se u hrazení počínali lépe a dostali kotouč ze své třetiny.

33.

Ikonen v dobré pozici na pravém kruhu vypálil na bránu Francouze, avšak klec Čechů vůbec netrefil.

33.

Dmitrij Jaškin dnes podruhé usedá na lavici trestů. Tentokrát si odpyká dvě minuty za napadení.

33.

Roman Horák dokázal vypíchnout přihrávku na Palolu a kotouč se nakonec dokutálel do středního pásma.

34.

Češi se i při vlastním oslabení vrhli do útoku. Nestrašil našel od levého mantinelu Romana Horáka, kterému ovšem rána nesedla a Kilpeläinen ji následně v pohodě vyrazil.

35.

Česko toto oslabení hraje velice dobře a nepouští Finy do trvalejšího tlaku.

35.

Navíc se domácí dopustili zakázaného uvolnění a vhazovat se tak bude před brankářem Finska.

35.

Česká republika přežila i další početní nevýhodu a hraje se opět v pěti proti pěti.

36.

Zadina šikovně natlačil kotouč před finskou bránu, kde číhal Dmitrij Jaškin. Ten ovšem ani nadvakrát nedokázal protlačil kotouč za brankovou čáru.

36.

Dominik Kubalík se dostával do poměrně nadějné pozice, ale nakonec mu kotouč trochu sklouzl z čepele, a tak jeho bekhendové zakončení nezaskočilo Kilpeläinena.

37.

Jordánovo nahození se ještě snažil před brankářem Finů tečovat Chlapík. Puk ovšem následně skončil v náruči Kilpeläinena.

38.

Jakub Galvas sice ještě udržel útočné pásmo, ale poté nepřesně přihrál a Finové mohli přejít do útoku. Nakonec se však dopustili ofsajdu a vhazovat se bude v neutrální zóně.

38.

Zakázané uvolnění Finska vrací hru zpět před domácího brankáře.

39.

Kubalík po své střele ještě tlačil kotouč zpoza brány do předbrankového prostoru, kde ovšem nenašel hokejky svých spoluhráčů.

39.

Finsko mohlo jít v závěru periody do vedení! Rajala si krásně povodil obránce a následně se snažil zasunout kotouč za Francouze, jenž dobrým vyjetím zmenšil soupeři úhel. Český gólman nakonec zakončení finského útočníka vytěsnil svou holí.

39.

Filip Chlapík ještě v závěru oslabuje český tým. Následují dvě minuty za držení mladého útočníka Jandačova výběru.

40.

Probíhá poslední minuta druhé třetiny.

40.

Finové dlouho drželi útočné pásmo, až je začal tlačit čas. Nakonec tedy nahodili kotouč na bránu Francouze a dík zákroku českého gólmana se bude sekundu před koncem vhazovat v obranném pásmu Česka.

40.

Druhá třetina právě skončila.

I druhý perioda je minulostí. V ní si výběr Josefa Jandače příliš nezaútočil, jelikož hrál polovinu dějství v početní nevýhodě. I přesto si vytvořil pár zajímavých šancí, které ovšem proměnit nedokázal. Naopak Finové byli o poznání nebezpečnější, ale Pavel Francouz držel naše barvy nad vodou. Hlavně díky němu je tedy stav po čtyřiceti minutách nerozhodný 1:1.

41.

Začala třetí třetina.

41.

Sandell dostal dobře nabito na vrcholu pravého kruhu. Jeho tvrdou ránu vyráží Pavel Francouz.

41.

Češi se posléze dokázali osvobodit a Filip Chlapík se za malou chvíli vrátí do hry.

42.

A právě se tak stalo a Češi hrají opět v plném počtu.

42.

Po delší době si zahraje přesilovku i náš výběr. Vele-Matti Savinainen je potrestán dvěma minutami za sekání.

42.

Finsko ovšem dokázalo vyhození kotouč dojet za Francouzovou bránou a nastřádalo zde několik cenných vteřin.

43.

Čechům se však nedaří usadit se v útočném pásmu a po vyhození Finska musí pro kotouč zpět až k Francouzovi.

44.

Horák ještě dobře tečoval Kubalíkovu střelu z pravého kruhu, avšak Kilpeläinen si poradil na výbornou.

44.

Domácí ubránili své oslabení a následuje znovu hra pět proti pěti.

45.

Rajala si dobře vybruslil zpoza brány do prostoru pravého kruhu, odkud prověřil Francouze. Ten i nyní odolává.

45.

Dmitrij Jaškin završil pomyslný hattrick a dnes potřetí usedá na lavici trestů. Následují dvě minuty za podražení pro útočníka St. Louis.

46.

