Hertl v NHL skóroval, Kämpf přihrál na dva góly

foto Tomáš Hertl ze San Jose (uprostřed) se raduje z gólu proti Floridě v utkání NHL, které se hrálo 29. ledna 2022.

New York - Útočník Tomáš Hertl přispěl hokejistům San Jose 22. gólem v sezoně NHL k zisku bodu za prohru 4:5 v prodloužení na ledě Floridy. Toronto zvítězilo i díky dvěma přihrávkám Davida Kämpfa 7:4 v Detroitu. Výhru kanadského týmu vychytal Petr Mrázek, který kryl 31 střel. Karel Vejmelka předvedl 32 zákroků, ale neodvrátil porážku Arizony 1:3 s Buffalem.

Hertl otevřel v sedmé minutě skóre. Český útočník zachytil u levého mantinelu rozehrávku, vyměnil si puk s Rudolfsem Balcersem a vybruslil si před Sergeje Bobrovského, jehož překonal střelou mezi betony. San Jose pak vedlo 2:0, 3:1 a 4:2 i zásluhou dvou branek Jonathana Dahlena. Panthers ale slepenými góly ve 47. a 49. minutě vyrovnali a prodloužení rozhodl Samuel Bennett.

"Prohráli doma jen třikrát (z 26 zápasů), navíc my jsme nastoupili s několika hráči AHL, kteří ale dobře zapadli a týmu pomohli. Bojovali jsme a je to dobrý bod," uvedl kapitán San Jose Logan Couture.

Detroit vedl ještě v 50. minutě 4:2, přičemž dvakrát překonal Mrázka útočník Dylan Larkin. "Snažil jsem se zůstat po druhé třetině pozitivní. Potřeboval jsem tým podržet zákroky," uvedl Mrázek, který v Detroitu působil v letech 2012 až 2018.

Gólovou smršť Toronta odstartoval Michael Bunting, který dvěma góly vyrovnal a zkompletoval druhý hattrick v kariéře. U první trefy z 33. minuty mu asistoval Kämpf. Nerozhodný stav zlomil Rasmus Sandin v čase 57:09 a zbývající góly vstřelili při hře domácích bez gólmana Mitchell Marner a John Tavares, jemuž přihrál Kämpf.

Vejmelka inkasoval v předchozích dvou startech shodně šest gólů a proti Buffalu pustil všechny branky v úvodních 28 minutách. Nejprve jej překonal v přesilové hře švihem z pravého kruhu Kyle Okposo a poté skórovali z rychlých protiútoků Peyton Krebs a Alex Tuch. Čestný úspěch Arizony vstřelil v 52. minutě Shayne Gostisbehere.

Zhluboka si oddechli ve Philadelphii, která zdolala Los Angeles 4:3 v prodloužení a vyhrála poprvé v novém kalendářním roce. Nejdelší série proher v klubové historii se tím zastavila na čísle třináct. Flyers byli blízko k vítězství už v základní hrací době, když Cam Atkinson zvýšil druhou trefou v zápase v 50. minutě na 3:1. Viktor Arvidsson ale druhým gólem v utkání snížil a Anže Kopitar vyrovnal v čase 59:22. Prodloužení rozhodl Scott Laughton.

Evander Kane skóroval ve své premiéře za Edmonton a úvodním gólem zápasu nasměroval tým k hladké výhře 7:2 v Montrealu. Třicetiletý útočník, jemuž San Jose vypovědělo smlouvu kvůli porušování opatření proti šíření koronaviru, nastupoval v elitní řadě vedle Connora McDavida.

"Je příjemné, že jsem se v novém týmu hned prosadil. Chtěl jsem se vytáhnout, ukázat, co umím, a je skvělé, že jsem nemusel jako někteří jiní čekat na první gól dlouho. Měl jsem radost, že jsem brankou nakopl spoluhráče a že jsme dalšími trefami převzali nad zápasem kontrolu," uvedl Kane. Gól vstřelily všechny čtyři řady Edmontonu, přičemž Leon Draisaitl a Zach Hyman skórovali dvakrát.

Martin Nečas nebodoval potřetí v řadě, ale i bez jeho příspěvku Carolina zdolala New Jersey 2:1. Na straně poražených vyšel počtvrté za sebou naprázdno Pavel Zacha. Tampa Bay s Ondřejem Palátem a Janem Ruttou v sestavě podlehla doma Vegas 2:3 po nájezdech. Až v sedmé sérii rozhodl Mark Stone. Čeští hráči se v zápase neprosadili.

