16. ligové kolo: Slavia vyhrála ve Zlíně a na Plzeň ztrácí dva body

foto Utkání 16. kola první fotbalové ligy: Trinity Zlín - Slavia Praha, 13. listopadu 2022, Zlín. Zleva Peter Olayinka ze Slavie, Dominik Simerský ze Zlína, Jan Silný ze Zlína a Marek Hlinka ze Zlína.

Praha - Fotbalisté Slavie v 16. kole první ligy zvítězili ve Zlíně 4:0. Pražané na závěr podzimní části sezony využili zaváhání vedoucí Plzně na hřiště posledních Pardubic (1:1) a na obhájce titulu ztrácejí z druhého místa tabulky už jen dva body. Olomouc vyhrála v Brně 3:2 a přezimuje na čtvrtém místě. Hradec Králové podlehl Slovácku 1:2 a propadl se na pátou příčku.

Slávisté na zlínské Letné vstřelili v úvodních pěti minutách dva góly, o které se postarali Ondřej Lingr s Davidem Douděrou. Ve 28. minutě přidal další branku favoritů Peter Olayinka a krátce po pauze se trefil znovu Lingr. Hosté potvrdili suverénně nejlepší ligovou ofenzivu a v 16 kolech nastříleli 51 branek.

Vršovický tým v nejvyšší soutěži zvítězil popáté za sebou a Zlín v lize porazil poosmé v řadě. "Ševci" vyhráli v jediném z posledních deseti kol a na předposledním místě tabulky mají už pouze dvoubodový náskok na Pardubice.

Oba góly v souboji Pardubic s Plzní padly ve druhé půli. Domácí v 57. minutě poslal do vedení Pavel Černý, čtvrt hodiny před koncem srovnal Milan Havel. Východočechy několikrát podržel Jakub Markovič, kterému pomohlo i břevno po akrobatické střele Jhona Mosquery. Viktoria nevyhrála druhý z posledních tří ligových zápasů.

Pardubičtí v pražském Ďolíčku získali sedm z celkových 10 bodů v sezoně. Zároveň se poměrně stylově rozloučili s azylem na stadionu Bohemians 1905, od jarní části se vrátí na zrekonstruovaný Letní stadion.

Skóre v Brně otevřel v osmé minutě olomoucký Ondřej Zmrzlý, vyrovnal nejlepší střelec soutěže Jakub Řezníček svým 11. gólem v sezoně. Těsně před pauzou poslal Hanáky do vedení Radim Breite. Po hodině hry odpověděl střídající Ondřej Pachlopník, ale o výhře Sigmy rozhodl v 78. minutě Jan Navrátil. Olomouc částečně oplatila Zbrojovce srpnovou porážku 0:2 z vlastního stadionu. Brněnský nováček nebodoval potřetí za sebou a propadl se na 11. příčku.

Fotbalisté Hradce Králové ve svém domácím azylu v Mladé Boleslavi vedli od 27. minuty brankou Matěje Ryneše. Krátce po změně stran srovnal Marek Havlík a v 69. minutě Ondřej Mihálik zařídil Slovácku vítězný obrat z penalty. Východočeši nebodovali potřetí za sebou. Tým z Uherského Hradiště neprohrál s Hradcem v šestém soutěžním duelu po sobě a přezimuje na osmé pozici.

Nejvyšší soutěž po zimní přestávce bude pokračovat na konci ledna.

Statistika nedělních zápasů 16. ligového kola:

FK Pardubice - Viktoria Plzeň 1:1 (0:0)

Branky: 57. Černý - 76. Havel. Rozhodčí: Nehasil - M. Vlček, Váňa - Hocek (video). ŽK: Janošek, Chlumecký - Hejda. Diváci: 1469.

Zbrojovka Brno - Sigma Olomouc 2:3 (1:2)

Branky: 34. Řezníček, 65. Pachlopník - 9. Zmrzlý, 45. Breite, 78. Navrátil. Rozhodčí: Černý - Paták, Horák - Kocourek (video). ŽK: Souček, Alli - Chvátal, Breite, Spáčil. Diváci: 4618.

FC Hradec Králové - 1. FC Slovácko 1:2 (1:0)

Branky: 27. Ryneš - 52. Havlík, 69. Mihálik z pen. Rozhodčí: Petřík - Hrabovský, Machač - Szikszay (video). ŽK: Smrž - Mihálik, Kalabiška, Vecheta, Tomič. Diváci: 965.

Trinity Zlín - Slavia Praha 0:4 (0:3)

Branky: 2. a 56. Lingr, 5. Douděra, 28. Olayinka. Rozhodčí: Zelinka - Caletka, Líkař - Machálek (video). ŽK: J. Kolář - Kačaraba, Santos. Diváci: 4688.