20. kolo: Slavie remizovala v Teplicích, Plzeň může jít v neděli do čela

foto Utkání 20. kola první fotbalové ligy: FK Teplice - Slavia Praha, 18. února 2023, Teplice. Teplice slaví gól Tadeáše Vachouška (vlevo).

Praha - Fotbalisté Slavie nečekaně remizovali ve 20. kole první ligy v Teplicích 1:1 a neúplnou tabulku vedou o dva body před Plzní. Obhájce titulu Viktoria se v případě nedělního triumfu na Slovácku posune do čela. Olomouc remizovala v Liberci 2:2 a také ve čtvrtém utkání jarní části uhrála nerozhodný výsledek. Brněnský nováček díky dvěma trefám nejlepšího střelce ligové sezony Jakuba Řezníčka zdolal Ostravu 2:1. Mladá Boleslav zvítězila nad Hradcem Králové 1:0.

Zápas na teplických Stínadlech proti Slavii gólově otevřel ve třetí minutě domácí útočník Tadeáš Vachoušek, v 74. minutě srovnal z pokutového kopu střídající Stanislav Tecl. Penaltu naopak předtím neproměnil v 60. minutě jeho spoluhráč Mick van Buren.

Pražané po osmi zápasech nejvyšší soutěže nevyhráli, Teplicím ale nepodlehli v 17. ligovém duelu v řadě. Třináctí Severočeši po Plzni a Spartě (shodně 2:2) remizovali v domácím prostředí i se třetím týmem ze špičky tabulky a získali na jaře první bod. Slavia naopak poprvé v jarní části ztratila. V lize tak už není tým, který by měl po zimní pauze stoprocentní bilanci.

Liberec poslal proti Olomouci už ve druhé minutě do vedení Lubomír Tupta, ale ve 20. minutě srovnal z penalty Mojmír Chytil a v 55. minutě otočil stav bývalý hráč Slovanu Jan Navrátil. V 78. minutě zařídil dělbu bodů Lukáš Červ. Oba soupeři se rozešli smírně i v úvodním vzájemném duelu sezony.

Hanáci v nejvyšší soutěži pošesté za sebou bodovali a v neúplné tabulce poskočili na páté místo. Olomouc se Severočechy bodovala podesáté z posledních 11 vzájemných ligových duelů, na konci listopadu s nimi ale prohrála 1:4 v poháru. Liberec nevyhrál ani třetí letošní domácí ligové utkání a z osmého místa dál ztrácí na soupeře dva body. Svěřenci trenéra Luboše Kozla zvítězili v jediném z posledních pěti kol.

Obě branky Brna v duelu s Ostravou vstřelil Řezníček, útočník Zbrojovky se díky 13 trefám osamostatnil v čele tabulky kanonýrů. Za hosty snížil deset minut před koncem premiérovým gólem v lize osmnáctiletý střídající záložník Matěj Šín.

Mužstvo trenéra Richarda Dostálka zvítězilo po šesti kolech a Slezany zdolalo i podruhé v sezoně nejvyšší soutěže. Ostravané prohráli druhé kolo za sebou a venku v lize nevyhráli 15 z posledních 16 duelů. Oba týmy mají shodně 24 bodů, Baník je desátý, Brno o příčku pozadu.

Utkání mezi Mladou Boleslaví a Hradcem Králové v Lokotrans Aréně, kde hrají oba celky domácí zápasy, rozhodl v 48. minutě Vasil Kušej premiérovým gólem v nejvyšší soutěži. Středočeši na jaře poprvé zvítězili a posunuli se na deváté místo, "Votroci" v roli domácích počtvrté za sebou v lize nebodovali a jsou sedmí. Doma v nejvyšší soutěži na sedmý pokus Boleslavi poprvé podlehli.

V neděli se odehrají zbývající čtyři zápasy 20. kola. Od 15:00 se vedle Slovácka s Plzní utkají v záchranářském souboji poslední Pardubice s předposledním Zlínem, nejhorší domácí mužstvo ligové sezony České Budějovice přivítají pražské Bohemians 1905. Nedělní program zakončí od 18:00 souboj pražské Sparty s Jabloncem.

Výsledky 20. kola první fotbalové ligy

Zbrojovka Brno - Baník Ostrava 2:1 (1:0)

Branka: 9. a 65. Řezníček - 80. Šín. Rozhodčí: Machálek - Horák, Mojžíš - Batík (video). ŽK: Endl, Berkovec, Šural - Pojezný, Plavšič, Juroška, Fleišman. Diváci: 6814.

* * *

Slovan Liberec - Sigma Olomouc 2:2 (1:1)

Branky: 2. Tupta, 78. Červ - 20. Chytil z pen., 55. Navrátil. Rozhodčí: Křepský - Dobrovolný, Vyhnanovský - Starý (video). ŽK: Vliegen - Breite, Vraštil, Zlatohlávek. Diváci: 1458.

* * *

FC Hradec Králové - FK Mladá Boleslav 0:1 (0:0)

Branka: 48. Kušej. Rozhodčí: Orel - Kotík, Bureš - Berka (video). ŽK: Kušej (M. Boleslav). Diváci: 1079.

* * *

FK Teplice - Slavia Praha 1:1 (1:0)

Branky: 3. Vachoušek - 74. Tecl z pen. Rozhodčí: Klíma - Nádvorník, Machač - Kocourek (video). ŽK: Dramé, Mareček - Schranz, Traoré, Olayinka. Diváci: 10.053.