Panorama

Dva nejlepší týmy prohrály, extraligu vedou Č. Budějovice. Příbram vyhrála v Ústí a je čtvrtá

V 17. kole extraligy volejbalistů prohrály oba nejlepší týmy soutěže Karlovarsko a České Budějovice, Jihočeši nicméně vystřídali rivaly ze západu Čech v čele tabulky. Jihostroj totiž uhrál alespoň bod v hale třetího Kladna, kde zlikvidoval dvousetovou ztrátu a prohrál 18:25, 19:25, 25:19, 25:23 a 6:15. Karlovarsko uhrálo v Praze proti Lvům jediný set a při porážce 26:28, 25:16, 17:25 a 20:25 vyšlo zcela naprázdno. V pondělní dohrávce prohráli hráči Ústí nad Labem s Příbramí 1:3 a ta se vrátila na čtvrté místo v tabulce.

Trenér Vašina: Začátek dobrý, na závěr splachovák

Kladenští uspěli i přesto, že v týdnu měl kádr zdravotní problémy. "Byli jsme na pokraji kolapsu kvůli zraněním a střevní infekci, která postihla tým. V podstatě jednou jedinkrát jsme trénovali ve větším počtu hráčů. Z toho pohledu jsou dva body a vítězství zlaté," citoval svazový web trenéra Milana Fortuníka. Kouč Českých Budějovic René Dvořák litoval, že jeho tým umožnil soupeři v úvodu chybami pohodlný rozjezd. "Spoustu věcí jsme hráli nesmyslně do bloků. Náš útok byl špatný. Pak jsme trošku prostřídali sestavu, rozehráli další hráče. Bojovností a vůlí jsme vyrovnali na 2:2. Pátý set nebudu hodnotit," uvedl Dvořák.

České Budějovice mají po třetí porážce v sezoně jednobodový náskok. Také Západočeši utrpěli třetí prohru, ale vůbec nezabodovali už podruhé. Porážku zažili po deseti extraligových výhrách, naposledy na ně vyzráli právě Lvi po pětisetové bitvě v říjnovém duelu. Kromě nich porazila Karlovarsko pouze Příbram.

Lvi po třech předchozích porážkách podruhé za sebou vyhráli a díky lepšímu skóre se posunuli právě před Příbram na čtvrté místo. "Získali jsme skvělé tři body s lídrem soutěže. A dovoluji si tvrdit, že naprosto zasloužené. Byli jsme lepší, z toho mám velikou radost," uvedl kouč Pražanů Tomáš Pomr. "Domácí byli technicky lepší než my a hlavně mentálně silnější. Ti, co nás mají táhnout, tentokrát nepodali výkony na úrovni extraligového utkání," konstatoval trenér Karlovarska Jiří Novák.

Pozici v horní šestce si upevnila Odolena Voda třísetovou výhrou v hale předposledních Beskyd. Po devíti porážkách se dočkal vítězství desátý Liberec, který nedal šanci poslednímu Zlínu.

V dohrávce kola vyhrálo Ústí nad Labem první set, ale pak už zápas patřil Příbrami. "První set jsme měli dobře rozehraný, ale pak jsme měli problém složit balon. Pak se kluci rozehráli, a to všichni," cenil si v rozhovoru pro Českou televizi kouč Martin Demar, že k argentinskému univerzálovi Germanu Johansenovi se přidali i ostatní. Johansen se dnes blýskl 30 body.

Ústí se snaží dostat do šestky a probojovat se rovnou do čtvrtfinále, ale zůstalo na pozicích znamenající předkolo play-off. V tabulce jsou Severočeši sedmí. "Začátek byl dobrý, ale konec tragický. Čtvrtý set jsme nechytli začátek, Příbram nás ubránila a pak už kluci hráli bezhlavě," řekl trenér Lubomír Vašina.