25.3.2023

Čtvrtfinále žen zahájily výhry domácích týmů včetně pětisetové bitvy v Prostějově

Prvními zápasy odstartovalo čtvrtfinále play-off UNIQA volejbalové extraligy žen 2022/23. Nejvyrovnanější utkání bylo k vidění v Prostějově, kde obhájkyně titulu sice prohrávaly s Olomoucí 1:2 na sety, ale ve zbytku utkání už dominovaly a zvítězily v tie-breaku. První výhru ve čtvrtfinálové sérii si připsaly brněnské Šelmy, i když do utkání lépe vstoupil hostující Olymp. Stejný scénář mělo i utkání v Liberci, který hostil Frýdek-Místek. Volejbalistky Králova Pole bez ztráty setu přehrály Ostravu.

VK PROSTĚJOV – VK UP OLOMOUC

Derby jako řemen hodné play off ozdobilo hned úvodní zápasovou várku ve čtvrtfinále UNIQA extraligy žen ČR 2022/23. Prostějovské volejbalistky v zahajovacím duelu série na vlastní palubovce Národního sportovního centra PV proti olomouckým konkurentkám dlouho tahaly za kratší konec herního provazu, než počínaje čtvrtou sadou přepnuly na vyšší level. A tiebreakovým obratem výsledku dospěly k důležitému vítězství číslo jedna.

VK Prostějov – VK UP Olomouc 3:2 (20:25, 25:21, 20:25, 25:14, 15:10)

stav série 1:0

Rozhodčí: Kubinec J., Novák M.

Počet diváků: 420

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Bajusz, J. Smolková, Trnková, Silva, Meidlová, Löff, libero Stavinohová. Střídaly: Nikolova, M. Smolková, Nováková

Hosté: Herdová, Mostsitska, Rajlič, Borovcová, Kneiflová, Galvão, libero Slavíková. Střídaly: Weidenthalerová, Šepeľová, Tinklová, Đapić

Ohlasy po utkání:

Soňa Nováková (zastupující kapitánka VK Prostějov, Simona Bajusz ztratila hlas): „Jsme strašně rády za vydřené vítězství, které je na úvod play off moc důležité. Tady se nehraje na výsledek 3:0 nebo 3:1, i takhle těsná výhra je super. Podle mě rozhodla naše lepší obrana na síti, ve všech třech získaných setech jsme výborně blokovaly. Celkově to byl velice těžký a vyrovnaný zápas, což jsme proti Olomouci očekávaly. Vítězný obrat z 1:2 na 3:2 je perfektní, tím cennější. Teď pojedeme ven, kde to bude zas hodně těžké, ale půjdeme se rvát.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Bylo to hodně vyrovnané utkání, ale soupeře jsme předčili na bloku, zvláště od čtvrtého setu, což rozhodlo. Stejně jako větší nervozita soupeře v posledních dvou sadách, kde častěji chyboval a my jsme toho využili. I v útoku jsme měli mírně navrch, podání a přihrávka vyšly podobně. Cením si obratu z 1:2 tím, že se holky dokázaly zlepšit, ustály to psychicky. Nicméně potvrdila se vyrovnanost obou týmů, další průběh série určitě bude velmi náročný. Musíme jít zápas od zápasu, teď už se soustředíme na ten úterní v Olomouci.“

Veronika Tinklová (kapitánka VK UP Olomouc): „Pro nás to byl dobře rozehraný těžký zápas, vedly jsme 2:1 na sety. Ve čtvrtém jsme ale úplně vypadly ze hry, soupeř se zlepšil a potom nás už nepustil zpátky nahoru. Prostějov se rozehrál, jeho obrana byla v posledních dvou setech při porovnání s těmi předchozími sto a jedna. My už jsme nesložily útokem skoro nic. Ale podíváme se na video a uvidíme, co v úterý. Nastoupíme doma, kde půjdeme za vítězstvím i srovnáním série.“

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): „Průběh utkání odpovídal tomu, že oba soupeři jsou hodně vyrovnaní a jde o postup do semifinále. Na začátku každého setu se těžko odhadovalo, kdo jej vyhraje i kdo získá ten další. Což asi bude v sérii dál pokračovat. Já dost tlačím na hráčky, které maximálně bojovaly, a proto mě dnes mrzí slabý výkon rozhodčích, jež v tiebreaku ovlivnili čtyři balóny. Nicméně hlavu dolů v žádném případě nedáváme. Naopak to, že jsme tady odehráli natolik bojovný i vyrovnaný zápas, je pro nás povzbuzením do pokračování série v Olomouci.“

