Pastrňák dal 48. gól v sezoně, skórovali také Vrána s Chytilem

foto Utkání NHL Buffalo - Boston. Na snímku zleva Jordan Greenway a český obránce Jakub Zbořil v Buffalu 19. března 2023.

New York - Hokejisté Bostonu v NHL zvítězili na ledě Buffala vysoko 7:0. Na výhře nejlepšího celku zámořské soutěže se jedním gólem podílel David Pastrňák a asistenci si připsal Jakub Zbořil. Pátou branku v sedmém zápase za St. Louis dal Jakub Vrána. Blues i díky jeho příspěvku porazili Winnipeg 3:0 a uspěli podruhé za sebou. Prosadil se také útočník New York Rangers Filip Chytil, jenž svou 20. trefou v ročníku nastartoval demolici Nashvillu 7:0.

Bruins za výhrou vykročili už v první třetině, kterou vyhráli 3:0. V desáté minutě zvýšil na 2:0 Hathaway, kterému přihrál Zbořil. Pátou branku Bostonu přidal v 51. minutě při přesilové hře Pastrňák.

Hvězdný český útočník vstřelil 48. branku v tomto ročníku a na kontě má už 93 bodů. Lepší jsou v kanadském bodování jen Connor McDavid (58+76) a Leon Draisaitl z Edmontonu (44+60) a Nikita Kučerov z Tampy Bay (27+72).

Brankář Jeremy Swayman neinkasoval při svém druhém startu za sebou a vychytal čtvrté čisté konto v sezoně. Americký gólman navázal na nulu ze zápasu s Winnipegem a neprůstřelnost drží již 144 minut a 52 vteřin. "Nikdy předtím se mi to nepovedlo, ale nesmím se tím nechat rozhodit," řekl v pozápasovém rozhovoru.

Buffalo prohrálo potřetí za sebou a ztratilo další důležité body v boji o play off. Sabres na osmý Pittsburgh ztrácejí již šest bodů. "Věříme, že jsme stále ve hře, ale nebude to jednoduché. Musíme na hřišti začít makat a rvát se o vítězství. Naše výkony v posledních zápasech jsou neakceptovatelné," uvedl útočník Buffala Dylan Cozens.

Vrána v novém angažmá pokračuje v pravidelném sběru bodů. Proti Winnipegu si v 52. minutě najel mezi obránce, převzal šikovnou žabičku Kasperiho Kapanena a v samostatném úniku zvýšil na konečných 3:0 pro St. Louis. Český útočník po výměně z Detroitu vstřelil pátou branku a zaznamenal šestý bod.

Chytil dal první gól Rangers proti Nashvillu a poprvé v kariéře překonal hranici 20 branek v sezoně. Český útočník ve třetí minutě nabral rychlost ve vlastním obranném pásmu, projel až do toho útočného, kde se šikovně zbavil dvou obránců a skvělou individuální akci zakončil střelou nad lapačku Kevina Lankinena.

Rodák z Kroměříže protrhl devatenáctizápasové čekání na přesný zásah. "Konečně jsem se na ledě cítil dobře. Dlouho jsem nebyl ve své kůži, ale dnes to bylo dobré," řekl po svém prvním gólu od 9. února.

Rangers v první třetině přidali dalších pět branek. Dva góly a stejný počet asistencí během úvodní dvacetiminutovky nasbíral obránce K'Andre Miller. Třemi body (1+2) se blýskl nejproduktivnější hráč Rangers Artěmij Panarin. Slovenský brankář Jaroslav Halák kryl 22 střel a vychytal první čisté konto v ročníku.

Newyorský celek podruhé za sebou neinkasoval a z duelů proti Pittsburghu a Winnipegu má impozantní skóre 13:0. "Je skvělé, že jsme ukázali, že zvládneme hrát každé střídání od začátku do konce na 100 procent. Musíme v tom pokračovat i v dalších zápasech," uvedl Chytil.

Český brankář Jiří Patera vychytal výhru i ve svém druhém zápase v NHL. Čtyřiadvacetiletý rodák z Prahy kryl 35 střel Columbusu a pomohl Vegas k vysoké výhře 7:2. Blýskl se především v závěru první třetiny, kdy Golden Knights podržel několika skvělými zásahy.

