Pastrňák si vytvořil v NHL nové gólové maximum, skóroval i Krejčí a Hertl

foto Utkání hokejové NHL Boston - Montreal, 23. března 2023. Zleva David Pastrňák z Bostonu a Denis Gurjanov z Montrealu.

New York - David Pastrňák přispěl v NHL gólem a asistencí u trefy Davida Krejčího k výhře hokejistů Bostonu 4:2 nad Montrealem a stal se třetí hvězdou zápasu. Na jednu branku vítězů přihrál i Jakub Zbořil. Tomáš Hertl skóroval podvacáté v sezoně, ale neodvrátil prohru San Jose 2:7 ve Vancouveru. Za domácí nastoupil Filip Hronek poprvé od výměny z Detroitu.

Z českých brankářů zasáhl do čtvrtečních zápasů jen Lukáš Dostál, který 29 zákroky nezabránil porážce Anaheimu 2:3 s Winnipegem. Martin Nečas přihrál na jediný gól Caroliny, která podlehla doma New Yorku Rangers 1:2. Filip Zadina a Dominik Kubalík asistovali shodně u jedné branky Detroitu, který prohrál na svém ledě se St. Louis 3:4. Toronto zvítězilo i díky jedné přihrávce Davida Kämpfa 6:2 na ledě Floridy.

Pastrňák zvýšil ve 23. minutě na 3:1, když se prosadil z levého kruhu střelou přes obránce mezi betony Jakea Allena. Havířovský rodák vstřelil 49. branku sezony a vytvořil si nové gólové maximum. Už jen jedna trefa ho dělí od magické hranice 50 branek, kterou překonali v historii soutěže z českých hráčů jen Jaromír Jágr a Milan Hejduk. Bostonu zbývá odehrát do konce základní části 11 zápasů.

"Je to zápas, ve kterém myslíte jen na jedinou věc, a to výhru," řekl Pastrňák ke gólovému rekordu. "Tyhle zápasy s Montrealem nikdy nezevšední. Nezáleží, kde jsou oba týmy v tabulce. Mají dlouhou historii, a když proti sobě hrají, je to boj. Je to velká výhra a vyzdvihl bych, jak se Marchy (Marchand) zastal v bitce Bergyho (Bergeron). To je naše motto, bojovat jeden za druhého. Všechny nás to nakoplo," podotkl.

Pastrňák doplnil, že bude muset vymyslet nějaké nové řešení zakončení v přesilových hrách. "Poslední dobou mi soupeři zblokovali hodně střel bez přípravy. Musíme přijít s novými akcemi," řekl Pastrňák. "Soupeři se trochu více vysouvají, hrají i ve třech mimo prostor před brankou. Musíme se tomu přizpůsobit," prohlásil.

Druhý bod si připsal Pastrňák v 53. minutě, když posunul puk podél pravého mantinelu na modrou čáru Connoru Cliftonovi. Obránce Bostonu přihrál před branku nekrytému Krejčímu, který bekhendem upravil na konečných 4:2. Pastrňák si vylepšil bilanci na 95 bodů (49+46) a vyrovnal svůj osobní rekord ze sezony 2019/20 (48+47).

I první branka lídra NHL měla českou stopu. U trefy Tylera Bertuzziho, jehož přihrávku zpoza branky si srazili hráči Montrealu do vlastní sítě, asistoval Zbořil. Brněnský rodák zaznamenal třetí bod v sezoně (1+2).

Hertl snížil v 10. minutě švihem z levého kruhu k bližší tyči na 1:2, ale v utkání si připsal tři záporné body do statistiky +/-. San Jose, za které nastoupili i Radim Šimek a Martin Kaut, ještě zdramatizovalo zápas v 50. minutě trefou Andrewa Agozzina na 2:4, ale víc nezvládlo. O branky Vancouveru se postaralo sedm různých střelců.

"Nemuseli udělat nic extra," povzdechl si Hertl po osmé prohře San Jose v řadě. "Už v první třetině jsme jim darovali tři góly, poté jsme měli hodně vyloučených. Tak to v poslední době u nás chodí. Inkasujeme po chybách, ani já se nemůžu rozjet. Jsem jedním z hráčů, na které se tady spoléhá, nemůžu dopustit, aby se tohle stávalo," dodal sebekriticky.

Hronek, který hrál poprvé od konce února, strávil na ledě 24 minut a získal dva kladné body. "Mám radost, protože jsme vyhráli," řekl Hronek. "Nervózní jsem ani nebyl. Snažil jsem se hrát jednoduše a správně," doplnil.

Dostál odchytal v březnu třetí zápas, v každém předvedl alespoň 30 zákroků a měl vždy úspěšnost zásahů nad 90,5 procenta. "První gól bych ale nejraději vzal zpátky," obviňoval se Dostál z gólu, před kterým neudržel tečovanou střelu. "Celý zápas jsme hráli v dobrém rytmu a získal jsem další zkušenost. Jen bych si přál, aby skončila výhrou," doplnil.

Dvaadvacetiletý rodák z Brna chytal v sezoně jedenáctkrát od začátku. Má bilanci čtyř výher a pěti porážek s úspěšností zásahů 89,9 procenta. "Rozkoukává se. Je důležité, že se mu snažíme dát co nejvíce šancí a budeme v tom pokračovat, řekl trenér Anaheimu Dallas Eakins k Dostálovi. O výhře Winnipegu rozhodl v 51. minutě Adam Lowry, který usměrnil do odkryté branky střílenou přihrávku.