Popis utkání:

Domácí tým nezačal vůbec dobře. Často kazil, nedokázal překonávat soustředěnou obranu soupeře a rychle nabral výrazné manko 4:10. Koncentrované úpéčko vyvíjelo značný tlak, dařily se mu všechny činnosti, mělo navrch. Potom však plejerky VK zostřily podání a zlepšily se, čímž dotáhly na 10:12, aby vzápětí propadly proti výbornému servisu Lucie Herdové (10:17). Tenhle rozdíl už byl rozhodující a zahajovací část tak navzdory dílčímu snižování skóre (16:19, 19:22) přece jen patřila hostům - 20:25.

Zkraje druhého dějství šly Prostějovanky nahoru 6:3, a to ještě dvakrát podaly do sítě. Jenže následoval nový výpadek (6:6), obhájkyně titulu se pořád nemohly plně nastartovat. Většinou prohrávaly dlouhé výměny, což je sráželo zpátky dolů, stejně jako nevynucené hrubky. Těch ovšem přibylo také na olomoucké straně a průběh byl proto vyrovnaný s mírným vedením Čadových svěřenkyň (10:8, 16:14). Ty po srovnání na 16:16 zásluhou útoků Jéssicy Silva opět utekly (20:17), pak si výhodu pohlídaly - 25:21.

Nicméně v úvodu třetí periody se aktivity znova chopily Hrochovy ovečky, které měly v téhle fázi větší herní jistotu. To se projevilo při náhlých výkyvech skóre nahoru dolů (4:7, 7:7, 7:10), načež družstvo v oranžových dresech využilo náhlého trápení protivnic k vybudování náskoku 8:13. Ten měl klíčový význam, neboť mančaftu okolo střídající nahrávačky Soni Novákové se ho až do závěru nepovedlo zlikvidovat - 20:25.

Kolektiv UP se tudíž ocitl blízko vstupního triumfu, leč bíle oděné lvice se s takovým scénářem logicky nechtěly smířit. Ve čtvrtém dílu od nerozhodného stavu 4:4 zapnuly mnohem vyšší obrátky, pomohly si neprostupnou defenzivou i bodovými kontry, a vystřihly důležitý trhák pěti rozeher za sebou na 9:4. Významné bylo též zkvalitnění servisu (Pavla Meidlová, Michaela Smolková), rivalky najednou nevěděly jak (15:7). Proto se zanedlouho šlo do tiebreaku - 25:14.

V něm vékáčko potřebovalo udržet nabraný lauf, což vyšlo jen částečně. Olomoučanky totiž v gradující bitvě vyrovnaly hru (0:1, 3:3) a jakmile jim úřadující mistryně republiky uprchly na 7:3, bleskově odpověděly (7:6). Zbytek strhujícího mače se poté změnil v nefalšované drama, jehož koncovku úspěšněji zvládly rozpumpované Simona Bajusz a spol. - 15:10 a 3:2!

Autor: Marek Sonnevend, foto Radek Váňa

VK ŠELMY BRNO – PVK OLYMP PRAHA

Jedno ze čtvrtfinále play-off proti sobě svedlo týmy z dvou největších českých měst a také sousedi v konečné tabulce. Pražský Olymp zůstal po základní části UNIQA extraligy pouhý bod za brněnskými Šelmami. Zprvu trápící se tým Stanislava Mitáče díky skvělému finiši v závěru dlouhodobé části sahal i po možnosti začínat 1. kolo play-off doma, Šelmy ale díky výhře v posledním kole na půdě Prostějova uhájily čtvrté místo. Před zahájením zápasu předaly domácí hráčky šek na 70 000,- Kč brněnskému Klokánku, pro který v rámci projektu „Pomáháme pomáhat“ nafotily již šestý charitativní kalendář.

