27. 11. 2022 18:44 − 1425× − 0

Španělský superšampionát se rozhodoval na Kanárských ostrovech

Ještě než se podíváme na víkendovou soutěž na Tenerife, ohlédněme se za předposlední soutěží.

Rallye La Nucía-Mediterráneo nabízí posádkám jedny z nejlepších tratí ve Španělsku a v letošním osmadvacátém vydání jich pořadatelé dvaašedesáti startujícím posádkám nabídnuli 154 kilometrů. Zdaleka ne všechny si vychutnal smolař letošní sezóny Iván Ares. Z dosavadní šestice odjetých podniků pilot Hyundaie i20 N Rally2 dokončil rovnou polovinu. V Alicante se statistika jeho dokončených soutěží překlopila do té horší poloviny. Jeho auto se zastavilo už na prvním testu. V sobotu se Ares do hry vrátil a ani tentokrát se netěšil z bezstarostné jízdy, když jej v předposledním testu zpomalil defekt. V předposlední zkoušce rally se dostal do problémů další pilot Hyundaie Surhayen Pernía. Vloni se mu podařilo tuto rally vyhrát, ale to se jí z předních jezdců zúčastnil málokdo. V letošní daleko nabitější konkurenci se Pernía držel na čtvrté příčce, než musel v RZ 8 odstoupit. Na konci soutěže musel svou Fabii Rally2 evo s poruchou elektroniky odstavit José Antonio Suárez. Úřadující španělský mistr letos zažívá podobně tragickou sezónu jako Ares a jejich odstoupení na poslední kontinentální rally je jen symbolickou tečkou. Na výslunní se letos vyhřívají jiní piloti. Celá trojice jich nastoupila na start Rallye La Nucía-Mediterráneo s tím, přichystat si co nejlepší podmínky do finálního klání o titul, které se teď na konci listopadu odehrálo na Tenerife.

Pepe López pro letošek spojil síly s Hyundaiem a na začátku roku vybojoval s i20 N Rally2 dvě vítězství z prvních tří startů. Dva triumfy v první polovině roku získal rovněž Efrén Llarena, který i doma pilotuje Škodu Fabia Rally2 evo obutou do indických pneumatik MRF Tyres. V druhé části sezóny se začaly projevovat následky Llarenovy nehody na Barum Rally a na tempo z úvodu roku už nenavázal. López by si teoreticky mohl odpočinout, ale mezitím mu vyrostl nový soupeř. Alejandro Cachón pro letošek získal sedačku v oficiálním Citroenu C3 Rally2 a po slabším úvodu roku, kdy si mistr Peugeot Rally Cup Ibérica 2021 zvykal na řízení čtyřkolky, začal zajíždět skvělé časy. Poslední dvě soutěže dokázal senzačním způsobem vyhrát a naplno se zapojil do boje o titul. Předposlední soutěž roku měla obdobný průběh. López vyhrál první dvě zkoušky páteční etapy. Cachón zaútočil v druhé sekci za tmy a své pětivteřinové manko stlačil skoro až na polovinu. Další útok jezdce Citroenu přibrzdil defekt a před závěrečnou sekcí už za Lópezem zaostával o 22,9 sekundy. Llarena tou dobou nejrychlejší dvojici sledoval ze vzdálenosti třičtvrtě minuty. Nakonec ale získal slušnou porci bodů. Cachón v předposlední zkoušce chyboval, vylétnul mimo trať a s tříminutovou ztrátou se propadnul na konečné páté místo. Situaci před závěrečným kláním o titul si tím dost zkomplikoval, ale i tak nadále zůstal ve hře. Llarena se posunul na druhé místo v soutěži a získal tím pro sebe nejvíc bodů z druhé poloviny roku. Z druhé pozice pak nastoupil i na start závěrečné Rally Villa de Adeje. Výrazným způsobem se k mistrovské korunovaci přiblížil López. Jako jediný z trojice aspirantů vybojoval už tři výhry.