Daniel Vladař kryl záda Jacobu Markströmovi, který zneškodnil patnáct střel Vancouveru a dovedl Calgary k výhře 1:0 v prodloužení. Jediný gól zápasu vstřelil Johnny Gaudreau.

Výsledky sobotních utkání NHL:

Ottawa - Anaheim 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)

Branky: 8. Ennis - 7. Rakell, 44. Terry. Střely na branku: 45:20. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Gibson, 2. Terry (oba Anaheim), 3. Ennis (Ottawa).

Philadelphia - Los Angeles 4:3 v prodl. (1:0, 1:1, 1:2 - 1:0)

Branky: 30. a 50. Atkinson, 10. Mayhew, 63. Laughton - 36. a 50. Arvidsson, 60. Kopitar. Střely na branku: 36:40. Diváci: 13.763. Hvězdy zápasu: 1. Laughton, 2. Atkinson (oba Philadelphia), 3. Arvidsson (Los Angeles).

St. Louis - Winnipeg 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Branky: 7. Tarasenko - 15. a 58. Stastny, 28. Connor, 33. Schmidt. Střely na branku: 29:24. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Connor, 2. Stastny (oba Winnipeg), 3. Tarasenko (St. Louis).

Florida - San Jose 5:4 v prodl. (1:2, 0:1, 3:1 - 1:0)

Branky: 20. Forsling, 42. Barkov, 48. Marchment, 50. Huberdeau, 62. Bennett - 18. a 45. Dahlen, 7. Hertl, 22. Nieto. Střely na branku: 50:34. Diváci: 18.152. Hvězdy zápasu: 1. Bennett, 2. Huberdeau (oba Florida), 3. Dahlen (San Jose).

Montreal - Edmonton 2:7 (0:3, 2:3, 0:1)

Branky: 24. J. Anderson, 36. Toffoli - 13. a 35. Hyman, 14. a 36. Draisaitl, 12. E. Kane, 27. Nugent-Hopkins, 60. D. Ryan. Střely na branku: 23:24. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Hyman, 2. Draisaitl, 3. Nugent-Hopkins (všichni Edmonton).

Detroit - Toronto 4:7 (1:1, 3:1, 0:5)

Branky: 2. a 36. D. Larkin, 22. Naměstnikov, 23. Bertuzzi - 33., 50. a 52. Bunting (na první Kämpf), 17. Engvall, 58. Sandin, 59. Marner, 60. Tavares (Kämpf). Střely na branku: 35:37. Petr Mrázek odchytal celé utkání, inkasoval čtyři branky z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 88,6 procenta. Diváci: 19.515. Hvězdy zápasu: 1. Bunting (Toronto), 2. D. Larkin, 3. Naměstnikov (oba Detroit).

Tampa Bay - Vegas 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 0:1, 2:0 - 0:0)

Branky: 54. Colton, 58. Perry - 6. Howden, 35. Carrier, rozhodující sam. nájezd Mark Stone. Střely na branku: 29:27. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Colton (Tampa Bay), 2. Howden, 3. Lehner (oba Vegas).

Carolina - New Jersey 2:1 (2:1, 0:0, 0:0)

Branky: 9. Martinook, 15. A. Svečnikov - 18. Boqvist. Střely na branku: 23:25. Diváci: 18.956. Hvězdy zápasu: 1. Raanta, 2. Martinook, 3. Slavin (všichni Carolina).

Arizona - Buffalo 1:3 (0:2, 0:1, 1:0)

Branky: 52. Gostisbehere - 8. Okposo, 16. Krebs, 28. Tuch. Střely na branku: 27:35. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval tři branky z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 91,4 procenta. Diváci: 12.853. Hvězdy zápasu: 1. Krebs, 2. Tuch (oba Buffalo), 3. Gostisbehere (Arizona).

Calgary - Vancouver 1:0 v prodl.

Branka: 61. J. Gaudreau. Střely na branku: 32:15. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Demko (Vancouver), 2. Markström, 3. J. Gaudreau (oba Calgary).

3. St. Louis 44 26 5 13 153:121 57
4. Minnesota 39 26 3 10 152:117 55
5. Dallas 41 22 2 17 120:126 46
6. Winnipeg 41 18 7 16 119:125 43
7. Chicago 44 16 7 21 111:148 39
8. Arizona 43 10 4 29 94:163 24