VK Šelmy Brno – PVK Olymp Praha 3:1 (21:25, 25:21, 25:14, 25:12)

Rozhodčí: Slezák, Ištvanech

Počet diváků: 198

Domácí: Šmídová Pavla, Kyrychenko, Marková, Havlíčková, Kozubíková, Širůčková, libero Chevalierová. Střídala: Šotkovská

Hosté: Virtová, Šimáňová, Šmídová Nicole, Kalhousová, Gajdová, Brancuská, libera Dostálová, Pešková. Střídaly: Kelnárová, Poloučková, Žáková

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Jsem ráda za dnešní vítězství, obzvlášť po prvním setu, který byl z naší strany vlažný. Nedařilo se nám na příjmu a ani servisem jsme si moc nepomohly. Ve druhém setu jsme zaply a zbytek utkání zvládly.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): Chvíli nám trvalo, než jsme se rozehráli. Po prvním setu jsme se ale zvedli a ukázali naši kvalitu. Jsem rád, že jsme vstoupili do play-off před domácím publikem výhrou.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Skvěle jsme vstoupily do dnešního utkání. V prvním setu jsme dodržovaly taktické pokyny, dobře jsme podávaly i útočily. Ve druhém setu se nám to zhroutilo, mnohem lépe také začala útočit Aneta Havlíčková, kterou jsme nedokázaly ubránit. Ve čtvrtém setu jsme se trochu nadechly, na obrat už to nestačilo. Připravíme se na úterní zápas v Praze a věřím, že jej zvládneme lépe.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): Gratulujeme domácím hráčkám a trenérům k vítězství, dnes byli opravdu lepší týmem. Nám se vydařil vstup do utkání - v prvním setu jsme dokázali zaskočit domácí servisem a statečným útokem. Zápas se rozhodoval ve druhém setu, který byl sice ve všech číslech vyrovnaný, my jsme ale oproti pěti brněnským udělali jedenáct chyb.“

Nervózní začátek k play-off patří. Byť Šelmy hrály na domácí palubovce a mají zkušenější hráčky, tak Olymp vstoupil do zápasu lépe. Prosazovala se především mládežnická reprezentační univerzálka Monika Brancuská, která společně se smečařkou Lucií Kalhousovou nasbíraly deset bodů. Útočně sice Šelmy nebyly výrazně horší, ale více chybovaly. Domácím pomohlo střídání Kyrychenko - Šotkovská, po kterém snížily z 12:19 na 19:22. Po dalších chybách na útoku Brna vyhrála Praha první set 21:25.

V druhé sadě začaly svěřenkyně Ondřeje Bouly méně chybovat, razantněji útočit a přidaly i bodový blok. Hned zkraje setu si vytvořily čtyřbodový náskok, který se jim dařilo držet až do konce setu. Na vedení domácích reagoval hostující trenér střídáním, do hry se dostala Antonie Kelnárová. Na méně než dva body se ale Olymp nedostal a Brno po chybě Brancuské srovnalo na 1:1.

Skvěle vlétly domácí hráčky do třetí sady, k prvnímu oddechovém času došlo již za stavu 5:0. Tři bodové bloky Olympu daly sice hostům lehce nadechnout, Brno si ale vedení pohlídalo. Rozdíl v útoku více než 40 % byl znatelný, domácí Šelmy navíc nechybovaly. Dvě esa v koncovce z ruky univerzálky Havlíčkové definitivně ztvrdily výhru domácích - 25:14.

Olymp naopak skvěle začal ve čtvrtém setu, vedl 2:5. Následoval oddechový čas Brna, po kterém se servisu ujala Hanna Kyrychenko a skóre se otočilo, 11:7. Následně si Šelmy navyšovaly trpělivou a bezchybnou hrou vedení. Závěr patřil opět domácí smečařce Kyrychenko, která si za stavu 20:12 vzala míč na podání a dál už jej nikomu nesvěřila. Po bloku Anety Havlíčkové Šelmy vyhrály 25:12 a celý zápas 3:1 na sety.