Carolina si i přes prohru zajistila po Bostonu jako druhá účast v play off. Pomohla jí prohra Floridy s Torontem, za které se mohl Kämpf zapsat mezi střelce. Český útočník zakončil v 56. minutě při hře Panthers bez gólmana rychlý protiútok do odkryté branky. Domácí mu pokus zblokovali, ale k odraženému puku se dostal Mitchell Marner a uzavřel skóre.

Statistika čtvrtečních zápasů NHL:

Boston - Montreal 4:2 (2:1, 1:1, 1:0)

Branky: 5. Bertuzzi (Zbořil), 14. DeBrusk, 23. Pastrňák, 53. Krejčí (Pastrňák) - 20. Suzuki, 37. Dach. Střely na branku: 21:31. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Bertuzzi, 2. Swayman, 3. Pastrňák (všichni Boston).

Philadelphia - Minnesota 5:4 po sam. nájezdech (1:1, 2:2, 1:1 - 0:0)

Branky: 13. Laughton, 28. Farabee, 40. Ristolainen, 55. Foerster, rozhodující sam. nájezd J. van Riemsdyk - 36. a 54. Boldy, 17. Sundqvist, 39. M. Foligno. Střely na branku: 34:24. Diváci: 18.495. Hvězdy zápasu: 1. J. van Riemsdyk (Philadelphia), 2. Boldy (Minnesota), 3. Laughton (Philadelphia).

Carolina - NY Rangers 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Branky: 17. Aho (Nečas) - 31. Panarin, 45. Fox. Střely na branku: 30:16. Diváci: 18.792. Hvězdy zápasu: 1. Šesťorkin, 2. Panarin (oba NY Rangers), 3. Aho (Carolina).

Detroit - St. Louis 3:4 (2:1, 0:3, 1:0)

Branky: 1. Edvinsson (Zadina), 2. Walman (Kubalík), 58. Chiasson - 10. Toropčenko, 24. B. Schenn, 33. Blais, 35. Neighbours. Střely na branku: 28:22. Diváci: 17.036. Hvězdy zápasu: 1. Neighbours, 2. Bortuzzo (oba St. Louis), 3. Edvinsson (Detroit).

Florida - Toronto 2:6 (1:1, 1:3, 0:2)

Branky: 15. M. Tkachuk, 32. Cousins - 6. a 23. Matthews, 22. Nylander, 39. Bunting, 55. Kerfoot, 56. Marner (Kämpf). Střely na branku: 35:27. Diváci: 16.704. Hvězdy zápasu: 1. Matthews, 2. Nylander, 3. Tavares (všichni Toronto).

Ottawa - Tampa Bay 7:2 (2:0, 1:1, 4:1)

Branky: 9. a 12. DeBrincat, 54. a 54. B. Tkachuk, 39. Brassard, 46. Brannström, 55. Watson - 31. Point, 45. Sergačov. Střely na branku: 35:29. Diváci: 16.133. Hvězdy zápasu: 1. DeBrincat, 2. B. Tkachuk, 3. Brannström (všichni Ottawa).

Washington - Chicago 6:1 (2:0, 2:0, 2:1)

Branky: 11. Sheary, 11. Mantha, 22. Dowd, 29. Bäckström, 42. Carlson, 55. Ovečkin - 44. Zajcev. Střely na branku: 28:28. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Carlson, 2. Bäckström, 3. D. Strome (všichni Washington).

Nashville - Seattle 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)

Branky: 35. Sherwood, rozhodující sam. nájezd Duchene - 3. Sprong. Střely na branku: 24:28. Diváci: 17.436. Hvězdy zápasu: 1. Duchene, 2. Saros, 3. Sherwood (všichni Nashville).

Calgary - Vegas 2:3 (1:2, 0:0, 1:1)

Branky: 20. Lucic, 53. Kadri - 12. Marchessault, 16. Amadio, 46. Roy. Střely na branku: 44:32. Diváci: 18.157. Hvězdy na branku: 1. Amadio (Vegas), 2. Kadri (Calgary), 3. Marchessault (Vegas).

Dallas - Pittsburgh 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)

Branky: 9. Hintz, 50. Pavelski, 52. Jamie Benn - 24. Crosby, 54. Joseph. Střely na branku: 33:42. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Oettinger, 2. Jamie Benn, 3. Heiskanen (všichni Dallas).

Anaheim - Winnipeg 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)

Branky: 12. Fowler, 46. Vatrano - 13. Appleton, 34. Connor, 51. Lowry. Střely na branku: 20:33. Lukáš Dostál odchytal za Anaheim 57:31 minuty, inkasoval tři góly z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 90,91 procenta. Diváci: 12.331. Hvězdy zápasu: 1. Lowry (Winnipeg), 2. Vatrano (Anaheim), 3. Dubois (Winnipeg).

Vancouver - San Jose 7:2 (3:1, 1:0, 3:1)

Branky: 7. J.T. Miller, 9. Kuzmenko, 20. Joshua, 33. Garland, 51. Podkolzin, 52. Di Giuseppe, 60. Dries - 10. Hertl, 50. Agozzino. Střely na branku: 21:19. Diváci: 18.919. Hvězdy zápasu: 1. Myers, 2. Garland, 3. Di Giuseppe (všichni Vancouver).

1. Dallas 72 39 14 19 250:201 92
2. Minnesota 72 41 9 22 216:197 91
3. Colorado 70 41 6 23 233:196 88
4. Winnipeg 73 41 3 29 220:205 85
5. Nashville 70 36 8 26 200:206 80
6. St. Louis 71 32 6 33 224:258 70
7. Arizona 72 27 12 33 203:250 66
8. Chicago 71 24 6 41 176:255 54