Suomela se krásně natlačil až před brankoviště, odkud ani nadvakrát neprotlačil kotouč přes Francouzův beton. Český brankář posléze odolal i dalším dorážkám Finů.

46.

Sklenička si výborně pokryl tělem puk a poté jej i pod tlakem vyhazuje před všechny čáry.

47.

Pekka Jormakka si s Michalem Jordánem ještě cosi vyříkávali a oba hráči inkasuje menší trest za hrubost.

47.

Česká republika hraje opět v plném počtu. Trest Dmitrije Jaškina totiž právě vypršel.

48.

V osmé minutě třetí třetiny následuje první reklamní přestávka této části.

48.

Zakázané uvolnění Finska vrací hru zpět před jejich gólmana, který se tak bude muset mít na pozoru.

49.

Pláněk dobře nahazoval od modré čáry. Moravčík následně ještě dorážel, ale puk v cestě do brány zastavil beton Kilpeläinena.

49.

Česko však i nadále bude moci útočit. Dvě minuty za podražení pro Urho Vaakanainena.

50.

Češi zužitkovali další početní výhodu a podruhé v dnešním duelu se ujímají vedení! Střelu od modré čáry dokázal ještě Kilpeläinen vyrazit před sebe. Bohužel pro svůj tým se kotouč ocitl přímo na holi DMITRIJE JAŠKINA, jenž už jej neměl problém zamést do prázdné brány. Asistence: Martin Kaut, David Sklenička.

52.

Finsko se poté ihned tlačilo do útoku. Zpoza brány nemířila přihrávka na hole Finů a hosté dostali kotouč ze svého pásma.

53.

Čechům se posléze nepovedl přechod přes útočnou modrou čáru a útočit tak budou moci zase domácí.

54.

Finsko se následně opět usadilo v útočné třetině, ale díky těžké přihrávce ji nedokázalo na delší dobu udržet.

54.

Velká šance na třetí gól Čechů zůstává neproměněna! David Tomášek si výbornou dlouhou kličkou položil Kilpeläinena, který nakonec ještě stačil kotouč ukrýt ve své rukavici.

55.

Näkyvä při snaze přihrát trefil jen Kubalíkovou hůl, od které se kotouč odrazil do středního pásma, kam sudí tak vykazují hru po souboji na brankovišti.

56.

Češi se posléze dopustili zakázaného uvolnění, po kterém se hra vrací před Pavla Francouze.

56.

Jormakka obral o kotouč Pavelku a Manninen poté nedokázal překonat českého brankáře, který drží jednobrankové vedení.

57.

David Šťastný měl nyní před sebou na pravém křídle více prostoru, jelikož Finové střídali. Jeho křižnou střelu ovšem Kilpeläinen výborně vyrazil.

58.

Ve finské obraně se otevírají okénka. Z pravého kruhu pálil Andrej Nestrašil, který jen o malý kousek minul zadní tyče.

59.

Pavel Francouz skvěle vyrazil střelu Finů z otočky, ale Češi se musí i nadále bránit.

59.

Finský gólman se již hlásí o střídání, avšak český tým posunuje kotouč jen do střední třetiny.

59.

Nyní už ovšem Kilpeläinen spěchá na střídačku a Finsko to zkouší v šesti.

60.

Probíhá poslední minuta třetí třetiny.

60.

A zřejmě je rozhodnuto! V prostoru u střídaček obral Palolu o puk ANDREJ NESTRAŠIL, jenž se neukvapil a poté od červené čáry trefuje opuštěnou finskou klec. Bez asistence.

60.

V závěru zápasu se ještě vylučuje na obou stranách. Toni Rajala a Adam Musil jsou vyloučeni na dvě minuty za sekání.

60.

Finové to ještě zkouší v šesti hráčích v poli, ale na případné srovnání jim moc času již nezbývá.

60.

Utkání právě skončilo.

Je konec! Po ofenzivním vstupu obou týmů do utkání se jako první radovali Češi. Naši přesilovku dokázal využít Filip Zadina. Jenže o pár minut později udeřili i Finové, když Pavla Francouze překonal Antti Suomela.

Druhá perioda sice gól nenabídla, ale za to si český tým dokonale vyzkoušel hru v oslabení. V prostřední části byl totiž hned pětkrát vyloučen, ale nepříjemné chvilky dokázal přestát bez úhony.

V poslední třetině si Česko vzalo vedení zpět zásluhou přesilovkové trefy Dmitrije Jaškina, jenž dorazil do prázdné brány střelu Kauta. V závěru zkoušeli Finové hru bez brankáře, která byla dokonale potrestána. Andrej Nestrašil v poslední minutě pečetil výhru 3:1 svou trefou do opuštěné finské klece.