Autor: Matouš Müller

VK DUKLA LIBEREC – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

Muži již jsou ze 75% v semifinále, pouze Kladno s Prahou bojují o poslední vstupenku a ženám teprve v sobotu začalo první kolo čtvrtfinále. Vítěz základní části VK Dukla Liberec dnes přivítal TJ Sokol Frýdek-Místek, který do play off postoupil z devátého místa, protože hráčky Ukrajiny již play off hrát nebudou a ani třetího kola základní části se nezúčastnily. Sokol v šestém kole překvapil Duklu na domácí palubovce, když zde zvítězil v tiebreaku 2:3 (-22,22,16,-24,-17). Druhé a třetí společné utkání si již Dukla pohlídala a získala plný počet bodů. Dukla konec základní části zvládla na výbornou a z osmi utkání ztratila pouze dva body v Olomouci, proto je pro čtvrtfinálovou sérii favoritem. Zároveň se jedná o reprízu loňského čtvrtfinále, kde Sokol s Duklou neuhrál ani jediný set a v prvním utkání v prvním setu získal pouhých sedm míčů 3:0 (7,14,13). V dnešním utkání se domácí hráčky dostaly velice snadno hned v první rotaci do vedení 5:0, ale v koncovce svojí nepozorností přenechaly vedení Sokolu a set zbytečně ztratily. V druhém setu Dukla ukázala své kvality na bloku a útoku a s velkým náskokem set získala. Ve třetím setu Dukla pokračovala ve své hře, která ji poslední dobou zdobí a opět s dvanáctibodovým náskokem sadu získala. Ve čtvrtém se málem opakovala koncovka z prvního, naštěstí domácí hráčky v závěru měly více ze hry a zaslouženě si připsaly první vítězství ve čtvrtfinále play off.

VK Dukla Liberec – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:1 (21:25, 25:13, 25:13, 25:21)

Rozhodčí: Patrik Koutník, Jiří Olt, delegát Zdeněk Bydžovský

Počet diváků: 412

Domácí: Diana Frankevych, Lucie Blažková, Nikola Kvapilová, Lucie Šulcová, Kateřina Kohoutová, Victoria Deisl, libero Lucie Kolářová. Střídaly: Petra Kojdová, Hyke Lyklema,

Hosté: Silva de Mello Thamiere, Anna Shumeiko, Natalie Livingston, Veronika Strušková, Klára Dvořáčková, Markéta Petrová, libero Nikola Teperová. Střídaly:  Daniela Šrámková, Sabina Krejčí

Nikola Kvapilová (kapitánka VK Dukla Liberec): Asi ten dnešní zápas neměl průběh, jak jsme si představovaly. Do prvního setu jsme nastoupily výborně. Vedly jsme 5:0 a potom, prostě to byla série zkažených servisů, dostaly jsme eso, pokazily jsme několikrát útok, a to se potom nabalovalo a set jsme prohrály. Takovéto série se nám bohužel opakují a musíme je v play off odstranit. Frýdek výborně bránil, anebo my jsme špatně útočily, ale určitě máme co zlepšovat.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Je to play off. V prvním setu jsme si mysleli po lehkém začátku, že to půjde samo, ale play off se musí celé odpracovat. My jsme to výborně odpracovali ve druhém a třetím setu. Ale ve čtvrtém setu jsme opět malinko polevili, udělali jsme víc chyb. Jedno špatné rozhodnutí rozhodčího a málem nás to stálo set. Musíme prostě pracovat a pracovat od prvních míčů až do posledního míče. Musím pochválit i Sokol, který zde dnes hrál velice dobře.“

Veronika Strušková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Je to škoda. Začaly jsme velmi dobře, plnily jsme taktické pokyny, jak jsme měly. Potom nám ve druhém a třetím setu odešla přihrávka a my když si nepřihrajeme, potom těžko útočíme. Věděly jsme, že to je dnes play off, tak jsme do toho čtvrtého setu šly opět naplno a dařilo se nám, bohužel nám nevyšla koncovka setu. Série je rozehraná a doufám, že soupeře potrápíme u nás doma.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): Určitě za mě velká pochvala celému týmu, který dnes předvedl výkon hodný play off. Určitě jsme bojovaly a určitě jsme trápily Liberec. Bohužel nám dneska absolutně nehrála druhá blokařka Silva de Mello Thamiere a bez ní jsme neměly absolutně šanci.“

