„Náš výkon jsem čekal, ani Američané nehráli špatně, bez ohledu na to, kolik inkasovali gólů. Když vstřelíte pár branek po sobě, těžko se s tím něco dělá,“ soucítil kapitán Švédů Mattias Janmark-Nylén s Američany.

Jeho tým během tří minut druhé třetiny nastřílel tři góly a ze stavu 1:0 rázem vedl komfortním rozdílem 4:0. A po nezastavitelném Patricku Kaneovi mohli Američané vyhlásit pátrání. Nebyl prakticky vidět. I tak byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. „Jemu zápas nevyšel. U něj se počítají především body,“ glosoval expert České televize Milan Antoš hvězdného forvarda Chicaga.

I jeho pokusy kryl s velkým přehledem gólman Anders Nilsson, který zlikvidoval celkem 41 střel. Gólmanská dvojka Vancouveru odchytala zřejmě životní zápas a vychytala třetí nulu na šampionátu a celkově pátou na mistrovství světa. „Co přešlo přes obránce, neprošlo přes tohoto obra,“ zmínil Antoš výkon 193 centimetrů vysokého rodáka z Luley. „Bez ohledu na výsledek musíme zapracovat na tom, abychom soupeři nedovolili tolik střel,“ věděl však vůdce Tre-Kronor.

Švýcarští hokejisté po vítězném čtvrtfinále s Finskem
Švýcaři ještě nemají dost. Zbrojí na Kanadu

Američané byli celý zápas střelecky aktivnější, švédský gólman na Úřad práce opravdu nemusel, ovšem do vedení šli v 15. minutě Švédové po dorážce Arvidsona. A to ještě stejný hráč neproměnil samostatný únik. Na druhé straně neproměnil největší tutovku Gaudreau, který měl před sebou polo odkrytou branku.

A pak to přišlo! Švédové během tří minut a dvou vteřin nastříleli tři góly. Ve 28. minutě nejprve ve vlastním oslabení pláchl Backlund, jeho pokus ještě zneškodnil Kinkaid, ale Pääjärvi už nadvakrát dopravil kotouč za amerického gólmana. „Tohle nás srazilo,“ litoval útočník Američanů Nick Bonino. „Rozhodlo náš gól v oslabení,“ souhlasil kapitán Švédů Mattias Janmark-Nylén.

„Chybí mi tam od Američanů tlak do brány,“ přidal svůj postřeh expert a spolukomentátor České televize Milan Antoš.

A pak Švédové udeřili ještě dvakrát - během 11 vteřin. Nejprve Hörnqist zakončil nádhernou kombinaci s Backlundem. Do úniku se utrhnul Janmark a uklidil kotouč za Kinkaida. Bylo hotovo, úřadující mistři světa rázně nakročili k obhajobě.

Hokejisté USA se radují z gólu.
Američané pochválili český tým, ze šampionátu chtějí zlato

Devět minut před koncem potrestali Švédové i zoufalý pokus s odvoláním brankáře, ale z velké vzdálenosti zamířil do prázdné klece Arvidsson. na začátku 58. minuty pak Backlund poslal kotouč z nulového úhlu na branku, který nadvakrát pohotově poslal za brankovou čáru Kempe. A z vichřice rázem byla mexická vlna v pohádání oslavujících švédských fanoušků.

Američané tak nezvládli ani podeváté v řadě semifinálovou bitvu a čeká je zápas o třetí místo s poraženým ze zápasu Kanada - Švýcarsko. „Chceme něco vyhrát. Alespoň bronzovou medaili,“ dodal Bonino.

Švédsko - USA 6:0 (1:0, 3:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 15. Arvidsson (J. de La Rose, F. Forsberg), 28. Pääjärvi (Backlund), 31. Hörnqvist (Backlund, J. Klingberg), 31. Janmark (Rakell), 52. Arvidsson (Zibanejad), 58. Kempe (Backlund). Rozhodčí: Gofman (RUS), Gouin (CAN) – McCrank (CAN), Vanoosten (CAN).

Švédsko: A. Nilsson (Hellberg) – A. Larsson, Ekman-Larsson (A), J. Klingberg, H. Lindholm, Wikstrand, Ekholm (A) – Rakell, Zibanejad, Janmark (C) – Hörnqvist, Backlund, Nyquist – F. Forsberg, Kempe, Arvidsson – J. de La Rose, Jo. Larsson, Pääjärvi – L. Andersson, Everberg.

USA: Kinkaid (Darling) – Martinez, C. Murphy (A), Butcher, McAvoy, Pionk (C), Jensen, Hughes – DeBrincat, White, P. Kane – J. Gaudreau, Bonino, Atkinson – Kreider (A), D. Larkin, Lee – Coleman, D. Ryan, T. Thompson – Milano.

Michal Řepík se raduje z gólu proti USA.
Michal Řepík po porážce: Rozdíl? Američané svoje šance proměnili