Chytil a Simon pomohli v NHL gólem k výhrám, série Francouze skončila

foto Utkání NHL Colorado - Dallas, 15. února 2022. Zleva brankář Pavel Francouz z Colorado Avalanche a Joe Pavelski z Dallas Stars.

New York - Hokejový útočník Filip Chytil skóroval v NHL přesně po měsíci a gólem pomohl New York Rangers k výhře 2:1 po nájezdech nad Bostonem. Dominik Simon po deseti zápasech bez bodu přispěl brankou k vítězství Pittsburghu 5:4 v prodloužení nad Philadelphií. Z českých hráčů bodoval v úterý ještě Jan Rutta, který se podílel asistencí na obratu Tampy Bay v New Jersey z 1:3 na 6:3.

Calgary porazilo i díky 18 zákrokům Daniela Vladaře doma Columbus 6:2. Pavel Francouz pustil tři góly z 19 střel při prohře Colorada 1:4 s Dallasem a série výher českého gólmana se zastavila na čísle sedm.

Boston vedl od čtvrté minuty, v níž se prosadil z dorážky Charlie Coyle. Vyrovnání zařídil Chytil, který hrál po zranění poprvé od 23. ledna a skóroval ve 47. minutě z dorážky vlastní střely. V prodloužení zahodil šanci David Pastrňák, jenž se ocitl sám před gólmanem Igorem Šesťorkinem. Nejlepší český střelec v této sezoně NHL neuspěl ani v nájezdech, stejně dopadl na druhé straně v sedmé sérii Chytil. Rozstřel rozhodl v devátém kole K'Andre Miller.

"Honilo se mi hlavou, zda slyším správně, že chce trenér, abych šel na nájezd. Byla to úsměvná příležitost," řekl pobaveně dvaadvacetiletý obránce Miller. Svůj premiérový nájezd provedl mazácky, uspěl s forhendovou kličkou.

Simon vyrovnal v patnácté minutě tečí na 1:1, připsal si první gól od 21. ledna a celkově třetí v sezoně. Na něj navázal ještě v úvodní třetině Sidney Crosby jubilejní 500. trefou v NHL.

"Jsem nadšený. Už to viselo ve vzduchu pár zápasů a jsem rád, že se mi ho povedlo dát doma. To, jak na mě všichni (i hráči ze střídačky) na ledě naskákali si budu navždy pamatovat," uvedl Crosby, který je 46. hráčem v historii NHL s 500 góly. Jaromír Jágr je jediným Čechem, jenž tuto hranici překonal (766).

Philadelphii patřila prostřední část a zásahy Scotta Laughtona, Nicka Seelera a Justina Brana otočila na 4:2. Pittsburgh smazal ztrátu dvěma slepenými góly v 53. minutě. Během 18 sekund se prosadili Jake Guentzel a Chad Ruhwedel. Prodloužení rozhodl Kris Letang v čase 60:31. "Všichni jsme chtěli pro něj (Crosbyho) vyhrát. Nikdo si nechtěl jeho 500. gól spojovat s prohrou, obzvláště ne s tímto rivalem," řekl Letang.

Francouze zastínil gólman Dallasu Jake Oettinger, který kryl 46 střel. V útoku zařídil vše podstatné Joe Pavelski, který měl prsty ve všech čtyřech gólech (2+2). Zkušený útočník otevřel skóre v přesilové hře do odkryté branky a při gólu na 2:0 obral Francouze u zadního mantinelu o puk, který posunul Jasonu Robertsonovi.

"Udělat to šikovně. Nemohl jsem odehrát puk, jak jsem chtěl. Snažil jsem se rychle vrátit do branky, ale nepovedlo se. Byl to moje chyba, zavinil jsem gól," litoval Francouz. U další trefy Pavelského na 3:1 jen kroutil hlavou. Američan se prosadil důrazem na brankovišti, ale rozhodčí i po trenérské výzvě Colorada branku uznali. Poslední gól padl do prázdné branky a Avalanche doma nebodovali poprvé od 26. října a po 22 zápasech.

Vladař chytal po dvou týdnech a od začátku zápasu dokonce poprvé od 8. ledna, kdy inkasoval šestkrát od Caroliny. Moc práce v zápasech neměl, mířilo na něj jen dvacet střel. "Chlapi hráli přede mnou neskutečně. Máme teď formu, všechny čtyři lajny šlapou. Nespoléháme jen na jednu, každá může skórovat a rozhodnout," rozplýval se Vladař. Ani jednou na něj nevystřelil Jakub Voráček, který si za necelých třináct minut připsal čtyři záporné body.

Tampa Bay otočila skóre z 1:3 na 6:3 v době od 36. do 51. minuty. U důležité kontaktní branky si připsal asistenci Rutta. Jeho spoluhráč Ondřej Palát nebodoval, na druhé straně vyšel naprázdno Pavel Zacha.