Domácí hráčky vstupují do utkání velice zodpovědně, bojují o každý míč, prosazují se na útoku a hned při svém prvním podání mílovými kroky Sokolu bodově odjíždějí. Již za stavu 5:0 si trenérka Sokola Alexandra Dedková vybírá svůj první oddechový čas, aby z podání konečně dostala Lucii Blažkovou. Až po odpočinku se konečně prosazuje i Sokol, Anna Shumeiko smečuje do kapsy bloku Dukly. Při podání Natalie Livingston Sokol začíná náskok Dukly snižovat (7:5 – eso, blok a útok Veronika Strušková). Po první chybě Dukly na útoku již domácí hráčky vedou o pouhý bod (8:7). Naštěstí nepříjemné plachtivé podání Kateřiny Kohoutové zaznamenává eso a Dukla je ve vedení 10:7. Přesto se hosté nevzdávají. Další nepříjemné podání nedovoluje Dukle kvalitně založit útok, a když se na bloku prosadí Anna Shumeiko, Sokol se ujímá vedení 12:13 a Libor Gálík si svolává hráčky k oddechovému času. Po dalším úspěšném bloku již Sokol vede o dva body (13:15 – jednoblok Veronika Strušková). Po time se daří domácí nahrávačce krásnou zalívkou vyrovnat (15:15 - Victoria Deisl). Bohužel další technická chyba Dukly, tentokrát přešlap útočné čáry, daruje dvoubodové vedení Sokolu a máme tu druhý time Dukly (16:18). Po time se na podání po chybě Sokola dostává Kateřina Kohoutová a domácí jsou po smeči Diany Frankevych a druhém útoku do sítě ze strany Sokola konečně v nepatrném vedení (19:18). Vedení ale je jen na pár vteřin. Úplně zbytečné chyby v poli a na útoku posílají Sokol do velice slušného vedení, které dokonce znamená první setbol za stavu 19:24. Trenér domácích rychle střídá, aby se ještě pokusil set zachránit. Nikola Kvapilová na smeči a později i na bloku oddaluje konec prvního dějství a Sokol žádá time (21:24). Po návratu na hřiště se na útoku velice přesnou smečí po lajně do růžku zóny jedna prezentuje Anna Shumeiko a hosté se radují ze zisku prvního setu.

I druhý set začíná velice dobře Dukla, dva přesně postavené bloky (Nikola Kvapilová a Lucie Blažková) a útok do velkého autu (Natalie Livingston) posílá domácí celek do vedení 3:0. Vše si Natalie Livingston vynahrazuje na podání, kde si připisuje eso a snižuje na jediný bod (5:4). Ale i Nikola Kvapilová má kvalitní podání a také si připisuje eso a Dukla opět vede vyšším rozdílem (7:4). Dukle se na bloku dnes daří, další přesně postavený dvojblok zvyšuje vedení Dukly na 12:7 a Sokol žádá oddechový čas (blok Lucie Blažková). I po time pokračuje Kateřina Kohoutová na podání a na útoku se tvrdě 2x prosazuje Diana Frankevych, Nikola Kvapilová vytlouká blok Sokola a náskok domácích narůstá (15:7). Tentokrát již Dukla ukazuje svoji herní převahu a s velkým náskokem spěchá za vyrovnáním. První setbol Dukly přichází po zalívce Diany Frankevych pod blok Sokola (24:13). Potom Sokol smečuje do velkého autu a je vyrovnáno 1:1 na sety (smeč do autu Markéta Petrová).

V úvodu třetí sady domácí chybou na útoku dovolují Sokolu odskočit o dva body (1:3), ale při podání Nikoly Kvapilové se velice rychle přelévá vedení na stranu domácích (7:3 – 2x eso, blok Lucie Šulcová a Sokol chyba na útoku, time Sokol). Dukla zvyšuje své vedení esem a blokem na 11:5 (blok Victoria Deisl a eso Kateřina Kohoutová). Po smeči do autu Silvy de Mello Thamiere a bloku Nikoly Kvapilové Sokol žádá oddechový čas (14:6). Velice špatná nahrávka, která končí na pásce za anténou a chyba na útoku připisuje další dva body Dukle a domácí již vedou o deset bodů (16:6) a úspěšná koncovka by neměla být pro velice dobře hrající domácí tým problémem (20:8 – chyba na útoku Anna Shumeiko). Po nádherně sehraném signálu středem přichází setbol třetího setu (24:12 – Lucie Blažková). Sokol z vedlejšího kůlu se prosazuje na útoku a oddaluje konec setu. V další rozehře si domácí hráčky zopakují signál středem a jsou ve vedení 2:1 na sety.

