7. 2. 2023 08:41 − 2183× − 0

Švédský festival na sněhu v Limě

Lima měla před dvěma roky nově hostit jednu z etap švédského podniku mistrovství světa.

Kvůli přetrvávajícím omezením souvisejícím s pandemií koronaviru ale byl tento ročník Rally Sweden zrušen a posádky mistrovství světa se místo toho vydaly ještě více na sever až do Laponska. Sněhový festival si mohly s dvouletým zpožděním užít alespoň posádky švédského národního mistrovství. Jeho letošní ročník odstartoval právě na tratích Rally Lima. Po zrušení Östersund Winter Rally se bohužel jedná o jediný zimní podnik šampionátu, když se zbylé čtyři soutěže odjedou na šotolině. O to větší událostí Rally Lima se svými šesti rychlostními zkouškami v délce 138 kilometrů byla. Na start se postavilo devatenáct posádek s prémiovými speciály Rally2. Další dva Volkswageny Polo GTI R5 se pak proháněly před celým jezdeckým polem jako předjezdci. Za třetí obhajobou titulu v řadě vyrážel Per-Gunnar Andersson. K dispozici měl zbrusu novou poslední specifikaci Fordu Fiesta Rally2. V Limě se ale bývalému továrnímu jezdci Suzuki vůbec nedařilo. Po druhém času v RZ 1 v druhém testu chyboval. Sněhová bariéra jej pořádně neudržela a Ford skončil ve stromě. V dalších dvou zkouškách tak Andersson získal deset minut penalizace a do hry se vrátil díky usilovné práci mechaniků Teamu Skaab až odpoledne. Bonusové body za vyhranou Power Stage však stačily k tomu, aby pilot Fordu domů odjížděl jako pátý muž průběžného pořadí. Už před startem soutěže byl považován za hlavního Anderssonova soupeře norský host Ole Christian Veiby. S Volkswagenem Polo GTI R5 odjel už dva norské podniky. Vítězství si připsal zrovna na tom nemistrovském. Do Švédska přijel ještě naposledy otestovat své auto před startem na Rally Sweden. Vedení se Nor ujal hned na začátku rally a nakonec vyhrál většinu rychlostních zkoušek. Po problémech Anderssona mu nebyl nikdo z domácích schopen pořádně zkřížit cestu za triumfem.

Kvantitou se ale švédská špička prezentovala opravdu vydatně. Po dvou letech se za volant soutěžního vozu vrátil Dennis Radström. Posledním jeho startem byla South Swedish Rally 2021, na které prožil opravdu velkou nehodu. Tehdejší Polo GTI R5 bylo zničeno a jezdec zraněn. Ze své rychlosti toho ale Radström moc neztratil a první soutěž po návratu zakončil na pozici hned pod pódiem. Po jednom zástupci měl na stupních vítězů úvodní soutěže každý ze dvou největších týmů. Řady Teamu Nybe AB doplnil navrátilec Fredrik Ahlin. Britský vicemistr 2017 před touto sezónou naposledy startoval před hodně dlouhou dobou na švédské Rally Blekinge 2019. Tehdy vyhrál, ale minimálně v úvodu aktuální sezóny od něho boj o první příčku úplně čekat nejde. Do další modré Škody Fabia R5 usednul úřadující vicemistr Jonas Akesson. Už v druhé zkoušce ale havaroval a výrazně se tak nechal zastínit mladým nováčkem v Teamu Nybe AB Albinem Nordhem. Loňský juniorský mistr Švédska se ve druhém testu dostal do nejlepší pětice a v závěru ještě zaútočil na čtvrtého Radströma stíhaného problémem s brzdami. Nakonec jej od čtvrté příčky dělilo pouhých 12,4 sekundy. I Ahlin po celý den bojoval s konkurentem ve Volkswagenu Polo GTI R5. V jeho případě se jednalo o zástupce konkurenční stáje GK Door Team Sweden Patrika Flodina. Vloni vyhrál někdejší dvojnásobný vicemistr PWRC se stařičkým Volvem 940 hodnocení švédských dvoukolek. Teď je zpátky za volantem moderního speciálu a může pomýšlet na boj o titul v absolutním pořadí. Od druhé zkoušky jel jako nejrychlejší z domácích. Po čtvrtém testu navýšil náskok na nejbližšího soupeře Ahlina na více než deset vteřin. Pilot Fabie pak sice zvládnul rychleji předposlední test, nicméně závěr už znovu patřil Flodinovi, který druhým místem zajistil double značce Volkswagen. Pro sebe si zajistil nejvíce bodů z domácích jezdců a do letní části půjde s náskokem nejen na Ahlina, ale hlavně na smolaře Anderssona.