Alexandr Ovečkin se podílel dvěma brankami na výhře Washingtonu 4:1 v Nashvillu a zaokrouhlil počet svých gólů v sezoně na třicet. Tuto metu pokořil pošestnácté v kariéře a v příštím ročníku by mohl vyrovnat rekord Mikea Gartnera. V utkání nedošlo na český brankářský souboj. Vítek Vaněček je zraněný, David Rittich plnil roli dvojky Predators.

Výsledky NHL:

Ottawa - St. Louis 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)

Branky: 17. Stützle, 27. Kelly - 23. a 58. Tarasenko, 14. B. Schenn, 26. Thomas, 50. Sundqvist. Střely na branku: 20:36. Diváci: 500. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko, 2. Bučněvič, 3. Thomas (všichni St. Louis).

New Jersey - Tampa Bay 3:6 (2:1, 1:2, 0:3)

Branky: 9. Mercer, 20. Šarangovič, 22. J. Hughes - 10. Maroon, 36. Stamkos (Rutta), 37. Killorn, 48. Hedman, 50. Kučerov, 51. Bellemare. Střely na branku: 25:32. Diváci: 10.410. Hvězdy zápasu: 1. Hedman, 2. Kučerov (oba Tampa Bay), 3. Mercer (New Jersey).

Pittsburgh - Philadelphia 5:4 v prodl. (2:1, 0:3, 2:0 - 1:0)

Branky: 15. Simon, 17. Crosby, 53. Guentzel, 53. Ruhwedel, 61. Letang - 14. Giroux, 21. Laughton, 31. Seeler, 38. Braun. Střely na branku: 34:27. Diváci: 18.385. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Letang, 3. Guentzel (všichni Pittsburgh).

Buffalo - NY Islanders 6:3 (1:1, 2:1, 3:1)

Branky: 58. a 60. Olofsson, 11. Okposo, 22. Tage Thompson, 40. Tuch, 59. Jokiharju - 13. a 50. Palmieri, 28. Lee. Střely na branku: 41:33. Diváci: 9296. Hvězdy zápasu: 1. Olofsson, 2. Tuch, 3. Tage Thompson (všichni Buffalo).

NY Rangers - Boston 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)

Branky: 47. Chytil, rozhodující sam. nájezd K'A. Miller - 4. Coyle. Střely na branku: 34:32. Diváci: 15.403. Hvězdy zápasu: 1. Šesťorkin, 2. K'A. Miller (oba NY Rangers), 3. Swayman (Boston).

Nashville - Washington 1:4 (0:1, 0:0, 1:3)

Branky: 43. McCarron - 45. a 59. Ovečkin, 5. Snively, 44. Jensen. Střely na branku: 34:28. Diváci: 17.238. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Samsonov (oba Washington), 3. McCarron (Nashville).

Calgary - Columbus 6:2 (2:1, 2:0, 2:1)

Branky: 3. Gudbranson, 17. E. Lindholm, 36. M. Tkachuk, 40. Dube, 47. Ružička, 52. Toffoli - 18. A. Boqvist, 49. Werenski. Střely na branku: 41:20. Daniel Vladař odchytal za Calgary celý zápas, inkasoval dva góly z 20 střel a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Diváci: 9639. Hvězdy zápasu: 1. E. Lindholm, 2. Toffoli, 3. Dube (všichni Calgary).

Colorado - Dallas 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)

Branky: 26. MacKinnon - 19. a 33. Pavelski, 26. Robertson, 59. Seguin. Střely na branku: 47:20. Pavel Francouz odchytal za Colorado 57:56 minuty, inkasoval tři góly z 19 střel a úspěšnost zásahů měl 84,2 procenta. Diváci: 17.503. Hvězdy zápasu: 1. Oettinger, 2. Pavelski, 3. MacKinnon (všichni Colorado).

Los Angeles - Edmonton 2:5 (1:0, 0:1, 1:4)

Branky: 16. Kalijev, 52. Danault - 38. McDavid, 48. Nugent-Hopkins, 56. Yamamoto, 59. Hyman, 60. E. Kane. Střely na branku: 32:29. Diváci: 15.494. Hvězdy zápasu: 1. Yamamoto (Edmonton), 2. Danault (Los Angeles), 3. Nurse (Edmonton).

1. Colorado 47 34 4 9 191:135 72
2. Minnesota 44 30 3 11 171:128 63
3. St. Louis 47 28 5 14 167:131 61
4. Nashville 49 28 4 17 150:138 60
5. Dallas 47 26 2 19 141:142 54
6. Winnipeg 46 20 8 18 131:137 48
7. Chicago 49 18 7 24 120:163 43
8. Arizona 48 12 4 32 108:180 28