I úvod další sady patří Sokolu. Zkažené podání Dukly, blok Veroniky Struškové a přesná smeč Natalie Livingston posílá Sokol do vedení 0:3. Po zkaženém podání přichází na servis Lucie Blažková a rychle se nám mění vedoucí družstvo tohoto setu (5:3 – eso, blok a útok Nikola Kvapilová). Co dokáží domácí volejbalistky zvednout v poli, to se musí divákům v hale líbit. Hlavně libero Lucie Kolářová několikrát akrobaticky zvedá již ztracené míče a nahlodává sebevědomí smečařek Sokola. Po bloku Victorie Deisl zvyšuje Dukla vedení na tři body (9:6). Sokolu se daří rychle vyrovnat dvěma esy (10:10 - Markéta Petrová prasátkem a čistým esem). Vyrovnaný stav nám dlouho nevydržel, velice nepříjemné plachtivé podání Victorie Deisl nedokáže Natalie Livingston zpracovat a máme tu oddechový čas Sokola (13:10 – eso a Diana Frankevych útok). Po time se technicky na útoku prosazuje Nikola Kvapilová a Dukla již vede o čyři body (14:10). Pětibodové vedení zajištuje jednoblokem Petra Kojdová (16:11). Po chybě Dukly na podání se Sokol prosazuje na bloku a i Dukla žádá time (16:13 – blok Natalie Livingston). Další eso Lucie Blažkové nenechává vůbec v klidu trenérku Sokola, která rychle zastavuje hru oddechovým časem (18:13). Po esu Natalie Livingston Sokol snižuje, a když hlavní rozhodčí nevidí velmi dobrý míč ještě do pole Sokola, Dukla vede o pouhé dva body (18:16). Po snad nejdelší výměně dnešního utkání se na bloku vyznamenává Markéta Petrová a z velkého náskoku zbyl pouhý bod (18:17). Po smeči z pipe je vyrovnáno a i trenér Libor Gálík žádá time (19:19 - Anna Shumeiko). Až Petra Kojdová konečně zastavuje lavinu bodů na straně Sokola dobře připravenou obranou na síti. Nepatrné vedení si Dukla hlídá až do nevynucené chyby Sokola na útoku, smeč do autu znamená vedení 23:21. Po diagonální smeči Diany Frankevych lidé v hledišti vstávají – máme tu první mečbol ve čtvrtfinále. Hned první mečbol je proměněn – Diana Frankevych dírou v bloku posílá míč do pole soupeře a domácí vítězí 3:1.

Autor: Zdeněk ŠOLC

VK KRÁLOVO POLE – TJ OSTRAVA

Hala na Vodově ulici v Brně hostila v sobotu v podvečer úvodní duel čtvrtfinálové série mezi Královým Polem a Ostravou. Svěřenkyně Erika Nezhody, které na zápas jako ambasadoři přišli podpořit baseballisté z Draků Brno, do utkání vstoupily bezproblémovým vedením 2:0 na sety. Ve třetí sadě se pak sice Ostrava zvedla a ještě před koncovkou držela čtyřbodový náskok, KP Brno ale prodlužovat utkání nechtělo, napínavý závěr setu zvládlo lépe a po těsné výhře 25:23 se v sérii ujalo vedení 1:0.

VK Královo Pole – TJ Ostrava 3:0 (25:16, 25:19, 25:23)

Rozhodčí: Marschner R., Trumpeš D.

Počet diváků: 420

Domácí: Kuníková, Hrušecká, Moreno Borrero, Bukovská, Koulisiani, Nikolova, libero Digrinová. Střídaly: Pelikánová, Stojkovic, Rožnovjáková

Hosté: Hadáčková, Výtisková, Jasečková, Jedličková, Skřivanová, Bauerová, libero Jančová. Střídaly: Kašparová, Mikelová, Dabrowska

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Máme velkou radost za první výhru ve čtvrtfinále. Zápas to pro nás určitě nebyl lehký, protože Ostrava se nikdy nevzdává. V prvních dvou setech to sice vypadalo na hladkou výhru, ale my jsme musely opravdu makat na 100 %. Třetí sada potvrdila, že Ostrava bez boje neodchází, a my moc dobře víme, že budeme muset hodně bojovat až do konce série.“

Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Trochu jsme se obávali začátku utkání, protože jsme dvanáct dní nehráli, ale na začátku nám to paradoxně šlo nejlépe. V průběhu zápasu jsme pak v sériích začali chybovat, Ostravě naopak pomohla střídání, kterými srovnala přihrávku a byla nám pak až do konce důstojným soupeřem. Je ale jasné, že v Ostravě nás nečeká nic snadného.”

