VIDEO Česko nemalo najmenší nárok: Jasné víťazstvo Portugalcov ich poslalo do čela tabuľky

Radosť hráčov Portugalska po góleRadosť hráčov Portugalska po góle Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

PRAHA - Českí futbalisti v predposlednom zo šiestich stretnutí skupiny A2 Ligy národov utrpeli s Portugalskom debakel 0:4 a klesli na posledné miesto tabuľky.

Majstri Európy z roku 2016 v zostave s hviezdnym útočníkom Cristianom Ronaldom rozhodli už v úvodnom dejstve, keď sa trafili Diogo Dalot a Bruno Fernandes. Tesne pred polčasom nepremenil domáci Patrik Schick penaltu. Po prestávke sa druhýkrát v zápase presadil Dalot a skóre v 82. minúte uzavrel striedajúci Diogo Jota.

Diogo Dalot a jeho Galéria fotiek (23) Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

Reprezentanti utrpeli najťažšiu domácu porážku v samostatnej histórii. Vyšším rozdielom prehral český tím od rozdelenia federácie len v marci 2019, keď utrpel debakel 0:5 v Anglicku. O štyri a viac gólov podľahol národný celok v samostatnej histórii iba piatykrát.

Zverenci trénera Jaroslava Šilhavého nedokázali Portugalčanom oplatiť júnovú vonkajšiu porážku 0: 2 z Lisabonu, tretíkrát za sebou prehrali a neskórovali a pred záverečným duelom v skupine si výrazne skomplikovali pozíciu. Česi strácajú dva body na Švajčiarsko, na ktorého pôde sa predstavia v utorok. Na udržanie v elitnej A-skupine potrebujú zvíťaziť, najhorší tím tabuľky zostúpi do divízie B.

Španieli prekvapujúco podľahli Švajčiarom

Španielski futbalisti prekvapujúco prehrali v sobotňajšom zápase 2. skupiny A-divízie Ligy národov doma so Švajčiarskom 1:2.

Domáci hráči v Zaragoze od úvodu držali loptu na svojich kopačkách, no proti dobre organizovanej obrane súpera sa nevedeli presadiť, v záverečnej fáze boli bez nápadu a za prvý polčas vystrelili iba dvakrát a ani raz medzi tri žrde. Švajčiari hrozili z brejkov a štandardiek a v 21. minúte sa dostali do vedenia, keď po rohu otvoril skóre Manuel Akanji hlavičkou o zem.

V 43. minúte mohlo byť 2:0, no strelu Xherdana Shaqiriho vychytal Unai Simon. Španielom sa podarilo vyrovnať už po desiatich minútach druhého dejstva, Marco Asensio po peknej individuálnej akcii posunul loptu naľavo Jordimu Albovi a ten prepálil brankára.

Domáci hráči si však už o tri minúty znovu nedali pozor na roh a Breel Embolo poslal Švajčiarsko druhýkrát do vedenia. V ďalšom priebehu Španieli tlačili, no vyrovnať sa im už nepodarilo.

Víťazné oslavy futbalistov Švajčiarska Galéria fotiek (23) Zdroj: SITA/AP/Jean-Christophe Bott/Keystone

Haalandov gól na Slovincov nestačil

Slovinskí futbalisti zvíťazili v sobotňajšom zápase 4. skupiny B-divízie Ligy národov v Ľubľane nad Nórskom 2:1 a pripísali si prvý triumf. Hostia viedli od 47. minúty, keď sa presadil ich hviezdny kanonier Erling Haaland, no náskok neudržali a Slovincom sa v závere podarilo otočiť.

V 69. minúte vyrovnal Andraž Šporar a desať minút pred koncom rozhodol Benjamin Šeško, ktorý si pripísal aj asistenciu na prvý gól. Nóri sú na čele tabuľky o tri body pred Srbskom, ktoré malo k dobru večerný duel so Švédskom. Slovinsko je s piatimi bodmi tretie.

Ukrajinskí futbalisti sa tešia Galéria fotiek (23) Zdroj: TASR/AP/Hakob Berberyan

Ukrajinskí futbaloví reprezentanti zvíťazili v sobotňajšom zápase 1. skupiny B-divízie Ligy národov na ihrisku Arménska vysoko 5:0. Hostia mali od začiatku navrch, prvý polčas vyhrali 1:0 a po striedaniach pridali v druhom ďalšie štyri góly.

Dva z nich strelil útočník Arťom Dovbyk, pričom prvý dal už dve minúty po svojom príchode na ihrisko. Ukrajina má na konte 10 bodov a je priebežne prvá o bod pred Škótskom, ktoré malo k dobru večerné derby s Írskom.