Rusko může brzy zaútočit na Ukrajinu, řekl v Kyjevě americký ministr zahraničí
RUSKO-UKRAJINSKÝ KONFLIKT
Americký ministr zahraničí Antony Blinken při dnešní návštěvě Kyjeva řekl, že Rusko může zaútočit na Ukrajinu v brzké době. Zároveň vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se držel diplomacie. Washington současně oznámil další vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 200 milionů dolarů (4,3 miliardy korun), informovala agentura Reuters.
Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a nově též v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, ale popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi. Moskva požaduje, aby se NATO zavázalo nepřijmout Ukrajinu za členský stát aliance.
Kniha Echa je neúspěšnější v historii českého crowdfundingu. Proměny světa putují ke čtenářům. Bude dotisk
UNIKÁTNÍ KNIHA PROMĚNY SVĚTA
V rozhovoru s diplomaty na americkém velvyslanectví v Kyjevě Blinken uvedl, že pevně doufá, že ruský prezident bude řešit spory kolem Ukrajiny diplomatickou a mírovou cestou. Varoval však, že by Putin mohl v krátké době vydat rozkaz k útoku.
"V posledních několika měsících jsme se intenzivně věnovali Ukrajině kvůli značnému shromažďování ruských sil, které jsme zaznamenali v blízkosti ukrajinských hranic," řekl Blinken. "Víme, že existují plány na další zvýšení počtu vojáků ve velmi krátké době, což dává prezidentu Putinovi možnost, aby rovněž ve velmi krátké době podniknul další agresivní kroky proti Ukrajině," dodal s tím, že Moskva vojska soustřeďuje bez zjevného důvodu.
„Západ se probudí po koroně v troskách. Žádný návrat k normálu nebude“
UNIKÁTNÍ KNIHA PROMĚNY SVĚTA
Šéf americké diplomacie měl v ukrajinské metropoli na programu jednání se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou a prezidentem Volodymyrem Zelenským. V pátek by měl jednat v Ženevě s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.
Administrativa prezidenta Joea Bidena dnes uvedla, že vojenská pomoc ve výši 200 milionů dolarů byla Ukrajině schválena koncem prosince s cílem posílit obranyschopnost země. "Jak jsme již řekli, jsme odhodláni chránit svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny a budeme jí nadále poskytovat potřebnou podporu," citovala agentura AFP amerického činitele, který hovořil pod podmínkou anonymity. Povahu této pomoci neupřesnil.
Ještě před přesunem ruských vojsk k ukrajinským hranicím poskytl Washington koncem loňského roku vojenskou pomoc Kyjevu ve výši 450 milionů dolarů (9,6 miliardy korun).
Digitální média poškozují mozek, musíme děti chránit, říká autor Digitální demence
UNIKÁTNÍ KNIHA PROMĚNY SVĚTA
"Chtěl bych vám osobně, prezidentu (Joeu) Bidenovi a americké administrativě poděkovat za vojenskou podporu Ukrajiny, za zvýšení této pomoci," řekl Blinkenovi ukrajinský prezident Zelenskyj. Vyjádřil také přesvědčení, že jakékoli rozhodnutí o Ukrajině nebude učiněno bez Ukrajiny.
Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov dnes podle agentury Interfax zopakoval, že USA a jejich spojenci by měli přestat dodávat Ukrajině zbraně. Bezpečnostní situace v Evropě je podle něj "kritická", protože Západ využívá Ukrajinu k nátlaku na Rusko. Náměstek nicméně prohlásil, že si nemyslí, že v Evropě hrozí vypuknout rozsáhlá válka.
„Český klín v německém těle je zázrak. Češi jsou historicky úspěšní“
UNIKÁTNÍ KNIHA PROMĚNY SVĚTA
Británie v pondělí oznámila, že Ukrajině poskytne protitankové zbraně, Kanada podle médií vysílá na Ukrajinu malý kontingent speciálních jednotek. O dodávce zbraní a munice Kyjevu podle ministryně obrany Jany Černochové uvažuje i česká vláda, uvedl v úterý deník Hospodářské noviny.