"Chytal excelentně. Zneškodnil několik skvělých příležitostí a v důležitých momentech nás podržel," chválil českého brankáře trenér Bruce Cassidy. "Skvělý výkon. V závěru první třetiny vytáhl pár opravdu dobrých zásahů," přidal Reilly Smith.

Vítězství Golden Knigts vystřílel Jack Eichel, jenž dal svůj čtvrtý hattrick v NHL. Čtyřmi asistencemi se blýskl bek Alex Pietrangelo.

Dařilo se také Vítku Vaněčkovi, který v zápase s Tampou Bay zneškodnil 20 střel a pomohl New Jersey k výhře 5:2. Obrat Devils z 0:2 na 5:2 řídil třígólový Jesper Bratt. Ondřej Palát posedmé za sebou nebodoval.

Statistika nedělních zápasů NHL:

Buffalo - Boston 0:7 (0:3, 0:1, 0:3)

Branky: 1. Bergeron, 10. Hathaway (Zbořil), 12. DeBrusk, 28. Lindholm, 51. Pastrňák, 52. Coyle, 58. McAvoy. Střely na branku: 26:26. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. DeBrusk, 2. Bergeron, 3. Swayman (všichni Boston).

Minnesota - Washington 5:3 (2:0, 1:1, 2:2)

Branky: 1., 5. a 54. Boldy, 31. Reaves, 44. Duhaime - 26. a 53. Ovečkin, 57. Strome. Střely na branku: 40:36. Diváci: 19.231. Hvězdy zápasu: 1. Boldy, 2. Johansson (oba Minnesota), 3. Ovečkin (Washington).

Vegas - Columbus 7:2 (1:0, 4:1, 2:1)

Branky: 37. a 52. Eichel, 6. Kessel, 31. Eichel, 33. Dorofejev, 37. Whitecloud, 45. Cotte - 21. Marčenko, 58. L. Foudy. Střely na branku: 41:37. Jiří Patera za Vegas odchytal celý zápas, inkasoval dvě branky z 37 střel a úspěšnost zákroků měl 94,6 procenta. Diváci: 18.004. Hvězdy zápasu: 1. Eichel, 2. Pietrangelo, 3. Patera (všichni Vegas).

Anaheim - Vancouver 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Branky: 54. R. Strome - 10. J. Miller, 22. E. Pettersson. Střely na branku: 18.40. Diváci: 14.842. Hvězdy zápasu: 1. E. Pettersson, 2. Q. Hughes (oba Vancouver), 3. Gibson (Anaheim).

NY Rangers - Nashville 7:0 (6:0, 1:0, 0:0)

Branky: 10. a 14. K. Miller, 3. Chytil, 8. Zibanejad, 9. Motte, 11. Panarin, 30. Kreider. Střely na branku: 34:22. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. K. Miller, 2. Halák, 3. Panarin (všichni NY Rangers).

St. Louis - Winnipeg 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky: 5. Kapanen, 31. N. Walker, 52. Vrána. Střely na branku: 17:34. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Hofer, 2. Kapanen, 3. Vrána (všichni St. Louis).

Tampa Bay - New Jersey 2:5 (1:0, 1:3, 0:2)

Branky: 4. Kučerov, 27. Killorn - 27., 30. a 60. Bratt, 33. Hischier, 50. N. Foote. Střely na branku: 24:39. Vítek Vaněček odchytal za New Jersey celý zápas, inkasoval dvě branky z 24 střel a úspěšnost zákroků měl 91,7 procenta. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Bratt, 2. Hischier (oba New Jersey), 3. Kučerov (Tampa Bay).

1. Dallas 70 38 13 19 243:194 89
2. Minnesota 70 40 8 22 210:191 88
3. Colorado 68 40 6 22 226:191 86
4. Winnipeg 71 39 3 29 215:202 81
5. Nashville 68 34 8 26 191:202 76
6. St. Louis 69 31 5 33 218:252 67
7. Arizona 70 27 11 32 199:244 65
8. Chicago 69 24 6 39 175:244 54