Pastrňák a Nečas se v NHL blýskli gólem a asistencí

foto Hráč Carolina Hurricanes Martin Nečas (vlevo) ujíždí s pukem hráči St. Louis Blues Justinu Faulkovi v zápase NHL.

New York - Útočník David Pastrňák pomohl gólem a asistencí hokejistům Bostonu k výhře 6:3 nad New York Islanders. Branku a nahrávku v sobotu v NHL zaznamenal také Martin Nečas a Carolina porazila St. Louis vysoko 7:2. Mezi střelce se po devíti zápasech zapsal i Dominik Kubalík, jeho branka ale Chicagu na výhru nestačila, Blackhawks podlehli Vegas 4:5 v prodloužení. K vítězství nevedl ani pátý gól Jakuba Voráčka v sezoně, Columbus prohrál v Minnesotě 2:3 v prodloužení.

Pastrňák v úvodu druhé třetiny zvýšil na 3:1. Český útočník si najel před branku a pohotově dorazil střelu Erika Hauly. Finskému spoluhráči o 12 minut později asistenci oplatil, předložil mu krásnou přihrávku a Haula rychlou akci zakončil.

Nejproduktivnější Čech v soutěži navázal na hattrick z posledního zápasu s Tampou Bay a v kanadském bodování si polepšil na 66 bodů. V sezoně zatím nasbíral 37 branek a 29 asistencí a společně s Alexem DeBrincatem je šestým nejlepším střelcem NHL.

Prosadil se také druhý český hokejista, který v dosavadním průběhu sezony překonal padesátibodovou hranici. Tomáš Hertl dvěma asistencemi pomohl San Jose k výhře 4:1 nad Anaheimem a rozšířil svou bodovou sbírku na 26 branek a 28 nahrávek.

Hlavní podíl na vítězství Sharks měl Timo Meier, který vstřelil druhý hattrick v sezoně. "Je jasné, že rád střílím góly a jsem za hattrick moc rád, ale důležitá je pro mě výhra. Vždy řadím týmové úspěchy nad ty osobní," řekl švýcarský kanonýr, který podruhé v kariéře dosáhl na 30 gólů za sezonu.

Devátou prohru Anaheimu v řadě neodvrátil ani brankář Lukáš Dostál. Brněnský rodák kryl 20 střel a prohrál třetí ze čtyř zápasů, do kterých v NHL zatím zasáhl.

Po měsíci, kdy bodově strádal, se znovu začíná prosazovat Nečas. Český útočník proti St. Louis vstřelil gól, přidal asistenci a po více než měsíci získal v zápase víc než jeden kanadský bod. Na ledě Blues se Nečas již ve 3. minutě blýskl parádní individuální akcí. V oslabení přebral puk v rohu vlastního obranného pásma, zavezl ho do útočné třetiny, ve které se zbavil dvou bránících hráčů a střelou na vzdálenější tyč otevřel skóre.

Podruhé se rodák z Nového Města na Moravě zapsal do statistik v 56. minutě, kdy nahrávkou pomohl ke gólu Andreji Svečnikovi. Ruský útočník po Nečasově přihrávce trefil opuštěnou branku Blues a zvýšil na 5:2. Carolina vyhrála druhý z posledních tří zápasů a upevnila si druhé místo ve Východní konferenci o bod za vedoucí Floridou.

Panthers se udrželi před Hurricanes zásluhou obratu na ledě Ottawy. Hokejisté Floridy těsně před polovinou zápasu prohrávali 0:3, třemi góly si ale vynutili prodloužení. V tom branka nepadla a v závěrečných nájezdech rozhodl o výhře hostů Aleksander Barkov.

Třígólovou ztrátu smazali také hokejisté Vegas, kteří po dvou třetinách prohrávali s Chicagem 0:3. Blackhawks v 11. minutě poslal do vedení Kubalík, který se štěstím prostřelil Logana Thompsona a ukončil devítizápasové čekání na gól.

Golden Knights závěrečnou pasáž ovládli 4:1 a obrat korunoval ve třetí minutě prodloužení Jevgenij Dadonov, kterého se klub začátkem týdne neúspěšně snažil vyměnit do Anaheimu. Vegas i díky příspěvku ruského útočníka vyhrálo druhý zápas za sebou a posunulo se na osmou příčku Západní konference.

Hokejisté Stars podlehli Vancouveru 1:4 a na Golden Knights ztrácí bod. V souboji o poslední příčku zaručující play off ale mají k dobru čtyři zápasy.

Účast ve vyřazovacích bojích se pomalu vzdaluje Columbusu, který po prohře 3:2 v prodloužení na ledě Minnesoty ztrácí na osmý Washington již 15 bodů. Blue Jackets po Voráčkově trefě ze závěru druhé třetiny vedli 2:1, minutu před závěrečnou sirénou ale vyrovnal nejproduktivnější hráč domácích Kirill Kaprizov a o výhře Wild rozhodl v prodloužení Jared Spurgeon.

Washington využil zaváhání svého nejbližšího pronásledovatele a zvítězil na ledě New Jersey 4:3. Pětatřiceti zásahy pomohl Capitals k výhře český brankář Vítek Vaněček.

Přestřelkou skončila bitva o Albertu. Calgary i díky pěti asistencím Johnnyho Gaudreaua porazilo Edmonton 9:5 a na Západě si upevnilo druhou pozici. Edmontonu nepomohl ani hattrick Leona Draisaitla, který se dotáhl na nejlepšího ligového střelce Austona Matthewse z Toronta. Oba mají 47 branek.

Výsledky:

Boston - NY Islanders 6:3, Detroit - Tampa Bay 1:2 v prodl., Vegas - Chicago 5:4 v prodl., Dallas - Vancouver 1:4, Montreal - Toronto 4:2, Washington - New Jersey 4:3, St. Louis - Carolina 2:7, Minnesota - Columbus 3:2 v prodl., Ottawa - Florida 3:4 po sam. nájezdech, Los Angeles - Seattle 4:2, San Jose - Anaheim 4:1, Calgary - Edmonton 9:5.

1. Colorado 65 46 5 14 251:181 97
2. Minnesota 63 39 4 20 234:200 82
3. St. Louis 64 35 9 20 226:187 79
4. Nashville 65 37 4 24 212:190 78
5. Dallas 64 36 3 25 189:192 75
6. Winnipeg 66 31 10 25 207:206 72
7. Chicago 66 24 10 32 179:229 58
8. Arizona 64 20 4 40 166:232 44