2. kolo: Slavia porazila Zlín 4:1, Sparta vyhrála v Budějovicích 2:0

foto Utkání 2. kola první fotbalové ligy:SK Dynamo České Budějovice - AC Sparta Praha, 7. srpna 2022 v Českých Budějovicích. Brankář Dávid Šípoš z Českých Budějovic (vpravo) odkopává míč před Tomášem Čvančarou ze Sparty.

Praha - Fotbalisté Slavie porazili ve druhém kole Zlín 4:1 a v nové ligové sezoně poprvé bodovali stejně jako Sparta. Ta zvítězila v Českých Budějovicích 2:0 a dočkala se premiérové soutěžní výhry pod dánským trenérem Brianem Priskem. Slovácko zdolalo Hradec Králové 1:0, Jablonec remizoval v Mladé Boleslavi 2:2.

Za Slavii se v prvním poločase trefili ligový debutant Marek Icha a David Jurásek, krátce po změně stran snížil Lamin Jawo. Zlínští od 70. minuty dohrávali bez vyloučeného kapitána Václava Procházky a domácí v přesilovce vstřelili další dva góly. Prosadili se střídající Slovák Ivan Schranz a opět Jurásek, který tak stylově oslavil dnešní 22. narozeniny.

Vršovičtí vyhráli sedmý vzájemný ligový zápas po sobě a částečně napravili úvodní venkovní prohru 0:1 s Hradcem Králové. Naopak "Ševci" nenavázali na bezbrankovou remízu s Mladou Boleslaví. Slávisté se rovněž ideálně naladili na čtvrteční odvetu 3. předkola Evropské konferenční ligy na hřišti Panathinaikosu Atény, kde budou hájit náskok 2:0.

Sparťané rozhodli utkání v Českých Budějovicích už v úvodním dějství, kdy skórovali Dán Casper Höjer a Tomáš Čvančara. Letenští zvítězili na jihu Čech v nejvyšší soutěži po třech remízách za sebou a s Dynamem počtvrté za sebou neinkasovali.

Pražský tým, který nedávno vypadl ve 2. předkole Evropské konferenční ligy s Vikingem Stavanger, poprvé vyhrál až ve čtvrtém soutěžním duelu pod Priskem. Jeho svěřenci částečně odčinili domácí porážku 1:2 s Libercem z prvního kola. Naopak Dynamo nepotvrdilo triumf 2:0 nad Pardubicemi.

O premiérovém vítězství Slovácka v sezoně rozhodl v 58. minutě Vlastimil Daníček. Hradec už v té době hrál bez Adama Gabriela, jenž byl na začátku druhé půle vyloučen po druhé žluté kartě. Mužstvo z Uherského Hradiště si tak vylepšilo sebevědomí po minulé ligové remíze 2:2 v Brně a čtvrtečním debaklu 0:3 ze hřiště Fenerbahce Istanbul v úvodním utkání 3. předkola Evropské ligy. Naopak "Votroci" nenavázali na výhru 1:0 nad Slavií z prvního kola.

Jablonečtí po úvodní domácí porážce 0:3 s Bohemians 1905 poprvé v ročníku bodovali. Severočeši v Boleslavi dvakrát vedli, na branky Václava Sejka a Vladimira Jovoviče ale odpověděli Marek Matějovský z penalty a Daniel Mareček. Kouč David Horejš se tak ve svém 100. ligovém zápase v roli trenéra nedočkal premiérové soutěžní výhry na jablonecké lavičce. Hosté pod jeho vedením alespoň přerušili šňůru pěti porážek včetně přípravy.

Výsledky 2. kola první fotbalové ligy

Dynamo České Budějovice - Sparta Praha 0:2 (0:2)

Branky: 2. Höjer, 27. Čvančara. Rozhodčí: Proske - Paták, Kotík - Franěk (video). ŽK: Čmelík, Potočný, Hellebrand - Drchal. Diváci: 6681 (vyprodáno).

1. FC Slovácko - FC Hradec Králové 1:0 (0:0)

Branka: 58. Daníček. Rozhodčí: Berka - Vlček, Mokrusch - Kocourek (video). ŽK: Daníček, Petržela, Duskí - Kodeš, Gabriel, Harazim, Čech, Koubek (trenér). ČK: 46. Gabriel (Hradec Králové). Diváci: 4202.

FK Mladá Boleslav - FK Jablonec 2:2 (1:2)

Branky: 21. Matějovský z pen., 78. Mareček - 5. Sejk, 34. Jovovič. Rozhodčí: Batík - Kříž, Antoníček - Machálek (video). ŽK: Matějovský - Surzyn, Houska, Kratochvíl, Kadlec. Diváci: 3227.

Slavia Praha - Trinity Zlín 4:1 (2:0)

Branky: 31. a 90.+2 D. Jurásek, 10. Icha, 85. Schranz - 49. Jawo. Rozhodčí: Černý - Caletka, Podaný - Ondráš (video). ŽK: Trpišovský (trenér), Masopust - Procházka, Jawo, Cedidla, Simerský, Bartošák. ČK: 70. Procházka. Diváci: 12.213.