Branky, body, vteřiny

Úvodní slalom sezony v Levi patřil Vlhové před Shiffrinovou, Dubovská si pohoršila na 13. místo

Ve finském Levi pokračoval Světový pohár v alpském lyžování. Úvodní závod ženského slalomu vyhrála Slovenka Petra Vlhová, která porazila Mikaelu Shiffrinovou z USA o 31 setin sekundy. Z českých reprezentantek se lépe dařilo Martině Dubovské, která byla po prvním kole jedenáctá, nakonec však obsadila 13. místo. Gabriela Capová v závodě skončila na 46. příčce za výkon 54,90 a do druhého kola se nekvalifikovala.

Petra Vlhová
zdroj: Reuters autor: Lehtikuva

Šestadvacetiletá Vlhová byla nejrychlejší v obou kolech a po loňských dvou prvenstvích si ve finském středisku připsala třetí vítězství za sebou. Shiffrinová marně útočila na 46. slalomové vítězství v kariéře, čímž by se mohla dotáhnout na Ingemara Stenmarka v počtu výher v jedné disciplíně SP.

"Začínám milovat Finsko i tohle počasí. Opravdu ráda tu lyžuju. Není obvyklé, že vyhrávám někde každý rok, jsem fakt šťastná," řekla Vlhová, jež vyhrála v Levi celkem počtvrté a vyrovnala se tím Shiffrinové.

Podle tradice tamních závodů získává vítězka soba, jemuž může vybrat jméno. Vlhová už má v Levi Igora (po otci), Pepi (po mentální trenérce), Lujzu (po neteři) a nyní přibude Michal. "Přemýšlela jsem nad tím, ve hře byla dvě jména. Bude se jmenovat Michal, po mém příteli. Je to moje životní láska a je tu teď se mnou," uvedla Vlhová, jež v Levi trénovala od začátku listopadu a vynechala kvůli tomu i paralelní závod v Rakousku.

Dvě favoritky doplnila na stupních vítězů Němka Lena Dürrová. Šestá žena z prvního kola poskočila druhou nejlepší finálovou jízdou na třetí pozici a poprvé v kariéře se ve slalomu dostala na pódium pro tři nejrychlejší.

Devětadvacetiletá Dubovská, jež před dvěma lety v Levi poprvé pronikla do elitní desítky, byla po úvodním kole jedenáctá. "Nebyla to vůbec moje jízda, byla jsem trochu tuhá. Asi jsem byla nervóznější než normálně," uvedla česká lyžařka.

Druhé kolo se jí vydařilo méně, zajela sedmnáctý čas a o dvě místa si celkově pohoršila. Přesto měla z jízdy lepší pocit. "Druhé kolo jsem si snažila víc užít, protože vím, že když mám uvolněný pohyb, tak jsem rychlá. Bylo to lepší, ale vím, že mám ještě co dělat, v trénincích jezdím jinak," řekla rodačka z Třince. Na Vlhovou ztratila 2,40 sekundy. "Třinácté místo není špatné, ale samozřejmě jsem chtěla víc. Beru to však s pokorou, jsem ráda, že jsem tam, a zítra máme novou šanci," dodala Dubovská.

Capová měla v prvním kole zhruba půlsekundový odstup za elitní třicítkou. V neděli se jede v Levi druhý slalom, v roli vedoucí ženy SP do něj půjde vítězka zahajovacího obřího slalomu v Söldenu Shiffrinová.

SP ve sjezdovém lyžování v Levi (Finsko):

Ženy - slalom: 1. Vlhová (SR) 1:46,19 (52,15+54,04), 2. Shiffrinová (USA) -0,31 (52,26+54,24), 3. Dürrová (Něm.) -0,84 (52,87+54,16), 4. Slokarová (Slovin.) -1,12 (52,63+54,68), 5. Swennová Larssonová (Švéd.) -1,13 (52,70+54,62), 6. Liensbergerová (Rak.) -1,28 (52,87+54,60), 7. Holdenerová -1,50 (53,08+54,61), 8. Gisinová (obě Švýc.) -1,63 (52,85+54,97), 9. Hectorová (Švéd.) -1,92 (53,26+54,85), 10. Stjernesundová (Nor.) -2,01 (53,34+54,86), ...13. Dubovská -2,40 (53,58+55,01), v prvním kole 46. Capová (obě ČR) 54,90.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 37 závodů): 1. Shiffrinová 180 b., 2. Slokarová 168, 3. Vlhová 160, 4. Stjernesundová 118, 5. Liensbergerová 105, 6. Dürrová, Hectorová, Gutová-Behramiová (Švýc.) všechny 96, ...31. Dubovská 20.