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „Je velká škoda, že jsme se dnes rozjížděly relativně pomalu a sety začínaly vždy s mankem třeba 5:1. Připadá mi, že pořád nevěříme tomu, že bychom na KáPéčko mohly vyzrát a mohly je porazit, což je škoda, protože jsme dnes ukázaly, že na to máme. Doufám, že využijeme v následujícím utkání výhodu domácího prostředí a vytěžíme z toho bod pro nás.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Dnes jsme chtěli zápletku daleko dříve a absolutně jsme si neodpřihrávali první dva sety, hráli jsme ustrašeně a čekali, co se bude dít. Takhle se play off hrát nedá. Těšíme se na úterý a jedeme dál, bude to nový zápas.“

Královo Pole naskočilo do zápasu při chuti a hned v úvodu donutilo hostující k time outu (6:1). Ten ostravským hráčkám nepomohl, a tak se KP Brno snažil zbrzdit za stavu 13:5 Zdeněk Pommer dalším oddechovým časem. Po něm jeho hráčky připsaly čtyři body v řadě a hru zastavil pro změnu Erik Nezhoda (13:9). Pak už se set vyvíjel zcela v režii domácích (16:10), které do koncovky vstupovaly s pohodlným náskokem 20:13 a sadu dotáhly bez problémů k výhře 25:16.

V druhém dějství vedlo Brno po esu Magdaleny Bukovské 6:3, a i když se mu soupeřky snažily vzdorovat (12:11), tým Králova Pole Ostravě odskočil na 14:11 a Ostrava si vzala time out. Gretell Moreno ale i po něm dál zůstávala na podání (17:11) a servisem později podržela svůj tým také Magdalena Bukovská, po jejíchž dvou přímých bodech z podání vedlo KáPéčko 21:13. Ostrava sice ještě skóre zkorigovala na 23:18, domácí hráčky si ji ale blíž k tělu nepustily a set vyhrály poměrem 25:19.

Do třetí sady vlétlo Brno při podání Kateřiny Kuníkové vedením 5:0 a následoval ostravský oddechový čas. Po něm při servisu Marty Dabrowské hostující hráčky začaly náskok Králova Pole mazat a nakonec i otočily na 7:8 pro sebe. Erik Nezhoda si vzal time out a po něm následovala přetahovaná o každý míč (10:10). Po úspěšném bloku Ostravy, esu Kláry Mikelové a přesném ostravském útoku odskočilo hostující družstvo na 10:14 a Brno znovu zastavilo hru. Domácí tým vystřídal a na hřiště naskočily Kateřina Pelikánová a Marie Rožnovjáková.  I díky esu Terezy Hrušecké se pak Brno dotáhlo na Ostravu (14:15) a oddechový čas patřil pro změnu hostujícím. Za stavu 14:18 se na hřiště vrátily Gretell Moreno a Simona Nikolova a Královo Pole postupně srovnalo na 20:20. V napínavém závěru se pak Brno propracovalo ke dvěma mečbolům a druhý z nich proměnilo na vítězných 25:23.

Autor: Barbora Mertová, foto Ivo Stejskal

Krátké zprávyArchiv
Baráž o extraligu

muži: TJ Sokol Dobřichovice – SKV Ústí nad Labem 0:3 (19:25, 23:25, 21:25) stav série 2:2 ženy: VK Madeta České Budějovice – TJ Sokol Šternberk...

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Tepic (MEX)

Perušič / Schweiner – Diaz / Alayo (CUB) 0:2 (19:21, 18:21)

Baráž o extraligu - muži

TJ Sokol Dobřichovice – SKV Ústí nad Labem 1:3 (20:25, 25:20, 22:25, 26:28) stav série 2:1

Perušič / Schweiner – George / Andre (BRA) 0:2 (11:21, 8:11) - skreč, Perušič / Schweiner – Bryl / Łosiak (POL) 2:1 (19:21, 21:17, 15:13)

Perušič / Schweiner – Ranghieri / Carambula (ITA) 2:1 (18:21, 21:19, 16:14)

ME chlapců U18 2024 - rozlosování

Mistrovství Evropy chlapců U18 se uskuteční 10. – 21. července 2024 v Bulharsku. Šestnáct účastníků bylo rozlosováno do základních skupin. Skupina I...