Basketbalistky USK Praha na závěr skupiny Evropské ligy porazily Boloňu 71:50

foto Utkání závěrečného 14. kola skupiny A Evropské ligy basketbalistek USK Praha - Boloňa. 1. března 2023, Praha.Zleva Alyssa Thomasová z USK Praha, Francesca Pasaová z Boloně a Tereza Vyoralová z USK Praha.

Praha - Basketbalistky ZVVZ USK Praha zakončily základní skupinu A Evropské ligy už s jistotou druhého místa výhrou nad Boloňou 71:50. Ve čtvrtfinále, které začne v úterý 14. března, narazí svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové na třetí tým ze skupiny B Salamancu s českou reprezentantkou Julií Reisingerovou. Sérii začnou české šampionky doma, o tři dny později se bude hrát ve Španělsku a případný třetí zápas ve středu 22. března v Praze.

Double doublem pomohla k vítězství Američanka Brionna Jonesová, který byla se 17 body nejlepší střelkyní utkání a přidala i deset doskoků. Dvouciferný počet bodů zaznamenaly za vítězky také Valériane Vukosavljevičová (14) a María Condeová (12). Alyssa Thomasová měla s osmi body, devíti asistencemi a 14 doskoky blízko k triple doublu.

Domácím hráčkám v úvodu trvalo, než se začaly střelecky prosazovat. Za prvních pět minuty se trefily jen Teja Oblaková a Thomasová, zatímco Boloňa začala dvěma trojkami a vedla 10:4.

"Myslím, že jsme nezačaly tak soustředěně, jak jsme měly. A hrajeme Euroligu, ve které chce každý tým vyhrát. Ze začátku vedly, ale jakmile jsme zlepšily pár věcí, které jsme nedělaly dobře, tak jsme se zvedly a hrály jsme lepší zápas," řekla španělská rozehrávačka Condeová, která se vrátila do hry v nedělním ligovém utkání proti Trutnovu po měsíční pauze způsobené zraněním.

Pak ale odstartovala Vukosavljevičová trojkou jedenáctibodovou šňůru a tou druhou z domácího týmu v podání Terezy Vyoralové se navýšil na startu druhé čtvrtiny stav na 18:12. Boloňa dokázala otočit na 21:20, ale Condeová načala trojkou další šňůru 11:0. V poločase držely hráčky USK desetibodový rozdíl.

V druhé půli se brzy domácí celek sérií 13:0 dostal do nejvyššího náskoku v utkání 24 bodů. Boloňa na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny ještě zkorigovala na 40:54, ale nakonec musel šestý tým skupiny A v Praze strávit více než dvacetibodovou prohru.

"Zápas byl velmi složitý. Nebyl úplně tak jednoduchý, jak jsme si to představovaly. Naše forma nebyla úplně optimální, ale zvládly jsme to. Na začátek jsem upozorňovala, že nesmíme dostat laxní trojky, ale nakonec jsme je dostaly," řekla trenérka Hejková.

"Potom byla největší chyba, že jsme se přizpůsobily tempu Boloni, která míč držela nějakých dvacet sekund a pak zakončovala. To nám nesedí, tento basket hrajeme nerady. Když jsme přepnuly na dobrou obranu a rychlou hru, tak nebylo o čem," dodala Hejková.

ZVVZ USK Praha - Virtus Boloňa 71:50 (15:12, 38:28, 54:39)

Nejvíce bodů: Jonesová 17, Vukosavljevičová 14, Condeová 12 - Rupertová 13, Orsiliová 12, Pasaová 8. Fauly: 8:13. Trestné hody: 10/9 - 2/1. Trojky: 6:7. Doskoky: 43:44.

Další výsledky skupiny A: Szekszárd - Polkowice 76:94, Bourges - Fenerbahce Istanbul 79:90, Valencie - Olympiakos Pireus 65:55.

Skupina B:

Salamanca - Girona 74:63 (za domácí Reisingerová 6 bodů, 3 doskoky), Landes - Miškovec 72:63, Mersin - Mechelen 69:62, Schio - Šoproň 81:50.

1. Mersin 14 10 4 986:941 24
2. Schio 14 10 4 1025:963 24
3. Salamanca 14 9 5 1012:919 23
4. Šoproň 14 8 6 924:888 22
5. Girona 14 7 7 924:879 21
6. Miškovec 14 6 8 962:1022 20
7. Landes 14 4 10 870:973 18
8. Mechelen 14 2 12 956:1074 16